Prognoza pogody na wtorek 12 października

We wtorek synoptycy prognozują naprzemiennie pochmurne niebo ze słabymi i umiarkowanymi przelotnymi opadami deszczu oraz zachmurzenie małe i umiarkowane bez opadów. W rejonie Wybrzeża mogą pojawić się pojedyncze burze z opadami deszczu ze śniegiem i/lub krupy śnieżnej, o z zmiennym stopniu intensywności. Najwięcej deszczu ma spaść na zachodzie i w centrum kraju - od 4 do 10 litrów na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna w całym kraju wyniesie około 10-11 stopni Celsjusza, tylko miejscami 12 stopni Celsjusza. Z kierunku zachodniego i północno-zachodniego powieje umiarkowany, na zachodzie silny wiatr.

Tłumy na manifestacji w Warszawie. "To my bronimy konstytucji"

Na ulice polskich miast w niedzielę wyszło tysiące osób, by okazać swoje poparcie dla obecności Polski w Unii Europejskiej. Główna manifestacja została zorganizowana na placu Zamkowym w Warszawie, gdzie na scenie przemawiał między innymi lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Prognoza pogody na poniedziałek 11 października

W poniedziałek w zachodniej części kraju spadnie przelotny deszcz. Poza tym zachmurzenie okaże się umiarkowane i małe. Temperatura wyniesie maksymalnie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Echa wyroku TK. Tusk nawołuje do demonstracji, Kaczyński nie komentuje

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego odbił się szerokim echem w Polsce i za granicą. TK orzekł, że niektóre przepisy TUE, w określonym zakresie, nie są zgodne z konstytucją - na przykład wówczas, gdyby miały służyć kontroli legalności procedury powołania sędziego. Donald Tusk, Szymon Hołownia i liderzy Lewicy będą w niedzielę na Placu Zamkowym w Warszawie. Jarosław Kaczyński był w sobotę w Przysusze, ale o wyroku nic nie mówił, tylko o dopłatach dla rolników.

Prognoza pogody na niedzielę 10 października

W niedzielę słonecznie, jedynie na północy i krańcach południowych Polski pojawi się małe zachmurzenie. Temperatura maksymalna od 10 stopni na krańcach wschodnich do 13 stopni na północnym-zachodzie. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

Politycy PiS twierdzą, że nie myślą o polexicie, ale o TSUE mówią jak najgorzej

Senatorowie w przyjętej w piątek rezolucji ocenili, że czwartkowy wyrok "wydany przez Trybunał kontrolowany przez partię rządzącą, stanowi prawny wstęp do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej". Politycy PiS mówią o wyroku TK jako o odpowiedzi na przekraczanie przez TSUE swoich kompetencji. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział wręcz, że TSUE stosuje "przemoc sądową" wobec Polski, ale jednocześnie ci sami politycy zapewniają, że o polexicie nie myślą.

Donald Tusk wzywa do udziału w niedzielnej demonstracji na Placu Zamkowym

Trybunał Konstytucyjny w czwartek uznał, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są w określonym zakresie niezgodne z polską konstytucją. Orzeczenie jest konsekwencją wniosku premiera Mateusza Morawieckiego skierowanego w marcu do TK. Lider PO Donald Tusk zachęca do udziału w demonstracji na rzecz obecności Polski w UE, która ma się odbyć w niedzielę o 18 na Placu Zamkowym w Warszawie.

Wyrok TK nie wpływa na fakt, że orzeczenia z udziałem tzw. neo-sędziów mogą być kwestionowane

Już setki tysięcy wyroków mogło zostać wydanych przez sędziów powołanych na wniosek "nowej" Krajowej Rady Sądownictwa - czyli Rady w obecnym składzie, do której członków sędziów powołał Sejm, a nie sędziowie. Niedawny wyrok TSUE umocnił podstawy prawne do kwestionowania takich wyroków ze względu na nieprawidłowe obsadzenie sądu. Wyrok zakresowy, który wydał w czwartek TK, nie może zmusić sądów powszechnych do ignorowania orzeczeń TSUE.

Marian Banaś nagrał orędzie na wypadek, gdyby został zatrzymany

Według kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli z Funduszu Sprawiedliwości nieprawidłowo wydano 280 milionów złotych. Na przykład na pracę naukową o małżeństwach w Peru. To tylko najnowsze ustalenia NIK, które stawiają rządzących w złym świetle. Prokuratura, na której czele stoi Zbigniew Ziobro, wystąpiła do Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesa NIK. Prezes NIK Marian Banaś zapowiedział, że przygotował nagranie z orędziem na wypadek, gdyby został zatrzymany.

Prowokacje Łukaszenki nie ustają, migranci wciąż szturmują granicę. Do szpitali trafiają ich dzieci

O dramacie migrantów, którzy przez wiele dni błąkają się po lasach przy granicy polsko-białoruskiej, informujemy od kilkunastu tygodni, ale każda kolejna noc z temperaturą poniżej zera będzie dla nich coraz trudniejsza. Dla dzieci, które towarzyszą swoim rodzicom, to może nie być wędrówka na granicy między państwami - a między życiem i śmiercią. Z informacji straży granicznej wynika, że aktualnie w szpitalach przebywa ośmioro dzieci migrantów.

Prognoza pogody na sobotę 9 października

W sobotę na ogół słonecznie. Temperatura maksymalna od 10 stopni na Podkarpaciu do 15 stopni na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu Polski miejscami silniejszy, wschodni.

Premier w maju mówił o wielkim sukcesie, teraz politycy prawicy mówią, że bez środków unijnych Polska sobie poradzi

Nie wolno nam zmarnować drugiego planu Marshalla. Rozkwit Polski możliwy jest dzięki środkom unijnym. To miliardy dla polskich rolników, szkół, rodzin i szpitali - tak premier Mateusz Morawiecki mówił w Sejmie w maju o unijnym funduszu odbudowy. Jeśli premier miał wtedy rację to, by znaczyło, że ci, którzy te pieniądze dzisiaj lekceważą, nie chcą rozkwitu Polski. We wtorek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński mówił, że "bez środków unijnych, którymi się nas teraz szantażuje, jesteśmy w stanie doskonale zapewnić sobie dynamiczny rozwój".