We wrześniu w szkołach mają ruszyć kampanie promujące szczepienia

Specjaliści zaznaczają, że trzeba, jak najlepiej przygotować się na czwartą falę zachorowań na COVID-19. Spodziewają się jej pod koniec października, a w jej szczycie może być 16 tysięcy zakażeń dziennie - głównie osób niezaszczepionych. Dlatego wraz z nowym rokiem szkolnym w placówkach ruszą kampanie promujące szczepienia.

Andrzej Sośnierz miał dostać od PiS propozycję stanowiska. W zamian miał zrzec się mandatu

Poseł Andrzej Sośnierz odszedł w kwietniu z klubu parlamentarnego PiS. Partia władzy nie może więc liczyć na jego głos. Polityk w poniedziałek na antenie TVN24 opowiedział o tym, jak dostał propozycję ze strony swojego byłego klubu. Sośnierz miałby być dyrektorem śląskiego oddziału NFZ. Warunkiem jednak było zrzeczenie przez niego mandatu posła, co oznaczałoby, że do Sejmu mogłaby wejść kolejna osoba z listy PiS.

Rusza pilotażowy program przeglądów lekowych dla pacjentów

Program resortu zdrowia w sprawie pilotażu przeglądów lekowych jest w fazie testów i wkrótce może pomóc dużej grupie osób. W ramach projektu farmaceuci spotkają się z pacjentem, zapytają go o leki, dietę i choroby, a jeśli będzie trzeba, to skontaktują się z lekarzem. Na podstawie zebranych informacji zaktualizują listę przyjmowanych leków. Z danych Naczelnej Izby Aptekarskiej wynika, że seniorzy często przyjmują po kilkanaście leków dziennie - czasem są to złe dawki lub leki wchodzące w szkodliwe interakcje.

Prognoza pogody na wtorek 24 sierpnia

We wtorek na wschodzie, południu i w centrum kraju zachmurzenie będzie duże z przelotnymi opadami deszczu. Na południowym-wschodzie wystąpią intensywne opady deszczu i burze. Poza tym przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju do 22 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie północno-wschodni, umiarkowany, okresami dość silny.

Migranci na granicy komunikują się za pomocą kartonów z napisami. Piszą, że są chorzy

Nie wiadomo, ile osób pozostało w koczowisku na granicy polsko-białoruskiej obok wsi Usnarz Górny. Straż Graniczna twierdzi, że ta liczba się zmniejszyła, natomiast Muhammad z koczowiska pokazał dziennikarzom karton z napisem, że wciąż są tam 32 osoby. Cały czas żołnierze nie pozwalają osobom postronnym dojść do miejsca, gdzie koczują migranci. Komunikacja odbywa się za pomocą kartonów z napisami w języku angielskim. Migranci piszą, że są chorzy, że potrzebują jedzenia i wody, a także że proszą o azyl.

Polski rząd nie zmienia stanowiska w sprawie koczujących migrantów. Jest apel episkopatu

Politycy PiS mówią o prowokacji Alaksandra Łukaszenki i odpowiedzialności Białorusinów za zdrowie i życie migrantów, którzy chcą dostać się do Polski i koczują na granicy obok wsi Usnarz Górny. Konferencja Episkopatu Polski w wydanym oświadczeniu stwierdziła, że funkcjonariuszom Straży Granicznej należy umożliwić kierowanie osób przekraczających granicę do ośrodków dla cudzoziemców.

W Gdyni zakończył się Aerobaltic Airshow. Angielscy piloci stworzyli na niebie polskie barwy

W weekend na gdyńskim lotnisku w Kosakowie odbyły się dwudniowe pokazy LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow. Nie zabrakło śmigłowców, transportowców, a także podniebnych lotów grup akrobacyjnych i pilotów indywidualnych. W jednej z głównych ról wystąpiły Czerwone Strzały, czyli Red Arrows. Angielscy piloci z Królewskich Sił Powietrznych na pokazach Aerobaltic zaprezentowali swoje najsłynniejsze akrobacyjne figury, a także polskie barwy narodowe utworzone z dymu. Impreza przyciągnęła na lotnisko w Gdyni kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Na Mazurach ruszyły poszukiwania zatopionej kamery z filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego

Pasjonaci z Fundacji Poszukiwacze.org szukają kamery filmowej zatopionej 60 lat temu w jeziorze na Mazurach podczas kręcenia słynnego filmu Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". Do poszukiwań podchodzą bardzo profesjonalnie - mają doświadczenie, przygotowany sprzęt i motywację. Z wyłowieniem kamery chcą zdążyć przed 60. rocznicą premiery filmu, dlatego apelują o pomocne informacje do wszystkich osób, które mogą pamiętać miejsce i okoliczności zatonięcia sprzętu.

Prognoza pogody na poniedziałek 23 sierpnia

W poniedziałek pochmurno z opadami deszczu. Miejscami w centrum Polski, na południu i na wschodzie intensywne opady deszczu do 30-50 l/m2 oraz burze. Tylko na Pomorzu bez opadów. Temperatura maksymalna od 16 stopni w centrum kraju do 21 stopni na Pomorzu Zachodnim. Wiatr północno-wschodni i wschodni, tylko na południu kraju wiatr zachodni. Poza tym wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny, o prędkości dochodzącej do 90 km/h.

Lekarka chciała udzielić pomocy migrantom na granicy, nie została do nich dopuszczona. "Trudno mi uwierzyć, że to jest mój kraj"

W sobotę lekarka oraz prawnicy chcieli dostać się do grupy migrantów, którzy od trzynastu dni koczują na granicy polsko-białoruskiej koło wsi Usnarz Górny. Żołnierze pilnowali jednak, by nikt nie podszedł na bliżej niż kilkaset metrów. - Ludzie z karabinami, służby mundurowe, które mają za zadanie zapewniać bezpieczeństwo, oddzielają mnie od potrzebujących. Trudno mi uwierzyć, że to jest mój kraj - powiedziała dziennikarzom Paulina Bownik, lekarka, która chciała udzielić pomocy migrantom.

Rząd oskarża Białoruś o sprowadzenie migrantów. Na granicy są stawiane zasieki

Polskie władze odpowiedzialność za sytuację na granicy z Białorusią przerzucają na reżim Alaksandra Łukaszenki. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego to białoruska "gra polityczna", gdzie reżim celowo sprowadza imigrantów z Azji, by ich kierować do granicy z UE. Opozycja zgadza się, że to celowe działania Łukaszenki, ale jednocześnie podkreśla, że migrantom należy udzielić pomocy humanitarnej.

Marsze równości przeszły ulicami Gdańska i Częstochowy. W Gdańsku maszerowała też Aleksandra Dulkiewicz

Równość, szacunek i tolerancja - to hasła marszów równości, które w sobotę przeszły ulicami Gdańska i Częstochowy. Pochody były wyrazem solidarności wobec osób LGBT+. W marszu w Gdańsku uczestniczyli między innymi prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk nie pojawił się na demonstracji.

Kapelan miał molestować pacjentkę szpitala. Kuria złożyła zawiadomienie po czterech latach

Duchowny, który pełnił obowiązki kapelana w szpitalu na południu Polski, miał molestować starszą pacjentkę w 2017 roku. Został zwolniony, gdy sprawa wyszła na jaw, ale kuria, którą poinformowano o zachowaniu księdza, przez długi czas nie zrobiła w tej sprawie nic. Przełożeni księdza dopiero niedawno powiadomili organy ścigania. Księdzu Kazimierzowi K. grozi do ośmiu lat więzienia. Usłyszał zarzut wykorzystania seksualnego osoby niepoczytalnej lub bezradnej.

Niepełnosprawni sportowcy chcą być widziani po prostu jako sportowcy

Trwa kampania społeczna #PoPierwszeJestemSportowcem, której celem jest pokazywanie tego, że osoby z niepełnosprawnościami potrafią rywalizować z nie mniejszą determinacją niż osoby pełnosprawne. 24 sierpnia rozpoczną się w Tokio letnie igrzyska paraolimpijskie, w których o medale będą walczyć także polscy reprezentanci.

Prognoza pogody na niedzielę 22 sierpnia

W niedzielę zachmurzenie zmienne. W zachodniej części Polski front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu i burzami (10-30 mm opadu i porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Przelotny deszcz w rejonie Zatoki Gdańskiej. Temperatura maksymalna od 20 stopni na Suwalszczyźnie do 27 stopni na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą południowo-wschodniego.

Koncert z okazji 20-lecia TVN24 zakończył Top of the Top Sopot Festival 2021

Koncert z okazji 20-lecia TVN24 zakończył Top of the Top Sopot Festival 2021. Widownia w Operze Leśnej i przed telewizorami, poza występami czołowych polskich muzyków, mogła zobaczyć i posłuchać znanych dziennikarzy TVN i TVN24 w całkowicie nowej roli - prowadzących koncert i opowiadających o swojej pracy i misji stacji. W demokratycznym kraju każdy ma prawo do nieograniczonego przez władze dostępu do informacji. To fundament wolności.

Straż Graniczna nie dopuszcza prawników do migrantów na polsko-białoruskiej granicy

Blokowani w lesie na polsko-białoruskiej granicy uciekinierzy z Afganistanu próbują wystąpić o azyl, ale Straż Graniczna nie dopuszcza do nich prawników. Służby twierdzą, że migranci są teraz na białoruskiej ziemi i nie odpowiada na pytanie, czy zostali wcześniej wypchnięci z polskiej. Opozycja widzi w tym propagandową ustawkę, a rząd obronę ojczyzny przez atakiem hybrydowym reżimu Łukaszenki.

Pogrzeb 34-latka, który zmarł po interwencji policji

W Lubinie odbył się pogrzeb 34-latka, którego śmierć po interwencji policji wywołała w mieście zamieszki. Rodzina przekazuje, że przyczyną śmierci mógł być ucisk szyi kolanem. Ponieważ sekcja zwłok w Polsce tego nie potwierdziła, powtórzono ją zagranicą.

Spektakularny wypadek w Nowej Soli

Na rondo w Nowej Soli wjechał rozpędzony samochód. Uderzył w nasyp na środku i wybił się w powietrze. Przeleciał kilkadziesiąt metrów. Sprawę zbada prokuratura.

Prognoza pogody na sobotę 21 sierpnia

Zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, na północy i wschodzie kraju okresami duże - tam mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Kaszubach, 23 stopni Celsjusza w centrum kraju do 26 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

Gwiazdy i dziennikarze wystąpią w Sopocie z okazji 20 lat TVN24

Nie tylko gwiazdy estrady, ale także dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN wystąpią o godzinie 20 na antenie TVN i TVN24, na scenie Top of the Top Sopot Festival 2021. To będzie specjalny koncert z okazji 20 lat TVN24. Dziennikarze nie będą śpiewać, ale będą prowadzić imprezę. Festiwal w Sopocie budzi w tym roku wyjątkowe emocje i przyciąga rzesze widzów przed ekrany. W środę Dawid Kwiatkowski ze łzami w oczach odbierał przyznanego mu przez widzów Bursztynowego Słowika.