"Ze słów Kingi wynikało, że była ofiarą molestowania. Nie mogłam tego zignorować"

06.01.2022 | "Ze słów Kingi wynikało, że była ofiarą molestowania. Nie mogłam tego zignorować"
06.01.2022 | "Ze słów Kingi wynikało, że była ofiarą molestowania. Nie mogłam tego zignorować"
Renata Kijowska | Fakty TVN
06.01.2022 | "Ze słów Kingi wynikało, że była ofiarą molestowania. Nie mogłam tego zignorować"Renata Kijowska | Fakty TVN

12-letnia Kinga, która zgłaszała próbę gwałtu i molestowania, została sama. Pomóc dziewczynce chciała jej ciotka, ale przedłużające się postępowanie doprowadziło do tragedii. Kinga popełniła samobójstwo 29 grudnia 2021 roku. - Sami zadajemy sobie pytanie, czy my zrobiliśmy wystarczająco dużo, żeby dziecko uratować - mówi pani Małgorzata, ciocia 12-latki.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. Pod numerem 116 111 dostępny jest całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

Od miesięcy sąd, prokuratura, policja i inne jednostki wiedziały, że 12-letnia Kinga w swoim domu nie czuje się bezpiecznie. Dziewczyna zgłaszała, że miała paść ofiarą molestowania w rodzinnym domu. Nim Kinga odebrała sobie życie, szukała ratunku u cioci i wujka. Spędzała u nich wakacje.

- Ze słów Kingi wynikało, że była ofiarą molestowania seksualnego. Ona oczywiście nie użyła takiego określenia. Nie mogłam tego zignorować i nie dać wiary słowom dziecka - opowiada Pani Małgorzata, ciocia Kingi.

Kinga w rozmowie z ciocią mówiła o próbie gwałtu przez mieszkańca wsi. Później o tym, że także w domu mogło dochodzić do molestowania. Pani Małgorzata natychmiast zgłosiła sprawę na policję, złożyła także do sądu wniosek o to, by stać się dla Kingi rodziną zastępczą. Urzędniczki z Centrum Pomocy Rodzinie wsparły panią Małgorzatę.

- Do samego końca liczyłam na to, że będzie mogła u nas zostać - mówi ciocia Kingi.

Machina ruszyła, ale się zacięła. Michał Janczura, dziennikarz TOK FM, chciał pchnąć sprawę do przodu - opisał sytuację Kingi i powiadomił Rzecznika Praw Dziecka. Do dziś jednak nie dostał odpowiedzi.

- Nikt nie pomyślał o tym, że temu dziecku trzeba w tej sytuacji pomóc, i że to jest najważniejsze: żeby ona się czuła bezpiecznie, bo to ona miała paść ofiarą przestępstwa. Zostawili ją samą sobie - uważa dziennikarz.

Tragiczny finał sprawy

Kinga od cioci wróciła do domu. Tygodniami trwała wymiana pism między komendami policji. Sąd rodzinny we wrześniu zdecydował, że dziewczyna ma zostać w domu.

- Nie myśli się, po pierwsze, że będziemy chronić dziecko, a potem zobaczymy co dalej, bo dorośli są silniejsi od dziecka i jakoś sobie dadzą radę, nawet jeśli oskarżenie jest fałszywe. Tylko myśli się o tym, żeby nie skrzywdzić dorosłych, żeby zachować całość rodziny - komentuje sprawę Joanna Zmarzlik z Fundacji "Dajemy dzieciom siłę".

W czasie pobytu w domu Kinga po kryjomu wysyłała do cioci SMS-y.

"Był u nas dzielnicowy i rozmawiał z nami na ten temat, i powiedział, że raczej nie jest to możliwe, żebyś była dla mnie rodziną zastępczą, Powiedział, że mama musiałaby tutaj cały dzień chodzić pijana, żeby można było odebrać jej prawa rodzicielskie" - brzmiała wiadomości wysłana przez Kingę do cioci.

W kolejnych SMS-ach Kinga traciła nadzieje. - Bije wołanie o pomoc z każdego zdania. Ona wprost mówi w pewnym momencie, że ona już wie, co zrobi, ale tylko ona wie gdzie, kiedy - mówi Michał Janczura.

Kinga popełniła samobójstwo 29 grudnia. Kilka dni po kolejnej rozprawie, na której sąd zastanawiał się, czy ciocia i wujek mogą być dla niej rodziną zastępczą.

- Sami zadajemy sobie pytanie, czy my zrobiliśmy wystarczająco dużo, żeby dziecko uratować - mówi pani Małgorzata.

Szef Państwowej Komisji do spraw Pedofilii Błażej Kmieciak zapowiada prześwietlenie działań wszystkich zaangażowanych w tę sprawę instytucji.

- Chce się wyć, bo Kinga powinna żyć. Proszę wybaczyć mi emocje, ale szlag mnie trafia, bo to dziecko powinno żyć, to dziecko powinno mieć wsparcie - mówił w środę w "Faktach po Faktach" TVN24 Kmieciak.

- To się nie mieści w głowie, że do takich sytuacji dochodzi w kraju, w którym mamy służby odpowiedzialne z ochronę dzieci - uważa Michał Janczura.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS