Zaniepokojenie i oczekiwanie przed feriami. "Modlimy się tylko, żeby nie doszło do lockdownu"

11.10.2020 | Zaniepokojenie i oczekiwanie przed feriami. "Modlimy się tylko, żeby nie doszło do lockdownu"
11.10.2020 | Zaniepokojenie i oczekiwanie przed feriami. "Modlimy się tylko, żeby nie doszło do lockdownu"
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.10.2020 | Zaniepokojenie i oczekiwanie przed feriami. "Modlimy się tylko, żeby nie doszło do lockdownu"Renata Kijowska | Fakty TVN

Czy narty w tym sezonie to żart, czy możliwy scenariusz? Czy wyjazd w góry będzie bezpieczny? Czy bezpieczne będzie wejście na narciarski wyciąg, albo do kolejki gondolowej? Co prawda ferie zaczynają się za trzy miesiące, ale już teraz warto zapytać o to, jak mogą wyglądać.

Choć najbliższa przyszłość turystyki wygląda dość mgliście, warto zadać pytanie, czy w pandemii możemy planować zimowe wyjazdy? Czy sezon dla turystów i tych co z nich żyją może być udany?

- W zeszłym roku o tej porze święta, sylwester, ferie... to było już zajęte - mówi Marcin Byrtek, właściciel "Willi Księżówka" w Wiśle.

- U mnie na święta to już prawie jest pełno. Na sylwestra też się pomału grafik zapełnia - opowiada Elżbieta Porębska, właścicielka pensjonatu "Moje Tatry" w Białym Dunajcu.

- Jestem przygotowany na turystów. Oczywiście potrzebuję tylko minusowej temperatury i zaczynam śnieżyć - zapewnia Tomasz Stanek z pensjonatu "PrzyStanek Bavaria" w Karpaczu.

Patrząc na to, co dzieje się na górskich szlakach i wspominając wakacje, można się spodziewać, że Polacy zimowy wypoczynek w czasie pandemii planować będą w kraju.

- Mimo wszystko chcemy odpoczywać blisko domu. Zawsze wtedy czujemy się bezpiecznie, możemy szybko wrócić do naszego domu - tłumaczy Grzegorz Cendrowski z Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Sezon letni był dla polskiej turystyki można powiedzieć bardzo dobry, ale oczywiście na przykład hotele, tak zwane "miejskie", hotele "eventowe", hotele naprawdę wysokiej klasy świeciły pustkami i świecą dalej niestety pustkami - wskazuje Marek Kamieński, ekspert do spraw sportu i turystyki z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

Strach przed lockdownem

Właściciele pensjonatów i stacji narciarskich robią swoje. Przygotowują sprzęt i COVID-owe zabezpieczenia.

- Jeżeli chodzi o kolejkę czteroosobową, to będą mogły jechać na niej cztery osoby. Natomiast będą miały obowiązek zasłaniania ust i nosa. To samo, jeżeli chodzi o wyciągi orczykowe - tłumaczy Klementyna Gąsienica-Byrcyn ze Szkoły Narciarskiej "HSki" w Zakopanem.

- Modlimy się tylko, żeby nie doszło do lockdownu, bo jeżeli dojdzie do lockdownu, zostanie wszystko pozamykane, to wtedy my wszyscy padniemy, a jak my padniemy, to Polska też się rozleci - mówi Tomasz Stanek.

Pocieszające, że zimowe sporty i tak wymuszają dystans czy zakrywanie twarzy. Narciarz w kominiarce nie tylko mniej zmarznie. - Kask, przede wszystkim kominy bądź bufki, którymi można bardzo szybko zakryć usta. Rękawiczki, w ogóle całe okrycie. To również powoduje, że to ryzyko transmisji po prostu będzie małe - wyjaśnia Klementyna Gąsienica-Byrcyn.

Na nartach, zwłaszcza biegówkach, dystans jest oczywisty. Piesze wędrówki też mogą wyjść na zdrowie.

- Są piękne, duże, otwarte przestrzenie. Bardzo często u nas wieje silny wiatr, stąd jest częsta w związku z tym wymiana mas powietrza. To są rzeczy, na które turyści coraz więcej zwracają uwagę - wskazuje Aneta Kubiela z referatu promocji miasta Urzędu Miejskiego w Szklarskiej Porębie.

Ferie nad morzem to może być tegoroczne odkrycie. Ratunkiem dla turystycznych miast są weekendy.

- Zachęcamy właśnie do tego, co robią turyści zagraniczni, do "city breaków", żeby wyjeżdżać na weekendy, żeby zwiedzać. Jeśli my nie pomożemy, rzeczywiście w wielu innych miastach może być ciężko - apeluje Grzegorz Cendrowski.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS