"Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"

04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"
04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W 2021 roku w Polsce, pierwszy raz od zakończenia wojny, zmarło ponad pół miliona ludzi, czyli o sto tysięcy więcej niż w latach przed pandemią. To, co widać na wykresach, grabarze potwierdzają na cmentarzach. Rodziny na pochowanie swoich bliskich czekają nawet do trzech tygodni.

Świeże groby, pełne cmentarze i obciążone zakłady pogrzebowe - tak wygląda pandemia. Skala jest ogromna - wymiarze osobistym też.

- Wraca osoba, którą jeszcze pamiętamy z twarzy. Pan chował ojca i trzy tygodnie później przychodzi pochować matkę - opowiada Tytus Sworobowicz z Zakładu Pogrzebowego "Miejski Zakład Zieleni" w Gdańsku.

Jednak im więcej zgonów w Polsce, tym dłuższe czekanie na pogrzeb. - Terminy się wydłużyły, dziś już sięgają około dwóch tygodni - mówi Zbigniew Baran z Zakładu Pogrzebowego "Karawan" w Krakowie.

- Zakłady pogrzebowe zaczynają się przyzwyczajać. Głupio powiedzieć "przyzwyczajać się", ale muszą do tego przywyknąć, że tych zgonów jest zdecydowanie więcej, niż bywało w latach poprzednich - ocenia Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Przed pandemią zgony w Polsce oscylowały co roku wokół liczby 400 tysięcy - tak było między innymi w 2017, 2018 i 2019 roku. Zmiana nastąpiła w 2020 roku, gdy wiosną pojawiła się w Polsce epidemia COVID-19.

Jednak prawdziwie dramatyczne dane przyniósł ubiegły rok - już w pełni pandemiczny. W 2021 roku, pierwszy raz od zakończenia wojny w Polsce zmarło ponad pół miliona ludzi, czyli o sto tysięcy więcej niż w latach przed pandemią.

- Na przestrzeni ostatnich 10 lat średnio o 1 procent z roku na rok umierało nas więcej. W 2021 roku zmarło o 28 procent więcej Polaków, niż w okresie przedpandemicznym - zwraca uwagę Łukasz Pietrzak, farmaceuta i analityk.

Na cmentarzach brakuje miejsc

To, co analitycy wyliczają, grabarze potwierdzają na cmentarzach. Statystyki zgadzają się z tym, co zakłady pogrzebowe liczą na własny użytek. - W stosunku do 2019 roku wzrost liczby pogrzebów to jest około 30 procent w skali rocznej - wskazuje Tomasz Kloze z Miejskiego Zakładu Pogrzebowego w Pabianicach.

To sprawia, że rodziny zmarłych ciężkie chwile przeżywają podwójnie. - Trzy tygodnie czekać dla rodziny to nierzadko jest ciężka sprawa. To są ciężkie chwile - mówi Tytus Sworobowicz z Zakładu Pogrzebowego "Miejski Zakład Zieleni" w Gdańsku.

Nawet co czwarty zmarły chorował na COVID-19 - pokazują dane z najgorszych tygodni minionego roku. Każdego tygodnia umierało wówczas 12-13 tysięcy ludzi, w tym dwa, trzy tysiące zakażonych koronawirusem.

- Czyli od początku pandemii mamy ponad 200 tysięcy nadmiarowych zgonów - przybliża Łukasz Pietrzak.

Dlatego do szczepień zachęcają nawet zakłady pogrzebowe. - Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu - apeluje Zbigniew Baran z Zakładu Pogrzebowego "Karawan" w Krakowie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS