"Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"

10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"
10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"
Renata Kijowska | Fakty TVN
10.10.2020 | "Pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków"Renata Kijowska | Fakty TVN

Jak boli głowa, to bierze się tabletkę, a co zrobić, jak boli życie? W Dniu Zdrowia Psychicznego psychoterapeuci przypominają, że warto także o to zdrowie dbać. W środku epidemii to może być trudne, jednak warto spróbować.

Najpierw była obawa przed nieznanym, potem strach o bliskich seniorów. Lęki związane z pandemią ewoluują jak ona sama.

- Zaczęliśmy się trochę bać też o siebie, no bo nikt nie chce być chory. Potem zaczęliśmy się też bać, jak w ogóle nasze życie będzie wyglądało, bo się okazało, że być może stracimy pracę - mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu.

Wirus testuje nas fizycznie i psychicznie.

- Depresja i zaburzenia lękowe - to są dwa największe tematy tak naprawdę, jeżeli chodzi o psychoterapię. Pewnie zaraz po tym będziemy mówili o uzależnieniach - tłumaczy Paweł Chrzan, współzałożyciel i dyrektor Wellbee, platformy ułatwiającej klientom wybór psychoterapeuty.

Przed pandemią psychiatria dziecięca w Polsce przechodziła ogromny kryzys. Dzieci miała uratować reforma. Udało się uruchomić nowe poradnie, ale w marcu wszystko utknęło. Teraz oddziały znów są przepełnione.

- Kryzys gwałtownie się pojawił na początku września. Zwykle taki jakby szczyt był w okresie listopada. Oczywiście, że się martwię się o moich pacjentów, ale jeszcze bardziej się martwię o tych, którzy nie są moimi pacjentami, a potrzebują leczenia - opowiada doktor habilitowana Barbara Remberk, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Terapia nie musi kosztować

Niektórzy z braku miejsc, czy obawy przed zakażeniem, zostają w domach. Nie leczą się

- Dzieci bardzo się boją o rodziców i o dziadków, a dzieci, które przebywają na naszym oddziale stacjonarnym, bardzo tęsknią za swoimi rodzinami ze względu na to, że aktualnie nie mogą być odwiedzane - przekonuje Agnieszka Wierzbicka-Fijołek, rezydentka Oddziału Psychiatrii Dzieci Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego imienia Świętego Ludwika w Krakowie.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to nie święto, a okazja, by i w kryzysie szukać czegoś pozytywnego.

- Ta pandemia w końcu pozwoliła mówić głośno o problemach psychicznych Polaków, a przecież nawet w przestrzeni biznesowej dużo jest osób chorych psychicznie, którzy biorą normalnie leki, ale wstydzą się o tym mówić, a egzystują normalnie - mówi Izabela Kielczyk.

Jak wykazują badania, Polacy przestali się wstydzić korzystać z pomocy psychoterapii.

- Nie jest to porażka, tylko jest to tak naprawdę szukanie pomocy, która pozwala nam w długim okresie być najlepszą wersją siebie - dodaje Paweł Chrzan.

Pandemia, wymuszając kontakt wirtualny, ułatwiła korzystanie z terapii osobom, które miałyby problem z dostępem do specjalisty.

- Miałam poczucie, że ta jakość może będzie inna, że będzie mi się ciężko otworzyć przed kimś, czy przed komputerem. Ale nie. Psychoterapia, zarówno online jak i na żywo, jest tak samo skuteczna i tak samo pomocna - zapewnia Zuzanna Przekop, która korzysta z psychoterapii.

Terapia nie musi kosztować. Różne organizacje ułatwiają kontakt za darmo. Do Beaty Dzietczyk od początku pandemii zgłaszają się nie tylko ci, którzy źle znoszą samotną kwarantannę.

- Jak boli głowa, to się bierze jakąś tabletkę od bólu głowy. Natomiast jak boli życie, no to nie wiem dlaczego mamy tak trwać. Więc ja bardzo, bardzo zachęcam, żeby z tej pomocy korzystać - mówi Beata Dzietczyk, psycholog, psychoterapeutka z Centrum Terapii i Psychoedukacji w Warszawie.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS