"Tutaj czuję się bezpieczna". Kryscina Cimanouska jest już w Polsce, o wszystkim opowiedziała

Kryscina Cimanouska w czwartek w Warszawie spotkała się na konferencji prasowej z dziennikarzami. Opowiedziała między innymi o tym, jak była zmuszana do opuszczenia letnich igrzysk olimpijskich w Tokio i powrotu na Białoruś. - Przyszli do mnie i kazali powiedzieć, że mam kontuzję i chcę wrócić do domu - wyznała białoruska lekkoatletka. Cimanouska ma nadzieję, że będzie mogła zostać w Polsce i kontynuować treningi. Jednocześnie zaapelowała do Białorusinów, by przestali bać się reżimu Łukaszenki.

Tokio 2020. Michał Rozmys stracił buta, ale nie szansę na medal

Reprezentanci Polski nie poddają się w walce o kolejne miejsca na podium na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W czwartek kobieca sztafeta 4x400 metrów awansowała do sobotniego finału. O medal w biegu na 1500 metrów będzie mógł też powalczyć Michał Rozmys, który w trakcie biegu półfinałowego stracił buta, ale mimo to ukończył wyścig. Działacze zgłosili protest, który został rozpatrzony pozytywnie.

Gala wręczenia Fryderyków 2021. Transmisja w serwisie Player i TVN

W czwartkowy wieczór odbędzie się gala wręczenia Fryderyków. To święto polskiej muzyki odbędzie się w tym roku w Szczecinie. Transmisja z gali od 19 w serwisie Player, a od 21 także na antenie TVN. Przed rozpoczęciem wręczania nagród na szczecińskiej scenie wystąpią: sanah, Margaret, Natalia Nykiel, Lanberry, Kayah i Viki Gabor, Hania Rani i Mela Koteluk, Natalia Szroeder i Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski, Sobel, Włodi, Grzegorz Hyży, Tomka Lipiński oraz zespoły Nocny Kochanek i EABS.

Prognoza pogody na piątek 6 sierpnia

W piątek zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże z opadami deszczu do 5-10 l/m2, a na północnym-wschodzie Polski - do 30 l/m2. Na zachodzie kraju niewykluczone burze. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 24 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h.

Lex TVN. Amerykańscy senatorowie informują, że "monitorują projekt ustawy"

Amerykańscy senatorowie wydali ponadpartyjne oświadczenie zaadresowane do polskich władz. Republikanie i demokraci, i to z różnych komisji, nie tylko spraw zagranicznych, stwierdzili, że rząd polski odchodzi od standardów demokratycznych, "czego najnowszym przykładem są wysiłki zmierzające do ograniczenia niezależności mediów i podważenia jednej z największych amerykańskich inwestycji" w Polsce. Chodzi o lex TVN, które w zaproponowanym brzmieniu uniemożliwiłoby TVN S.A. ubieganie się w Polsce o koncesje na nadawanie telewizji. Senatorowie oświadczyli, że monitorują prace nad projektem tej ustawy.

Tadeusz Dziuba, wiceprezes NIK i były poseł PiS, do dymisji? Zdaniem Mariana Banasia popełnił przestępstwo

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przesłał do Sejmu wniosek o odwołanie swojego zastępcy, wiceprezesa Tadeusza Dziuby, a zarazem byłego posła PiS. Zdaniem prezesa NIK Tadeusz Dziuba próbował sparaliżować działanie Kolegium NIK i całej izby w związku z raportem NIK o Funduszu Sprawiedliwości. Dlatego Marian Banaś wysłał też zawiadomienie do prokuratury.

Prognoza pogody na czwartek 5 sierpnia

W czwartek wraz z postępującym z południa na północ frontem atmosferycznym wzrastało będzie zachmurzenie i występowały będą opady deszczu, miejscami nawet do 20 mm. Na północy Polski bez opadów. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Polski dzień w Tokio. Anita Włodarczyk z trzecim złotem olimpijskim

Polacy na letnich igrzyskach w Tokio mają kolejne powody do radości. We wtorek złoty medal w rzucie młotem zdobyła Anita Włodarczyk. Srebro wywalczyły kajakarki - Karolina Naja i Anna Puławska w finale K2 na 500 metrów. Brązowe medale dla Polski wywalczyli: zapaśnik Tadeusz Michalik i Malwina Kopron w rzucie młotem.

Kolejne ataki antyszczepionkowców. Rząd zapowiada reakcję, opozycja mówi o wcześniejszej bierności

Antyszczepionkowcy znów atakują. W ubiegłym tygodniu weszli do domu dziecka w Aleksandrowie Kujawskim. Nie chcieli rozmawiać, przyszli mnie zastraszyć - relacjonuje dyrektorka placówki. Inna grupa - pod wodzą posła Konfederacji Grzegorza Brauna - wtargnęła do biura prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ponadto policja wciąż szuka podpalacza z Zamościa, który wywołał pożary w pomieszczeniach punktu szczepień oraz budynku sanepidu. Na ataki przeciwników szczepień reaguje rząd i zapowiada, że dla takich zachowań nie będzie "tolerancji".

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do opinii prawnej w sprawie TVN z 2015 roku

W 2015 roku Tomasz Zdzikot, obecny prezes Poczty Polskiej i zaufany człowiek ministra Mariusz Błaszczaka, podpisał ekspertyzę, na podstawie której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała TVN za podmiot europejski - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Taka opinia ani w 2015 roku, ani obecnie nie budzi wątpliwości prawników. Kwestionują ją teraz politycy partii władzy, a szef KRRiT Witold Kołodziejski taką interpretację przepisów nazywa fikcją.

Izba Dyscyplinarna SN wraca do rozpatrywania spraw. Co z wyrokiem TSUE?

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wznawia rozpatrywanie spraw, choć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 15 lipca orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii. Na informację od polskiego rządu o podjętych krokach zmierzających do dostosowania prawa czeka Komisja Europejska. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel oznajmił, że "być może ten punkt sporny w ramach wdrażania reformy sądownictwa zniknie". Ponadto kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki mówił, że Izba Dyscyplinarna SN "nie spełnia swojego zadania".

Prognoza pogody na środę 4 sierpnia

W środę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, pojawią się opady deszczu, a na południowym wschodzie i wschodzie kraju niewykluczone są burze z opadami. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Kaszubach i w centrum kraju do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy, tylko na północy północno-wschodni, słaby i umiarkowany. Okresami stanie się dość silny, w burzach jego prędkość może wynosić nawet 90 kilometrów na godzinę.

W Zamościu podpalacz wywołał pożar w punkcie szczepień i sanepidzie. "To jest atak na państwo polskie"

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznany mężczyzna podpalił mobilny punkt szczepień i pomieszczenia budynku sanepidu w Zamościu. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "nie będzie żadnej tolerancji" na takie ataki, a minister zdrowia Adam Niedzielski, który przyjechał na miejsce przestępstwa, mówił o "ataku na państwo polskie". To nie był pierwszy atak na punkt szczepień w Polsce. 25 lipca w Grodzisku Mazowieckim przed punktem pojawiła się grupa agresywnych przeciwników szczepień, doszło do rękoczynów i przepychanek z ochroną.

PiS chce dać politykom kolejne podwyżki. Koalicja Obywatelska chce wynagrodzenia zamrozić

Do Sejmu w poniedziałek trafił projekt ustawy posłów PiS, który zakłada podwyżkę wynagrodzenia dla prezydenta Rzeczypospolitej, byłych prezydentów Polski, a także dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych samorządów lokalnych. Wcześniej, w piątek, prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu więcej zarabiać będą między innymi wiceministrów, posłowie i senatorowie. Platforma Obywatelska w reakcji proponuje projekt ustawy o zamrożeniu wynagrodzeń dla polityków do końca kadencji Sejmu.