"Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"

10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"
10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"
Renata Kijowska | Fakty TVN
10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"Renata Kijowska | Fakty TVN

Jak boli głowa, to bierze się tabletkę, a co zrobić, jak boli życie? W Dniu Zdrowia Psychicznego psychoterapeuci przypominają, że warto także o to zdrowie dbać. W środku epidemii to może być trudne, jednak warto spróbować.

Najpierw była obawa przed nieznanym, potem strach o bliskich seniorów. Lęki związane z pandemią ewoluują jak ona sama.

- Zaczęliśmy się trochę bać też o siebie, no bo nikt nie chce być chory. Potem zaczęliśmy się też bać, jak w ogóle nasze życie będzie wyglądało, bo się okazało, że być może stracimy pracę - mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Wirus testuje nas fizycznie i psychicznie.

- Depresja i zaburzenia lękowe - to są dwa największe tematy tak naprawdę, jeżeli chodzi o psychoterapię. Pewnie zaraz po tym będziemy mówili o uzależnieniach - tłumaczy Paweł Chrzan, współzałożyciel i dyrektor Wellbee, platformy ułatwiającej klientom wybór psychoterapeuty.

Przed pandemią psychiatria dziecięca w Polsce przechodziła ogromny kryzys. Dzieci miała uratować reforma. Udało się uruchomić nowe poradnie, ale w marcu wszystko utknęło. Teraz oddziały znów są przepełnione.

- Kryzys gwałtownie się pojawił na początku września. Zwykle taki jakby szczyt był w okresie listopada. Oczywiście, że się martwię się o moich pacjentów, ale jeszcze bardziej się martwię o tych, którzy nie są moimi pacjentami, a potrzebują leczenia - opowiada doktor habilitowana Barbara Remberk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Terapia nie musi kosztować

Niektórzy z braku miejsc, czy obawy przed zakażeniem, zostają w domach. Nie leczą się

- Dzieci bardzo się boją o rodziców i o dziadków, a dzieci, które przebywają na naszym oddziale stacjonarnym, bardzo tęsknią za swoimi rodzinami ze względu na to, że aktualnie nie mogą być odwiedzane - przekonuje Agnieszka Wierzbicka-Fijołek, rezydentka Oddziału Psychiatrii Dzieci Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego imienia Świętego Ludwika w Krakowie.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to nie święto, a okazja, by i w kryzysie szukać czegoś pozytywnego.

- Ta pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków, a przecież nawet w przestrzeni biznesowej dużo jest osób chorych psychicznie, którzy biorą normalnie leki, ale wstydzą się o tym mówić, a egzystują normalnie - mówi Izabela Kielczyk.

Jak wykazują badania, Polacy przestali się wstydzić korzystać z pomocy psychoterapii.

- Nie jest to porażka, tylko jest to tak naprawdę szukanie pomocy, która pozwala nam w długim okresie być najlepszą wersją siebie - dodaje Paweł Chrzan.

Pandemia, wymuszając kontakt wirtualny, ułatwiła korzystanie z terapii osobom, które miałyby problem z dostępem do specjalisty.

- Miałam poczucie, że ta jakość może będzie inna, że będzie mi się ciężko otworzyć przed kimś, czy przed komputerem. Ale nie. Psychoterapia, zarówno online jak i na żywo, jest tak samo skuteczna i tak samo pomocna - zapewnia Zuzanna Przekop, która korzysta z psychoterapii.

Terapia nie musi kosztować. Różne organizacje ułatwiają kontakt za darmo. Do Beaty Dzietczyk od początku pandemii zgłaszają się nie tylko ci, którzy źle znoszą samotną kwarantannę.

- Jak boli głowa, to się bierze jakąś tabletkę od bólu głowy. Natomiast jak boli życie, no to nie wiem dlaczego mamy tak trwać. Więc ja bardzo, bardzo zachęcam, żeby z tej pomocy korzystać - mówi Beata Dzietczyk, psycholog, psychoterapeutka z Centrum Terapii i Psychoedukacji w Warszawie.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS