Koronawirus może pozostawać utajony w organizmie przez miesiące

06.01.2022 | Koronawirus może pozostawiać utajony w organizmie przez miesiące
06.01.2022 | Koronawirus może pozostawiać utajony w organizmie przez miesiące
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
06.01.2022 | Koronawirus może pozostawiać utajony w organizmie przez miesiąceKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Naukowcy zbadali tkanki zmarłych, którzy wcześniej chorowali na COVID-19. Znaleźli wirusa SARS-CoV-2 w sercu, języku, oku, a nawet w mózgu. Wirus był niemal we wszystkich ludzkich organach i był tam nawet po siedmiu miesiącach od przebycia choroby.

Pacjenta, który przeszedł COVID-19, można znaleźć w różnych miejscach. - W niejednej poradni kardiologicznej, poradni neurologicznej - wymienia dr Joanna Jursa-Kulesza, epidemiolog z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Wszystko dlatego, że koronawirusa można znaleźć w różnych miejscach organizmu. - Wirus, który przebywa dłuższy czas w organizmie, bardzo często znajduje drogę - mówi prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Uniwersytetu Gdańskiego.

Dla pacjenta to droga do ciężkiej i złożonej choroby.

- To jest coś, o czym myślę, że ciągle za rzadko mówimy: to jest choroba, która prowadzi do trwałych, długotrwałych powikłań - zaznacza dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, członek Rady Medycznej przy premierze.

Naukowcy właśnie odkryli, że koronawirus może pozostawać w organizmie miesiącami.

- Większość wirusów, które powodują infekcje oddechowe, namnaża się w organizmie i znika. Ale tutaj zaczynają być podejrzenia, że ten wirus jest w stanie przetrwać w organizmie w jakiś sposób - tłumaczy prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Naukowcy zbadali tkanki zmarłych, którzy wcześniej chorowali na COVID-19. Znaleźli wirusa SARS-CoV-2 w sercu, języku, oku, a nawet w mózgu. Wirus był niemal we wszystkich ludzkich organach i co najważniejsze - był tam nawet po siedmiu miesiącach od przebycia choroby i to niezależnie od tego, czy była ona ciężka, czy bezobjawowa.

- Mogą być uszkodzone naprawdę wszystkie narządy w organizmie. Bardzo często również obserwujemy takie zjawisko, że pacjenci, jeżeli mają skłonność do jakiejś choroby, to ona właśnie po COVID-19 się objawia: na przykład cukrzyca - wyjaśnia dr Joanna Jursa-Kulesza.

SARS-CoV-2 może przetrwać utajony w organizmie?

Naukowcy wiedzą już, że koronawirus potrafi wnikać nie tylko do płuc, ale i do innych narządów powodując, że infekcja rozwija się w sposób nieprzewidywalny i zajmuje kolejne partie organizmu.

Konsekwencje tego widzą rehabilitanci, bo trafiają do nich pacjenci covidowi z zupełnie niecovidowymi następstwami choroby.

- Dochodzi do porażenia różnego rodzaju nerwów, czyli mają problemy z chodzeniem, z prawidłowym poruszaniem się - tłumaczy Tomasz Ostrowski, fizjoterapeuta z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie.

Dotychczas nie było jasne, czy SARS-CoV-2 może przetrwać utajony w organizmie i zaatakować kiedyś znowu, znowu się namnażając. Najnowsze badania pokazują, że być może potrafi to zrobić. Podobnie do dobrze znanej opryszczki.

- Ktoś może mieć opryszczkę raz, a potem po jakimś czasie następuje reaktywacja. Przez ten czas wirus jest w stanie tak zwanym utajonym - wyjaśnia prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Gdy pojawiają się sprzyjające dla niej warunki - atakuje znowu, nawet po latach. Po latach od zakończenia pandemii dowiemy się, czy koronawirus może zrobić to samo.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Uwaga na mistrzów wymuszanych stłuczek. Tak oczywiste jest to, co robią, że na filmach z monitoringu widać to czarno na białym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazuje, jak wygląda polowanie oszustów na kierowców, których można wrobić w kolizję.

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Źródło:
Fakty TVN

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Brytyjska para królewska odbyła państwową wizytę we Włoszech, a przy okazji świętowała 20. rocznicę ślubu. Karola i Kamilę z tej okazji przyjął papież Franciszek, który wraca do zdrowia po ostrym kryzysie związanym z zapaleniem płuc. Sam król Karol także jeszcze kilkanaście dni temu był w szpitalu, gdzie przechodził terapię antynowotworową.

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała do Włoch

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała do Włoch

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS