Od pierwszych bombardowań do zatopienia krążownika Moskwa. Podsumowanie pierwszego etapu wojny w Ukrainie


Ukraińskie władze mówią o rozpoczęciu "drugiej fazy wojny", co wiąże się z rosyjską ofensywą w Donbasie. Pierwsza trwała niemal osiem tygodni, w trakcie których siły ukraińskie odpierały między innymi ataki w okolicach Kijowa, a Zachód nakładał nowe sankcje na Rosję.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Wojna w Ukrainie trwa już 55 dni. Wszystko zaczęło się 24 lutego przed świtem. Atak nastąpił z trzech stron jednocześnie - rosyjskie rakiety spadły na północy, wschodzie i południu kraju.

Kilka minut przed atakiem Władimir Putin wygłosił oświadczenie, w którym poinformował, że postanowił "przeprowadzić specjalną operację wojskową". - Będziemy dążyć do demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy - powiedział rosyjski prezydent.

Reakcja świata była natychmiastowa, choć na początku symboliczna. Atak potępiły państwa całego wolnego świata.

- To celowa, zaplanowana z zimną krwią i długo przygotowywana inwazja - mówił 24 lutego sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. - Rosyjskie wojsko rozpoczęło brutalny atak na ludność Ukrainy - bez żadnej prowokacji, bez uzasadnienia, bez żadnej konieczności - podkreślił prezydent USA Joe Biden.

Rosjanie, uderzając od strony Białorusi, w ciągu jednej doby zajęli miejscowości na północ od Kijowa, po zachodniej stronie Dniepru. Z kolei wojska uderzające od strony Rosji zajęły cały pas północno-wschodniej Ukrainy, doszły pod Charków i zajęły miasto Sumy. Rosjanie atakując od strony morza i okupowanego Krymu zajęli część obwodu Chersońskiego i z każdym dniem posuwali się dalej.

- Byłem zszokowany, jak Rosja rozpoczęła tę wojnę, łamiąc wszelkie zasady sztuki wojennej. Zaatakowała na całej granicy rosyjsko-ukraińskiej, taką kordonową ofensywą. To niespotykane w sztuce wojennej. Nie dziwota, że jej się to zupełnie nie udało - ocenia generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Obrona Kijowa

Siły rosyjskie, po kilku dniach od rozpoczęcia wojny, zatrzymały się i nie były w stanie iść dalej.

- Kluczowy był 5. dzień tych walk. Na początku mówiono, że Kijów padnie w trzy dni. Kiedy po piątym dniu przy takiej zmasowanej ofensywie okazało się, że (Rosjanie - przyp. red.) zostali wyparci z niektórych obszarów, to już było wiadomo, że ta ofensywa się zwija, a nie rozwija - zwraca uwagę generał Roman Polko.

Jedynym zajętym przez Rosjan miastem obwodowym pozostaje Chersoń, ale oblężony został Mariupol i Charków, gdzie od tygodni trwa katastrofa humanitarna. Wielu mieszkańców żyje na stacjach metra, wielu głoduje. Z Mariupola przez wiele tygodni nie dało się uciec. Rosjanie od początku wojny bombardują właściwie całe miasto.

W pamięci całego wolnego świata zostaną zdjęcia zbombardowanego szpitala położniczego w Mariupolu, a rosyjskie władze wszystkim zbrodniom w Ukrainie cały czas zaprzeczają.

Mimo gigantycznego zagrożenia ukraiński prezydent Wołodymyr Załenski od razu odmówił ewakuacji, mówiąc Zachodowi, że potrzebuje amunicji, a nie podwózki. Zełenski codziennie pokazuje Ukrainie i światu, że jest w kraju i że się nie podda.

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Dozbrajanie Ukrainy i sankcje wobec Rosji

Na początku wojny ukraińskie władze dzień w dzień prosiły świat nie tylko o broń i pomoc humanitarną, ale także o zamknięcie nieba nad Ukrainą.

- NATO dało zielone światło do bombardowania ukraińskich miast i wsi. Wszyscy ludzie, którzy zginą od dzisiaj, zginą przez was - mówił Wołodymyr Zełenski.

- Jedynym sposobem na realne wprowadzenie strefy zakazu lotów jest wysłanie samolotów NATO w ukraińską przestrzeń powietrzną i strzelanie do samolotów rosyjskich, co doprowadziłoby do wojny w całej Europie - tłumaczył 4 marca amerykański sekretarz stanu Antony Blinken,

NATO nieba nad Ukrainą nie zamknęło, ale zdecydowało się - tak jak Stany Zjednoczone - na kolejne dostawy broni do Ukrainy.

Niemal jednomyślnie rosyjską agresję potępiła też Unia Europejska, która dotąd wprowadziła już pięć pakietów sankcji - w tym zablokowanie transakcji największych rosyjskich banków i embargo na rosyjski węgiel. Jednak przeciwko rozszerzeniu sankcji na ropę i gaz zaprotestowały Węgry.

- Nie ugniemy się pod presją i nie poprzemy rozszerzenia sankcji na rosyjską ropę i gaz. To by zabiło Węgry - argumentował Viktor Orban, węgierski premier.

Już w pierwszych dniach wojny stało się jasne, że Rosjanie nie uderzają tylko w obiekty wojskowe i lotniska, ale z premedytacją atakują też ludność cywilną.

Przed bombardowaniami z Ukrainy uciekło już niemal 4,5 miliona mieszkańców.

Masakra w Buczy i innych podkijowskich miejscowościach

Do przełomu doszło dopiero pod koniec marca - wtedy Rosjanie wycofali swoje wojska z rejonu Kijowa, widząc, że nie zdobędą stolicy, i przegrupowując się, żeby uderzyć na wschód kraju. Bucza, Irpień i inne podkijowskie miejscowości były już wolne, ale dopiero wtedy Ukraina i Zachód zobaczyły rozmiar rosyjskich zbrodni.

W Buczy na ulicach czy w ogródkach leżały ciała cywilów. W miejscowości znaleziono ciała ze śladami długotrwałych tortur, ciała zgwałconych kobiet, dzieci i masowe groby. Wokół Kijowa odnaleziono już ciała tysiąca cywilów.

- To są zbrodnie wojenne i powinny zostać uznane przez świat za ludobójstwo - mówił 4 kwietnia Wołodymyr Zełenski.

Ale wojna w Ukrainie ma też pozytywne symbole - w ostatni czwartek krążownik Moskwa, który pierwszego dnia wojny zaatakował pograniczników broniących Wyspy Węży, został zatopiony przez ukraińskie wojsko.

Przez 55 dni walk świat zobaczył, że Ukraińcy, mimo ogromnych trudności, są zdeterminowani, żeby bronić swojego kraju i całego wolnego świata.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN