Afgańscy uchodźcy utknęli na polsko-białoruskiej granicy. Nie mogą udać się w żadną stronę

Z podniesionymi rękami podchodzą do funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i jasno mówią, że chcą azylu. Mundurowi ignorują te słowa. Tak wygląda sytuacja grupy Afgańczyków, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej - od polskiej strony pilnują ich Polacy, a od białoruskiej Białorusini. W nocy Białorusini pozwolili wrócić na swoje terytorium niewielkiej grupie Irakijczyków. Jedzenie i śpiwory pozostałym na granicy Afgańczykom dostarczył poseł Lewicy Maciej Konieczny. Na granicy polsko-białoruskiej są rozstawiane zasieki.

Przez Polski Ład samorządy stracą 11 miliardów złotych. "Nam nie chodzi o rekompensaty"

Polski Ład zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku, ale nie przewiduje tego, jak samorządom zostaną zrekompensowane zmniejszone z tego powodu przychody. Łącznie samorządy mogą stracić 11 miliardów złotych rocznie. - Nam nie chodzi o to, żeby dostawać rekompensaty, dotacje, żeby starać się o jakieś środki. Chodzi nam o to, żeby mieć stałe swoje dochody - wyjaśnia Aleksander Chęciński, prezydent Sosnowca.

Uchwała anty-LGBT w Małopolsce nie została uchylona. Województwo może stracić pieniądze z UE

Sejmik województwa małopolskiego nie uchylił swojej uchwały, która jest uznawana przez krytyków, ale przede wszystkim przez Komisję Europejską, za "anty-LGBT". Chciała tego opozycja, która alarmuje, że Małopolsce grozi z powodu niewiążącej uchwały utrata 2,5 miliarda euro z funduszy unijnych. Komisja Europejska zapowiedziała bowiem walkę z tzw. uchwałami anty-LGBT. Radnych PiS do nieuchylania uchwały mieli przekonywać Beata Szydło i arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Migranci na polsko-białoruskiej granicy

Nielegalni imigranci i uciekinierzy między innymi z Afganistanu utknęli w lesie na granicy Białorusi z Polską. Są wśród nich kobiety i dzieci. Reżim Łukaszenki nie zatrzymuje ich, lecz przerzuca na Litwę i do Polski. Ta grupa twierdzi, że była już w Polsce i została wyrzucona.

"Coraz więcej wskazuje na to, że pani marszałek Witek złamała prawo"

Jeśli marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma honor, to powinna ustąpić - uważa profesor Andrzej Zoll, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Zoll zarzuca Witek, że złamała prawo decydując o reasumpcji głosowania i wprowadziła posłów w błąd. Opozycja mówi o kłamstwie i naradza się, jak Elżbietę Witek z funkcji marszałka odwołać.

Miażdżące ekspertyzy w sprawie lex TVN. "To wszystko zostało wrzucone do kosza"

Ustawę anty-TVN trzeba odrzucić w całości - uważa marszałek Senatu. Ale zanim Senat się nią zajmie, poczeka na ekspertyzy prawne. Wicemarszałek Sejmu też je zamówił, ale sejmowa komisja, w której przewagę ma obóz rządowy, nie dała posłom czasu, by się z nimi zapoznali. Teraz, gdy znane są już publicznie, wiadomo, że były bardzo krytyczne.

Sąd apelacyjny wydał wyrok w sprawie wytoczonej autorom "Dalej jest noc"

Historycy Barbara Engelking i Jan Grabowski zostali oskarżeni o pomówienie nieżyjącego już sołtysa wsi Malinowo. Nie muszą przepraszać jego krewnej, bo mają prawo do badań i krytycznej analizy źródeł - orzekł sąd apelacyjny, zmieniając wyrok pierwszej instancji. To głośna sprawa przedstawiana przez prawicę jako obrona dobrego imienia Polaków. Wyrok już został skrytykowany przez Zbigniewa Ziobrę.

Szkoły przygotowują się do szczepienia uczniów

Szkoły przygotowują się do szczepień 12-latków i starszych uczniów, chociaż wciąż brakuje szczegółowych wytycznych. Najgroźniejszy będzie moment powrotu do szkoły, jeśli mało uczniów zaszczepi się na wakacjach.

Prognoza pogody na czwartek 19 sierpnia

W czwartek zachmurzenie będzie kłębiaste, małe i umiarkowane, na północy okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 21 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

"Domem TVN24 jest Polska. Tutaj powinniśmy być"

Po półtora roku oczekiwania na kolejną koncesje na nadawanie w Polsce, TVN24 otrzymała ją w Holandii. Ale mimo że wiele stacji nadaje dzięki koncesjom przyznawanym w innych krajach Europy, to Polska jest domem TVN24, więc oczekiwanie na polską koncesję trwa. Jej przyznanie nie rozwiązałoby jednak problemu, jakim jest lex TVN.

Rząd odpowiedział Komisji Europejskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Poznaliśmy odpowiedź polskiego rządu na pytanie Komisji Europejskiej w sprawie wykonania wyroku TSUE. Izba Dyscyplinarna ma zostać zlikwidowana, ale nie jest jasne, kiedy. Dalej napisano, że do Izby nie będą trafiały sprawy nowe. Nie ma jednak ani słowa o obecnych. Taka odpowiedź może nas drogo kosztować. Całkiem dosłownie.

Nad Polską przeszły gwałtowne burze i ulewy

Potężne burze, grad i ulewy przeszły w nocy i rano nad centralną i południową Polską. Usuwanie ich skutków trwało długo i nie wszędzie już się zakończyło. Dobra wiadomość jest taka, że w najbliższych dniach pogoda powinna oszczędzić już nam aż tak gwałtownych wydarzeń.

Rusza Top of the Top Sopot Festival 2021

O 20:00 w TVN rozpocznie się pierwszy koncert Top of the Top Sopot Festival 2021. Takiego nagromadzenia gwiazd i tak długiej listy przebojów, które się nie starzeją, nie było od lat.

Prognoza pogody na środę 18 sierpnia

W środę zachmurzenie będzie kłębiaste, małe i umiarkowane, na północy okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 21 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

Oświadczenie Zarządu TVN w sprawie koncesji dla TVN24

Mimo że spełnione są wszystkie wymogi formalne i stosowne dokumenty złożono półtora roku temu, telewizja TVN24 wciąż nie otrzymała kolejnej koncesji na nadawanie. Stacja zwróciła się więc o nią w Holandii i ją otrzymała. To nie rozwiązuje problemu, jaki stwarza lex TVN. Zarząd stacji wystosował oświadczenie.

Pijany kierowca wjechał w rodzinę idącą chodnikiem. Zginęły dwie osoby

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Daleszycach w województwie świętokrzyskim. Idące chodnikiem matka i córka zginęły, gdy uderzył w nie samochód, którym jechało trzech pijanych mężczyzn. Sprawca uciekł z miejsca wypadku. Trzech mężczyzn policja odnalazła bardzo szybko. Zarzuty mają usłyszeć, gdy wytrzeźwieją.

Małopolska może stracić miliardy unijnych funduszy

Komisja Europejska wstrzymuje rozmowy z województwem małopolskim w sprawie przyznania dwóch i pół miliarda euro unijnych funduszy. Zagrożone są także bieżące rozliczenia. Wszystko dlatego, że przyjął tak zwaną uchwałę anty-LGBT. Teraz albo 22 radnych PiS wycofa się z dyskryminującej uchwały, albo trzy i pół miliona mieszkańców Małopolski nie skorzysta z unijnych pieniędzy.