"Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"

04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"
04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
04.01.2022 | "Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W 2021 roku w Polsce, pierwszy raz od zakończenia wojny, zmarło ponad pół miliona ludzi, czyli o sto tysięcy więcej niż w latach przed pandemią. To, co widać na wykresach, grabarze potwierdzają na cmentarzach. Rodziny na pochowanie swoich bliskich czekają nawet do trzech tygodni.

Świeże groby, pełne cmentarze i obciążone zakłady pogrzebowe - tak wygląda pandemia. Skala jest ogromna - wymiarze osobistym też.

- Wraca osoba, którą jeszcze pamiętamy z twarzy. Pan chował ojca i trzy tygodnie później przychodzi pochować matkę - opowiada Tytus Sworobowicz z Zakładu Pogrzebowego "Miejski Zakład Zieleni" w Gdańsku.

Jednak im więcej zgonów w Polsce, tym dłuższe czekanie na pogrzeb. - Terminy się wydłużyły, dziś już sięgają około dwóch tygodni - mówi Zbigniew Baran z Zakładu Pogrzebowego "Karawan" w Krakowie.

- Zakłady pogrzebowe zaczynają się przyzwyczajać. Głupio powiedzieć "przyzwyczajać się", ale muszą do tego przywyknąć, że tych zgonów jest zdecydowanie więcej, niż bywało w latach poprzednich - ocenia Krzysztof Wolicki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.

Przed pandemią zgony w Polsce oscylowały co roku wokół liczby 400 tysięcy - tak było między innymi w 2017, 2018 i 2019 roku. Zmiana nastąpiła w 2020 roku, gdy wiosną pojawiła się w Polsce epidemia COVID-19.

Jednak prawdziwie dramatyczne dane przyniósł ubiegły rok - już w pełni pandemiczny. W 2021 roku, pierwszy raz od zakończenia wojny w Polsce zmarło ponad pół miliona ludzi, czyli o sto tysięcy więcej niż w latach przed pandemią.

- Na przestrzeni ostatnich 10 lat średnio o 1 procent z roku na rok umierało nas więcej. W 2021 roku zmarło o 28 procent więcej Polaków, niż w okresie przedpandemicznym - zwraca uwagę Łukasz Pietrzak, farmaceuta i analityk.

Na cmentarzach brakuje miejsc

To, co analitycy wyliczają, grabarze potwierdzają na cmentarzach. Statystyki zgadzają się z tym, co zakłady pogrzebowe liczą na własny użytek. - W stosunku do 2019 roku wzrost liczby pogrzebów to jest około 30 procent w skali rocznej - wskazuje Tomasz Kloze z Miejskiego Zakładu Pogrzebowego w Pabianicach.

To sprawia, że rodziny zmarłych ciężkie chwile przeżywają podwójnie. - Trzy tygodnie czekać dla rodziny to nierzadko jest ciężka sprawa. To są ciężkie chwile - mówi Tytus Sworobowicz z Zakładu Pogrzebowego "Miejski Zakład Zieleni" w Gdańsku.

Nawet co czwarty zmarły chorował na COVID-19 - pokazują dane z najgorszych tygodni minionego roku. Każdego tygodnia umierało wówczas 12-13 tysięcy ludzi, w tym dwa, trzy tysiące zakażonych koronawirusem.

- Czyli od początku pandemii mamy ponad 200 tysięcy nadmiarowych zgonów - przybliża Łukasz Pietrzak.

Dlatego do szczepień zachęcają nawet zakłady pogrzebowe. - Szczepcie się, bo brakuje miejsc na cmentarzu - apeluje Zbigniew Baran z Zakładu Pogrzebowego "Karawan" w Krakowie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS