Lex TVN. Amerykańscy senatorowie informują, że "monitorują projekt ustawy"

Amerykańscy senatorowie wydali ponadpartyjne oświadczenie zaadresowane do polskich władz. Republikanie i demokraci, i to z różnych komisji, nie tylko spraw zagranicznych, stwierdzili, że rząd polski odchodzi od standardów demokratycznych, "czego najnowszym przykładem są wysiłki zmierzające do ograniczenia niezależności mediów i podważenia jednej z największych amerykańskich inwestycji" w Polsce. Chodzi o lex TVN, które w zaproponowanym brzmieniu uniemożliwiłoby TVN S.A. ubieganie się w Polsce o koncesje na nadawanie telewizji. Senatorowie oświadczyli, że monitorują prace nad projektem tej ustawy.

Tadeusz Dziuba, wiceprezes NIK i były poseł PiS, do dymisji? Zdaniem Mariana Banasia popełnił przestępstwo

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przesłał do Sejmu wniosek o odwołanie swojego zastępcy, wiceprezesa Tadeusza Dziuby, a zarazem byłego posła PiS. Zdaniem prezesa NIK Tadeusz Dziuba próbował sparaliżować działanie Kolegium NIK i całej izby w związku z raportem NIK o Funduszu Sprawiedliwości. Dlatego Marian Banaś wysłał też zawiadomienie do prokuratury.

Prognoza pogody na czwartek 5 sierpnia

W czwartek wraz z postępującym z południa na północ frontem atmosferycznym wzrastało będzie zachmurzenie i występowały będą opady deszczu, miejscami nawet do 20 mm. Na północy Polski bez opadów. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Polski dzień w Tokio. Anita Włodarczyk z trzecim złotem olimpijskim

Polacy na letnich igrzyskach w Tokio mają kolejne powody do radości. We wtorek złoty medal w rzucie młotem zdobyła Anita Włodarczyk. Srebro wywalczyły kajakarki - Karolina Naja i Anna Puławska w finale K2 na 500 metrów. Brązowe medale dla Polski wywalczyli: zapaśnik Tadeusz Michalik i Malwina Kopron w rzucie młotem.

Kolejne ataki antyszczepionkowców. Rząd zapowiada reakcję, opozycja mówi o wcześniejszej bierności

Antyszczepionkowcy znów atakują. W ubiegłym tygodniu weszli do domu dziecka w Aleksandrowie Kujawskim. Nie chcieli rozmawiać, przyszli mnie zastraszyć - relacjonuje dyrektorka placówki. Inna grupa - pod wodzą posła Konfederacji Grzegorza Brauna - wtargnęła do biura prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ponadto policja wciąż szuka podpalacza z Zamościa, który wywołał pożary w pomieszczeniach punktu szczepień oraz budynku sanepidu. Na ataki przeciwników szczepień reaguje rząd i zapowiada, że dla takich zachowań nie będzie "tolerancji".

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do opinii prawnej w sprawie TVN z 2015 roku

W 2015 roku Tomasz Zdzikot, obecny prezes Poczty Polskiej i zaufany człowiek ministra Mariusz Błaszczaka, podpisał ekspertyzę, na podstawie której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała TVN za podmiot europejski - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Taka opinia ani w 2015 roku, ani obecnie nie budzi wątpliwości prawników. Kwestionują ją teraz politycy partii władzy, a szef KRRiT Witold Kołodziejski taką interpretację przepisów nazywa fikcją.

Izba Dyscyplinarna SN wraca do rozpatrywania spraw. Co z wyrokiem TSUE?

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wznawia rozpatrywanie spraw, choć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 15 lipca orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii. Na informację od polskiego rządu o podjętych krokach zmierzających do dostosowania prawa czeka Komisja Europejska. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel oznajmił, że "być może ten punkt sporny w ramach wdrażania reformy sądownictwa zniknie". Ponadto kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki mówił, że Izba Dyscyplinarna SN "nie spełnia swojego zadania".

Prognoza pogody na środę 4 sierpnia

W środę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, pojawią się opady deszczu, a na południowym wschodzie i wschodzie kraju niewykluczone są burze z opadami. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Kaszubach i w centrum kraju do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy, tylko na północy północno-wschodni, słaby i umiarkowany. Okresami stanie się dość silny, w burzach jego prędkość może wynosić nawet 90 kilometrów na godzinę.

W Zamościu podpalacz wywołał pożar w punkcie szczepień i sanepidzie. "To jest atak na państwo polskie"

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznany mężczyzna podpalił mobilny punkt szczepień i pomieszczenia budynku sanepidu w Zamościu. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "nie będzie żadnej tolerancji" na takie ataki, a minister zdrowia Adam Niedzielski, który przyjechał na miejsce przestępstwa, mówił o "ataku na państwo polskie". To nie był pierwszy atak na punkt szczepień w Polsce. 25 lipca w Grodzisku Mazowieckim przed punktem pojawiła się grupa agresywnych przeciwników szczepień, doszło do rękoczynów i przepychanek z ochroną.

PiS chce dać politykom kolejne podwyżki. Koalicja Obywatelska chce wynagrodzenia zamrozić

Do Sejmu w poniedziałek trafił projekt ustawy posłów PiS, który zakłada podwyżkę wynagrodzenia dla prezydenta Rzeczypospolitej, byłych prezydentów Polski, a także dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych samorządów lokalnych. Wcześniej, w piątek, prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu więcej zarabiać będą między innymi wiceministrów, posłowie i senatorowie. Platforma Obywatelska w reakcji proponuje projekt ustawy o zamrożeniu wynagrodzeń dla polityków do końca kadencji Sejmu.

Premier Morawiecki: my nie mamy mediów tak jak nasi oponenci polityczni

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Telewizją Republiką powiedział: "my nie mamy mediów tak jak nasi oponenci polityczni, w ogromnej większości mający dostęp do dużo większej liczby mediów". W rzeczywistości obóz rządzący ma liczne media, od telewizji publicznej i Polskiego Radia po tytuły prasowe grupy Polska Press. W sferze medialnej kluczowa jednak są niezależność dziennikarzy oraz prawo społeczeństwa do rzetelnej informacji. W demokratycznym państwie prawa to powinno być oczywiste dla każdego polityka.

Podejrzany o zabójstwo 19-latki kierowca z Katowic był pod wpływem leków antydepresyjnych

31-letni kierowca miejskiego autobusu, który w sobotę w Katowicach ruszył na grupę ludzi, zabijając 19-latkę, był pod wpływem leków antydepresyjnych i przeciwbólowych - wynika z ekspertyzy toksykologicznej przekazanej prokuraturze. Nie znaleziono dowodów na to, że był pijany lub pod wpływem narkotyków. Śledczy zlecili szczegółowe badania dotyczące wpływu leków na zachowanie kierowcy autobusu.

Wyższe mandaty to dopiero początek. Jest projekt zmian w prawie, które znacznie zaostrzą kary

Nawet 30 tysięcy złotych grzywny za wykroczenia drogowe, a mandaty do 5 tysięcy złotych. Do tego możliwość konfiskacji samochodu pijanego kierowcy. Premier Mateusz Morawiecki i Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zapowiadają zmiany w prawie i walkę z "bandytami za kierownicą". Rząd przyjął już projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Od początku wakacji na polskich drogach zginęło dotychczas 258 osób, a rannych zostały 3453 osoby. To bardzo podobne liczby jak w zeszłym roku, więc sytuacja się nie poprawia.

Małe kotki zostały wrzucone do rzeki, uratowała je pani Klaudia. Sprawą zajęła się policja

Pani Klaudia z Nowego Dworu Gdańskiego wyciągnęła z rzeki worek, w którym znajdowały się trzy kocięta i kamień. Zwierzęta miały zostać utopione. Na nagraniu z miejskiego monitoringu wdać, jak worek do rzeki wrzuca starsza kobieta. Przeżyły dwa kotki, zaopiekowała się nimi Pani Klaudia. Policja zajęła się sprawą kobiety, która wrzuciła kotki do wody. Usłyszała już zarzuty.

"Fakty" TVN i kanał TVN24 liderami oglądalności w lipcu

W lipcu "Fakty" TVN były najchętniej oglądanym programem informacyjnym w Polsce. Średnio nasz program codziennie oglądało ponad dwa miliony widzów. W kategorii całodobowych kanałów informacyjnych na pierwszym miejscu zdecydowanie uplasował się TVN24 - udział stacji w rynku telewizyjnym wyniósł 5,4 procent. Tak wynika z danych firmy Nielsen.

Prognoza pogody na wtorek 3 sierpnia

We wtorek zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże, a także przelotne opady deszczu do 5 l/m2 na południu Polski oraz burze z opadami do 30 l/m2 w górach. Jedynie w pasie od ziemi gorzowskiej przez Wielkopolskę, ziemię łódzką po Lubelszczyznę na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Wybrzeżu Gdańskim do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany, okresami silniejszy. W burzach wiatr silny, o prędkości do 90 km/h.

Kierowca katowickiego autobusu usłyszał zarzut zabójstwa

Zarzuty zabójstwa jednej osoby i usiłowania zabójstwa dwóch innych usłyszał kierowca miejskiego autobusu z Katowic, który przejechał 19-letnią dziewczynę. Był trzeźwy, prokuratura czeka na wyniki testów na obecność narkotyków i silnych leków.