Koronawirus może pozostawać utajony w organizmie przez miesiące

06.01.2022 | Koronawirus może pozostawiać utajony w organizmie przez miesiące
06.01.2022 | Koronawirus może pozostawiać utajony w organizmie przez miesiące
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
06.01.2022 | Koronawirus może pozostawiać utajony w organizmie przez miesiąceKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Naukowcy zbadali tkanki zmarłych, którzy wcześniej chorowali na COVID-19. Znaleźli wirusa SARS-CoV-2 w sercu, języku, oku, a nawet w mózgu. Wirus był niemal we wszystkich ludzkich organach i był tam nawet po siedmiu miesiącach od przebycia choroby.

Pacjenta, który przeszedł COVID-19, można znaleźć w różnych miejscach. - W niejednej poradni kardiologicznej, poradni neurologicznej - wymienia dr Joanna Jursa-Kulesza, epidemiolog z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Wszystko dlatego, że koronawirusa można znaleźć w różnych miejscach organizmu. - Wirus, który przebywa dłuższy czas w organizmie, bardzo często znajduje drogę - mówi prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Uniwersytetu Gdańskiego.

Dla pacjenta to droga do ciężkiej i złożonej choroby.

- To jest coś, o czym myślę, że ciągle za rzadko mówimy: to jest choroba, która prowadzi do trwałych, długotrwałych powikłań - zaznacza dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, członek Rady Medycznej przy premierze.

Naukowcy właśnie odkryli, że koronawirus może pozostawać w organizmie miesiącami.

- Większość wirusów, które powodują infekcje oddechowe, namnaża się w organizmie i znika. Ale tutaj zaczynają być podejrzenia, że ten wirus jest w stanie przetrwać w organizmie w jakiś sposób - tłumaczy prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Naukowcy zbadali tkanki zmarłych, którzy wcześniej chorowali na COVID-19. Znaleźli wirusa SARS-CoV-2 w sercu, języku, oku, a nawet w mózgu. Wirus był niemal we wszystkich ludzkich organach i co najważniejsze - był tam nawet po siedmiu miesiącach od przebycia choroby i to niezależnie od tego, czy była ona ciężka, czy bezobjawowa.

- Mogą być uszkodzone naprawdę wszystkie narządy w organizmie. Bardzo często również obserwujemy takie zjawisko, że pacjenci, jeżeli mają skłonność do jakiejś choroby, to ona właśnie po COVID-19 się objawia: na przykład cukrzyca - wyjaśnia dr Joanna Jursa-Kulesza.

SARS-CoV-2 może przetrwać utajony w organizmie?

Naukowcy wiedzą już, że koronawirus potrafi wnikać nie tylko do płuc, ale i do innych narządów powodując, że infekcja rozwija się w sposób nieprzewidywalny i zajmuje kolejne partie organizmu.

Konsekwencje tego widzą rehabilitanci, bo trafiają do nich pacjenci covidowi z zupełnie niecovidowymi następstwami choroby.

- Dochodzi do porażenia różnego rodzaju nerwów, czyli mają problemy z chodzeniem, z prawidłowym poruszaniem się - tłumaczy Tomasz Ostrowski, fizjoterapeuta z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie.

Dotychczas nie było jasne, czy SARS-CoV-2 może przetrwać utajony w organizmie i zaatakować kiedyś znowu, znowu się namnażając. Najnowsze badania pokazują, że być może potrafi to zrobić. Podobnie do dobrze znanej opryszczki.

- Ktoś może mieć opryszczkę raz, a potem po jakimś czasie następuje reaktywacja. Przez ten czas wirus jest w stanie tak zwanym utajonym - wyjaśnia prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Gdy pojawiają się sprzyjające dla niej warunki - atakuje znowu, nawet po latach. Po latach od zakończenia pandemii dowiemy się, czy koronawirus może zrobić to samo.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz zawsze jest ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na Ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS