Sąd uznał, że to on wysadził apartamentowiec. Mateusz H. został skazany

Na sześć i pół roku więzienia skazał sąd Mateusza H., stwierdziwszy, że jest winny zarzucanych mu czynów. W lipcu 2018 roku Mateusz H. miał podpalić koparki na placu budowy osiedla apartamentowców w Bielsku-Białej, a także spowodować wybuch, który zniszczył jeden budynek. Nikomu nic się nie stało. Mateusza H. zatrzymano pół roku później. Zaczął być nazywany "ekoterrorystą".

Powstał nowy zawód medyczny: chirurgiczny asystent lekarza

Nowy zawód ma odciążyć chirurgów i być szansą dla pacjentów na krótszą kolejkę do zabiegu. Ministerstwo Zdrowia ustanowiło zawód chirurgicznego asystenta lekarza. Asystenci będą pomagać chirurgom podczas operacji. Do nowego zawodu mogą zgłaszać się pielęgniarki i ratownicy medyczni. Wszyscy będą musieli przejść dwuletnie przeszkolenie.

Prognoza pogody na wtorek 20 lipca

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane. W Małopolsce i na Podhalu możliwe burze (suma opadu 10-20 mm, porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h). W całym kraju lokalnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

"Bierzecie i narzekacie". Tak krzyczała druga osoba w państwie do wyborców

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w sobotę odwiedziła Otyń w województwie lubuskim, by promować założenia Polskiego Ładu. Jej przemówienie zostało zakłócone przez grupę osób demonstrujących przeciw PiS. Witek zareagowała na okrzyki, najwyraźniej zakładając, że osoby protestujące korzystają ze świadczeń socjalnych. - Bez żadnych skrupułów bierzecie i narzekacie - powiedziała do przeciwników PiS. - To jest mało honorowe, bo jakbym się nie zgadzała z decyzjami rządu, to nigdy od takiego rządu nic bym nie wzięła - dodała Marszałek Sejmu.

Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty

Przed katedrą we Wrocławiu oraz przed kilkoma kościołami na Podhalu stanęły w niedzielę mobilne punkty szczepień przeciwko COVID-19. To wspólna akcja samorządów i parafii, która ma zachęcić do zaszczepienia się. Zdaniem doktora Pawła Grzesiowskiego zaangażowanie "lokalnych autorytetów" może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania szczepieniami na COVID-19.

Prognoza pogody na poniedziałek 19 lipca

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane. Więcej chmur w województwach północnych i tam na ogół przelotny deszcz, ale też możliwe lokalne burze (suma opadu 10-20 mm, porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

"Będę robił wszystko, żeby utrzymać Polskę w Unii Europejskiej"

Sojusz, który może zagrozić nie tylko pozycji Polski w Unii Europejskiej, ale i samej Unii - tak Donald Tusk widzi przymierze Kaczyński-Orban. Jak określił lider Platformy Obywatelskiej, rządzący w Polsce i na Węgrzech, świadomie bądź nie, działają ręka w rękę z Kremlem. Jednocześnie zapowiedział, że będzie robić wszytko, by utrzymać Polskę w Unii Europejskiej.

Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"

Nieletni pod wpływem alkoholu zapełniają policyjne statystyki. W ciągu dwóch tygodni policjanci z Kościana siedem razy interweniowali wobec pijanych nastolatków. Rekordzista miał 4 promile alkoholu we krwi. Eksperci zwracają uwagę, że wczesny kontakt z alkoholem może grozić głębokim uzależnieniem w wieku dorosłym. Dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dziecko nadużywa alkoholu, powstała Pomarańczowa Linia. - Najważniejsze to stworzyć taką sytuację sytuację rodzinną w domu, żeby można było porozmawiać - przekonuje terapeutka Anna Pietrzak, która dyżuruje na infolinii.

Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"

Przez lata w "Faktach" TVN opowiedzieliśmy tysiące historii. Magdzie i Mateuszowi pomogliśmy znaleźć nowy dom, rodzicom Krzysia, który urodził się bez gałek ocznych, zebrać pieniądze na operację. Filip mógł polecieć na operację do USA, a Piotr uzyskać bardzo drogi lek. To tylko kilka przykładów z ostatnich lat, kiedy widzowie TVN pomogli bohaterom naszych materiałów. Żadne prawo nie zmieni naszej misji.

Prognoza pogody na niedzielę 18 lipca

W niedzielę na południu i wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/m2 oraz burzami z gradem i opadami do 30 l/m2. Burze szczególnie gwałtowne w Karpatach i na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu oraz Górnym Śląsku do 27 stopni Celsjusza na południowym-wschodzie. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny, osiągający prędkość do 90 km/h.

Wykolejony pociąg, ewakuowane obozy, zalane ulice. Bilans burz nad Polską

Wykolejony pociąg relacji Wiedeń-Warszawa, ewakuowane obozy harcerskie, zalane ulice, podtopione domy oraz zalany szpital - to tylko kilka ze skutków burz i intensywnych deszczów w Polsce. Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi burzami, dlatego w zniszczonych i zalanych miejscach trwa wyścig z czasem, by zdążyć posprzątać przed kolejną nawałnicą.

"Polska nierządem stoi". Komentarze polityków i prawników po wyroku TSUE

Dopóki jesteśmy w Unii Europejskiej, mamy obowiązek przestrzegać traktatów - przypomina prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z kolei były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki podkreśla: prawda jest jedna, a prawo jest jednoznaczne. Jakie jeszcze komentarze można usłyszeć po wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego?

Czy szczepienia dzieci na COVID-19 to eksperyment? Ekspert rządu zaprzecza

Rząd namawia do szczepień oraz tłumaczy, że to jedyna droga do zwalczenia pandemii COVID-19. Jednak swoje wątpliwości w sprawie szczepień ma Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Zapytał w parlamencie, czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest "prawnie dopuszczalnym eksperymentowaniem". Odpowiedział mu prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19. Ekspert rządy wyjaśnił, że szczepienie dzieci zatwierdzonymi przez EMA szczepionkami na COVID-19 to nie są eksperymenty.

Jarosław Gowin: w tym wielogłosie mediów TVN24 odgrywa ogromną rolę

Coraz więcej osób z różnych sfer komentuje projekt ustawy anty-TVN, który w obecnym brzmieniu pozbawiłby spółkę TVN S.A. możliwości ubiegania się o jakiekolwiek koncesje na nadawanie. Noblistka Olga Tokarczuk podkreśliła rolę pluralizmu w demokracji. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski nazwał projekt "pomysłem orbanowskim". - W tym wielogłosie mediów TVN24 odgrywa ogromną rolę. Może się komuś to nie podobać, ale nie nam, politykom, wtrącać się do tego - powiedział z kolei wicepremier Jarosław Gowin.

Kolejne rewizje i zatrzymania na Białorusi. "Łukaszenka idzie drogą pełnego zniszczenia"

Od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi minął prawie rok, a za kratami siedzi już ponad 550 więźniów politycznych. Dołączył do nich właśnie Aleś Bialacki, znany na Białorusi obrońca praw człowieka. Kolejne rewizje i przesłuchania dotknęły również organizacje pozarządowe, które ciągle jeszcze mają odwagę walczyć z reżimem Łukaszenki. Białoruscy opozycjoniści przypominają, że wybory prezydenckie 9 sierpnia 2020 roku wygrała Swietłana Cichanouska i mają na to dowody.

Tygrysy uratowane z granicy z Białorusią dziś mają się świetnie. "Są bardzo zrelaksowanie"

Historią grupy 10 tygrysów, które niecałe dwa lata temu zostały zatrzymane na polsko-białoruskiej granicy, żyła cała Polska. Zwierzęta były wówczas wygłodzone i wycieńczone. Jeden z nich padł. Dzięki interwencji dziennikarzy i poznańskiego zoo pozostałe dziewięć zwierząt udało się uratować. W poznańskim zoo tygrysy otrzymały opiekę i nowy dom. Kan i Gogh w czerwcu wprowadziły się do specjalnego azylu. Do Człuchowa trafiły Maximus i Feniks, a pozostała piątka do zoo w Hiszpanii.

Prognoza pogody na sobotę 17 lipca

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/m2 oraz burzami z gradem i opadami do 40 l/m2. Tylko na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej na ogół bez burz. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Kaszubach do 32 stopni Celsjusza na Podlasiu. Wiatr z kierunków północnych, słaby i umiarkowany, w burzach silny, o prędkości do 80-100 km/h.

TSUE wydał ostateczny wyrok. Ziobro: u jego podstaw leży segregacja

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że zmiany w polskim systemie dyscyplinarnym sędziów, które wprowadziła Zjednoczona Prawica, są sprzeczne z normami unijnymi. Według Trybunału Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została stworzona z licznymi wadami prawnymi w świetle ogólnych wymogów, jakie w zakresie sądownictwa nakładają na Polskę traktaty unijne. Polski rząd tym wyrokiem czuje się dyskryminowany. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że wyrok został wydany na "polityczne zamówienie", a u jego podstaw leży "segregacja państw".

Premier o ustawie anty-TVN: jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać

Ustawa anty-TVN, gdyby weszła w życie w obecnym kształcie, mogłaby spowodować eksodus amerykańskich firm z Polski - tak uważa Ian Brzeziński, ekspert Atlantic Council. W to, że ustawa anty-TVN wejdzie w życie, wątpi już przedstawiciel wnioskodawców, Marek Suski. Jednak jeszcze w czwartek premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że projekt jest słuszny. - Jak ktoś ma czyste sumienie, nie powinien się niczego bać - stwierdził.

"Wiedziałam, że mogę na niego liczyć". Adam Bodnar w słowach współpracowników i obywateli

Adam Bodnar odchodzi z urzędu RPO. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich podejmował liczne interwencje w obronie praw obywateli. Okres jego kadencji przypadł na okres wyjątkowo dramatyczny, jeśli chodzi o zagrożenia dla praw i wolności Polaków. Często był obrażany przez przedstawicieli obozu Zjednoczonej Prawicy. Krystyna Pawłowicz nazwała go "wyjątkowym szkodnikiem". Jednak pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich żegnają go ze smutkiem i podkreślają, że wyznaczył wyjątkowo wysokie standardy. Nietrudno znaleźć także zwykłych ludzi, którzy chwalą Adama Bodnara za jego działalność na rzecz ich praw.

Od prokuratora, przez posła, do sędziego TK. Tak Stanisław Piotrowicz robił karierę

W czasach stanu wojennego Stanisław Piotrowicz był prokuratorem, ale to w Polsce pod rządami Zjednoczonej Prawicy rozwija swoje talenty prawnicze. W Sejmie VIII kadencji jako poseł klubu PiS odegrał ważną rolę w uchwalaniu zmian w sądownictwie. Przegrał jednak wybory w 2019 roku, choć startował z wysokiej pozycji na liście w "bezpiecznym" okręgu. PiS wybrał go zatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, gdzie miał okazję wypowiedzieć się w sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej SN, którą sam współtworzył.