Politycy komentują marsz narodowców. Opozycja chce ukarania organizatorów

Opozycja wzywa do ukarania organizatorów marszu narodowców z okazji środowych obchodów Święta Niepodległości. Pośrednią winą obarcza też Jarosława Kaczyńskiego, co zdaniem polityków jest bezpodstawnie. Jednocześnie opozycja podkreśla, że marsz od lat obfituje w agresję i nienawiść, i że to próba zawłaszczenia narodowego święta. Z kolei narodowcy żądają dymisji Komendanta Głównego Policji.

Zamieszki, podpalone mieszkanie, duże zniszczenia. Policja podsumowuje marsz narodowców

Z okazji Święta Niepodległości miała być jazda, był jednak marsz i była też agresja. Zorganizowany przez narodowców marsz m.in. kibiców zakończył się atakami na policjantów i zniszczeniami. Policja użyła gazu pieprzowego i broni gładkolufowej. Są ranni i zatrzymani. Policja mówi, że organizatorzy nie panowali nad chuliganami, a ci odpowiadają, że obecność policji była prowokacją.

Pożar na oddziale covidowym. Winny pacjent z papierosem

Pacjent z COVID-19 i papierosem na szpitalnym łóżku - to nie mogło się dobrze skończyć. Chory podpalił sobie ubranie i posłanie. Wywołany w ten sposób ogień w szpitalu w Łodzi został ugaszony, zanim strażacy dojechali na miejsce. Incydentów z udziałem zakażonych jest więcej: lekarze mówią przede wszystkim o takich, co chcieli ze szpitala uciec.

Akcje wsparcia i podziękowania dla lekarzy. Pomagają także niepełnosprawni

We Wrocławiu trwa akacja, dzięki której są posiłki dla pracowników szpitala i pomoc dla firm gastronomicznych. Dzień w dzień pracownicy wrocławskiej klubokawiarni Cafe Równik i firmy kateringowej Kinia przygotowują wspólnie 200 posiłków. Cafe Równik to miejsce wyjątkowe, bo sporą część załogi stanowią osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Nie brakuje przykładów podobnych akcji wsparcia i podziękowania dla lekarzy w wielu innych miastach Polski.

KE: jest porozumienie w sprawie powiązania unijnych funduszy z praworządnością. Solidarna Polska chce zawetowania budżetu

Instytucje unijne skończyły prace nad mechanizmem powiązania wypłat z budżetu unijnego dla państw członkowskich od przestrzegania przez te państwa zasady praworządności. Jednocześnie gotowa jest też perspektywa finansowa na najbliższe siedem lat. Politycy PiS podkreślają, że pieniądze się Polsce należą, a partia Zbigniewa Ziobry chce zawetowania unijnego budżetu.

"Wyniki wskazują na stabilizację dziennej liczby zachorowań"

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę ponad 25 tysięcy nowych przypadków i aż 430 kolejnych zgonów osób zakażonych. Jest też optymistyczne stanowisko ministra zdrowia. "Dzisiejsze wyniki wskazują na stabilizację dziennej liczby zachorowań" - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

W tym roku Marsz Niepodległości nie pójdzie, lecz pojedzie

W tym roku będzie jazda, a nie marsz. Narodowcy planują, że z powodu zagrożenia epidemicznego w tym roku będą świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób zmotoryzowany. O godzinie 14:00 kolumna samochodów, motocykli i rowerów ma ruszyć z Ronda Dmowskiego.

"Czeka nas bolesna konfrontacja". Reakcje po emisji reportażu o kardynale Dziwiszu

Po emisji w programie "Czarno na Białym" w TVN24 reportażu Marcina Gutowskiego o kardynale Stanisławie Dziwiszu i zarzutach zaniedbań w sprawach pedofilskich w Kościele sam kardynał oświadczył, że liczy na wyjaśnienie sprawy przez niezależną komisję. Przewodniczący episkopatu dodał, że powinna być to komisja Watykanu. Tymczasem w Watykanie opublikowano kilkusetstronicowy raport o tym, jak to się stało, że mimo różnych zarzutów arcybiskupem Waszyngtonu i kardynałem został Theodore McCarrick, po latach wydalony ze stanu kapłańskiego przez obecnego papieża. Z raportu wynika, że w liście do Dziwisza, gdy był on sekretarzem Jana Pawła II, Mc Carrick zapewniał o swej niewinności. Sekretarz miał pokazać ten list papieżowi i to miało go przekonać.

Żołnierze wysłani do szpitali. NFZ mówi o pomocy, lekarze - o braku zaufania

Wojskowe wsparcie na froncie walki z pandemią wywołuje kontrowersje. Według rządu żołnierze mają wspierać personel szpitali w pracach administracyjnych i raportować o wolnych łóżkach tak zwanych covidowych. Natomiast według lekarzy i samorządowców "to nadzór i brak zaufania". Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiada, że to odciążenie lekarzy w ich obowiązkach.

Czesi zamknęli granicę dla Polaków. Są wyjątki

Od poniedziałku z Polski nie można wjechać na terytorium Czech. Kraj ten umieścił Polskę na czerwonej liście państw ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Jednak od zakazu wjazdu na teren Czech jest kilka wyjątków.

Nowe Horyzonty i American Film Festival łączą siły w internecie

Nowe filmy Pedro Almodovara czy Spike’a Lee. Obrazy prosto z festiwali w Wenecji, Berlinie czy Sundance. Wyczekiwane tytuły, których jeszcze długo nie będzie można obejrzeć w polskich kinach. Wystartowała jubileuszowa, dwudziesta edycja festiwalu filmowego Nowe Horyzonty razem z jedenastą edycją American Film Festival. W programie jest ponad 170 filmów, które będzie można oglądać w internecie do 15 listopada.

Pierwszy dzień edukacji zdalnej dla najmłodszych uczniów

Zgodnie z decyzją rządu od poniedziałku uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich zostali objęci nauką zdalną. Stacjonarnie będą działać świetlice w placówkach dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z koronawirusem.

Wicepremier Gowin spotkał się z przedstawicielami przedsiębiorców

W poniedziałek odbyło się spotkanie przedstawicieli branży meblarskiej z kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Celem spotkania miało być wypracowanie takich rozwiązań sanitarnych, które umożliwią ponowne otwarcie sklepów meblowych. Wicepremier Gowin spotkał się także z przedstawicielami przedsiębiorców.

Ponad 21 tysięcy nowych, potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21713 nowych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Przekazano też informację o śmierci 173 osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Z raportu resortu zdrowia wynika także, że ostatniej doby wykonano ponad 43 tysiące testów. To znacznie mniej niż w poprzednich dniach.

Sklepy meblowe jednak zostaną otwarte? Rząd zapowiedział rozmowy z przedstawicielami branży

Od soboty w Polsce obowiązują nowe obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną. Część sklepów w galeriach handlowych została zamknięta. Natomiast otwarte pozostały sklepy z artykułami spożywczymi, drogerie, apteki i punkty usługowe. W ostatniej chwili rzad podjął również decyzję o zamknięciu sklepów meblowych. Według pierwotnych zapowiedzi sklepy tego typu miały zostać otwarte. W poniedziałek przedstawiciele branży meblowej mają negocjować warunki zmiany tej decyzji. Zgodnie z zapowiedziami rządu zmiany będą obowiązywały co najmniej do 29 listopada.

"Boję się jednej rzeczy, że nie będziemy już w stanie pomagać naszym chorym"

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 24785 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 236 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia przekazało także, że w ciągu doby wykonano ponad 61 tysięcy testów. To o 5,8 tysiąca mniej w porównaniu z liczbą testów wykonanych dzień wcześniej.

Jak przebiega budowa szpitala tymczasowego w Katowicach?

W całym kraju budowane są szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19. Jeden z nich jest przygotowywany na Śląsku, gdzie w sobotę odnotowano 4290 nowych zakażeń koronawirusem. Szpital tymczasowy powstaje na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. W sobotę wizytę tam złożył premier Mateusz Morawiecki.