Polacy chcą pozostać w Unii Europejskiej, pomimo sporu prawnego polskiego rządu

W niedzielę Polacy wyszli na ulice, bo boją się, że polityczne gry rządzących skończą się polexitem. Protestują, bo na co dzień widzą i doświadczają korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Na niemal każdym kroku widać charakterystyczne tablice informujące o dofinansowaniu - szpitala, drogi, placu zabaw - ze środków Unii Europejskiej.

Prognoza pogody na środę 13 października

W środę we wschodniej części Polski na ogół pochmurno i deszcz. W pozostałej części kraju zachmurzenie zmienne i na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 9 stopni na Suwalszczyźnie do 12 stopni na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Tysiące osób na prounijnej manifestacji w Warszawie

W niedzielę pałac Zamkowy w Warszawie zapełnił się tysiącami osób, które nie chcą polexitu. Dla nich Unia Europejska nie jest "wyimaginowaną wspólnotą", która prowadzi z Polską wojnę hybrydową. Wręcz przeciwnie - wielu z manifestujących podkreślało, jak ważna jest obecność Polski w UE.

Premier Morawiecki przekonuje, że "polexit to fake news". W tle pytania o działania narodowców

Polexit to fake news - napisał w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Jednak oprócz internetowego wpisu są antyunijne wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy i incydenty, które miały miejsce na niedzielnej manifestacji w Warszawie. Narodowcy, który od rządu ostatnio dostali dofinansowanie na działalność patriotyczną, próbowali zagłuszać wystąpienia na placu Zamkowym. Nie przestawali krzyczeć nawet wtedy, kiedy przemawiała uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Dzieci z Michałowa na nagraniu z granicy polsko-białoruskiej? "To są twarze nie do zapomnienia"

"Gdzie są dzieci?" - to pytanie, które od dwóch tygodni w Polsce budzi ogromne emocje. Chodzi o dzieci migrantów, które trafiły do placówki pograniczników w Michałowie, a potem miały zostać przez polską Straż Graniczną zawrócone do linii granicy. "Fakty" TVN dotarły do nagrania, na którym najprawdopodobniej widać dzieci z Michałowa wśród grupy migrantów po białoruskiej stronie granicy.

Sędziowie TK w stanie spoczynku reagują na czwartkowy wyrok Trybunału

26 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku we wspólnym oświadczeniu pisze o "niszczących następstwach dla pozycji Polski w Unii Europejskiej". Chodzi o czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy prawa Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. "Nieprawdą jest" - aż 10 razy od tych dwóch słów zaczynają prostowanie fałszywych - ich zdaniem - tez orzeczenia.

Prognoza pogody na wtorek 12 października

We wtorek synoptycy prognozują naprzemiennie pochmurne niebo ze słabymi i umiarkowanymi przelotnymi opadami deszczu oraz zachmurzenie małe i umiarkowane bez opadów. W rejonie Wybrzeża mogą pojawić się pojedyncze burze z opadami deszczu ze śniegiem i/lub krupy śnieżnej, o z zmiennym stopniu intensywności. Najwięcej deszczu ma spaść na zachodzie i w centrum kraju - od 4 do 10 litrów na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna w całym kraju wyniesie około 10-11 stopni Celsjusza, tylko miejscami 12 stopni Celsjusza. Z kierunku zachodniego i północno-zachodniego powieje umiarkowany, na zachodzie silny wiatr.

Tłumy na manifestacji w Warszawie. "To my bronimy konstytucji"

Na ulice polskich miast w niedzielę wyszło tysiące osób, by okazać swoje poparcie dla obecności Polski w Unii Europejskiej. Główna manifestacja została zorganizowana na placu Zamkowym w Warszawie, gdzie na scenie przemawiał między innymi lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Prognoza pogody na poniedziałek 11 października

W poniedziałek w zachodniej części kraju spadnie przelotny deszcz. Poza tym zachmurzenie okaże się umiarkowane i małe. Temperatura wyniesie maksymalnie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Echa wyroku TK. Tusk nawołuje do demonstracji, Kaczyński nie komentuje

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego odbił się szerokim echem w Polsce i za granicą. TK orzekł, że niektóre przepisy TUE, w określonym zakresie, nie są zgodne z konstytucją - na przykład wówczas, gdyby miały służyć kontroli legalności procedury powołania sędziego. Donald Tusk, Szymon Hołownia i liderzy Lewicy będą w niedzielę na Placu Zamkowym w Warszawie. Jarosław Kaczyński był w sobotę w Przysusze, ale o wyroku nic nie mówił, tylko o dopłatach dla rolników.

Prognoza pogody na niedzielę 10 października

W niedzielę słonecznie, jedynie na północy i krańcach południowych Polski pojawi się małe zachmurzenie. Temperatura maksymalna od 10 stopni na krańcach wschodnich do 13 stopni na północnym-zachodzie. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

Politycy PiS twierdzą, że nie myślą o polexicie, ale o TSUE mówią jak najgorzej

Senatorowie w przyjętej w piątek rezolucji ocenili, że czwartkowy wyrok "wydany przez Trybunał kontrolowany przez partię rządzącą, stanowi prawny wstęp do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej". Politycy PiS mówią o wyroku TK jako o odpowiedzi na przekraczanie przez TSUE swoich kompetencji. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział wręcz, że TSUE stosuje "przemoc sądową" wobec Polski, ale jednocześnie ci sami politycy zapewniają, że o polexicie nie myślą.

Donald Tusk wzywa do udziału w niedzielnej demonstracji na Placu Zamkowym

Trybunał Konstytucyjny w czwartek uznał, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są w określonym zakresie niezgodne z polską konstytucją. Orzeczenie jest konsekwencją wniosku premiera Mateusza Morawieckiego skierowanego w marcu do TK. Lider PO Donald Tusk zachęca do udziału w demonstracji na rzecz obecności Polski w UE, która ma się odbyć w niedzielę o 18 na Placu Zamkowym w Warszawie.

Wyrok TK nie wpływa na fakt, że orzeczenia z udziałem tzw. neo-sędziów mogą być kwestionowane

Już setki tysięcy wyroków mogło zostać wydanych przez sędziów powołanych na wniosek "nowej" Krajowej Rady Sądownictwa - czyli Rady w obecnym składzie, do której członków sędziów powołał Sejm, a nie sędziowie. Niedawny wyrok TSUE umocnił podstawy prawne do kwestionowania takich wyroków ze względu na nieprawidłowe obsadzenie sądu. Wyrok zakresowy, który wydał w czwartek TK, nie może zmusić sądów powszechnych do ignorowania orzeczeń TSUE.