"Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"

04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"
04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W 2021 roku w Polsce, pierwszy raz od zakończenia wojny, zmarło ponad pół miliona ludzi, czyli o sto tysięcy więcej niż w latach przed pandemią. To, co widać na wykresach, grabarze potwierdzają na cmentarzach. Rodziny na pochowanie swoich bliskich czekają nawet do trzech tygodni.

Świeże groby, pełne cmentarze i obciążone zakłady pogrzebowe - tak wygląda pandemia. Skala jest ogromna - wymiarze osobistym też.

- Wraca osoba, którą jeszcze pamiętamy z twarzy. Pan chował ojca i trzy tygodnie później przychodzi pochować matkę - opowiada Tytus Sworobowicz z Zakładu Pogrzebowego "Miejski Zakład Zieleni" w Gdańsku.

Jednak im więcej zgonów w Polsce, tym dłuższe czekanie na pogrzeb. - Terminy się wydłużyły, dziś już sięgają około dwóch tygodni - mówi Zbigniew Baran z Zakładu Pogrzebowego "Karawan" w Krakowie.

- Zakłady pogrzebowe zaczynają się przyzwyczajać. Głupio powiedzieć "przyzwyczajać się", ale muszą do tego przywyknąć, że tych zgonów jest zdecydowanie więcej, niż bywało w latach poprzednich - ocenia Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Przed pandemią zgony w Polsce oscylowały co roku wokół liczby 400 tysięcy - tak było między innymi w 2017, 2018 i 2019 roku. Zmiana nastąpiła w 2020 roku, gdy wiosną pojawiła się w Polsce epidemia COVID-19.

Jednak prawdziwie dramatyczne dane przyniósł ubiegły rok - już w pełni pandemiczny. W 2021 roku, pierwszy raz od zakończenia wojny w Polsce zmarło ponad pół miliona ludzi, czyli o sto tysięcy więcej niż w latach przed pandemią.

- Na przestrzeni ostatnich 10 lat średnio o 1 procent z roku na rok umierało nas więcej. W 2021 roku zmarło o 28 procent więcej Polaków, niż w okresie przedpandemicznym - zwraca uwagę Łukasz Pietrzak, farmaceuta i analityk.

Na cmentarzach brakuje miejsc

To, co analitycy wyliczają, grabarze potwierdzają na cmentarzach. Statystyki zgadzają się z tym, co zakłady pogrzebowe liczą na własny użytek. - W stosunku do 2019 roku wzrost liczby pogrzebów to jest około 30 procent w skali rocznej - wskazuje Tomasz Kloze z Miejskiego Zakładu Pogrzebowego w Pabianicach.

To sprawia, że rodziny zmarłych ciężkie chwile przeżywają podwójnie. - Trzy tygodnie czekać dla rodziny to nierzadko jest ciężka sprawa. To są ciężkie chwile - mówi Tytus Sworobowicz z Zakładu Pogrzebowego "Miejski Zakład Zieleni" w Gdańsku.

Nawet co czwarty zmarły chorował na COVID-19 - pokazują dane z najgorszych tygodni minionego roku. Każdego tygodnia umierało wówczas 12-13 tysięcy ludzi, w tym dwa, trzy tysiące zakażonych koronawirusem.

- Czyli od początku pandemii mamy ponad 200 tysięcy nadmiarowych zgonów - przybliża Łukasz Pietrzak.

Dlatego do szczepień zachęcają nawet zakłady pogrzebowe. - Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu - apeluje Zbigniew Baran z Zakładu Pogrzebowego "Karawan" w Krakowie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS