Prognoza pogody na wtorek 17 sierpnia

We wtorek zachmurzenie będzie zmienne z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, z zachodu. Ciśnienie rośnie.

Andrzej Duda podkreślił znaczenie wolności słowa i swobody działalności gospodarczej

Podczas niedzielnych obchodów Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie, podkreślając swoje przywiązanie do obrony wartości konstytucyjnych. - Będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych, równego traktowania, zasady proporcjonalności - powiedział Andrzej Duda.

Aukcja Pride of Poland wciąż cieszy się zainteresowaniem, ale państwowe stadniny przynoszą straty

Konie ratują honor państwowych stadnin koni arabskich na aukcji Pride of Poland. Chociaż zwierzęta wciąż cieszą się zainteresowaniem kupców, to od kilku lat stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie przynoszą straty. Na czele stadniny w Michałowie stanął Marek Skomorowski - ten sam, który 5 lat temu musiał zrezygnować z kierowania stadniną w Janowie Podlaskim. Za jego prezesury padły konie Shirley Watts.

Prognoza pogody na poniedziałek 16 sierpnia

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, a także przelotne opady deszczu do 10-30 l/m2 oraz burze. Temperatura maksymalna od 23 stopni na Pomorzu Zachodnim do 30 stopni na Podkarpaciu. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W burzach wiatr silny, o prędkości osiągającej do 90 km/h.

"Nie mamy zamiaru sprzedawać, ani odchodzić". Jasna deklaracja ze strony Discovery

Prezes i dyrektor generalny Discovery Networks International Jean-Briac Perette powiedział agencji AP, że Discovery nie zamierza sprzedawać TVN. Nowelizacja ustawy medialnej, którą forsuje PiS, zakłada, że spółka kontrolowana przez kapitał amerykański nie mogłaby uzyskać koncesji na nadawanie. W sobotę na temat lex TVN chciał z prezydentem Andrzejem Dudą porozmawiać lider Porozumienia Jarosław Gowin. Do spotkania w cztery oczy jednak nie doszło - Andrzej Duda się nie zgodził.

Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego

Prezydent w sobotę podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z tą ustawą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, na przykład w sprawie nieruchomości, niemożliwe będzie kwestionowanie jej ważności. Przeciwko tym zapisom protestowali dyplomaci Izraela i Stanów Zjednoczonych, bo uniemożliwia ona reprywatyzację mienia zagrabionego w czasie wojny i po wojnie.

Antoni Długosz mówił o "zaplanowanym ataku na biskupów". Teraz przeprosił

Biskup Antoni Długosz przeprosił za słowa, które zabolały i oburzyły. W środę podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej powiedział, że "z wielkim bólem przeżywamy zaplanowany atak na biskupów". - Biskup sprzeniewierza się swemu powołaniu, gdy staje się prokuratorem donoszącym sądom na grzeszącego syna - stwierdził Antoni Długosz. Przeprosin domagał się prymas Polski Wojciech Polak.

13-latek podejrzewany o zabicie partnera mamy. 29-latek był karany za przemoc domową

To nie była pierwsza awantura w mieszkaniu przy ulicy Armii Krajowej w Wałbrzychu. W czwartek wieczorem zakończyła się tragedią. 13-letni chłopiec - według niepotwierdzonych informacji - w obronie swojej matki śmiertelnie ugodził nożem jej byłego partnera. Śledczy ustalili, że zamordowany 29-latek był pod wpływem alkoholu. Był wcześniej karany między innymi za przemoc wobec matki 13-latka.

Państwowe lasy mogą zostać wycięte. W cieniu lex TVN przeszedł lex Izera

W cieniu politycznej burzy wokół lex TVN posłowie uchwalili także ustawę zwaną lex Izera. Ma ona umożliwić przekształcenie lasów państwowych w grunty, które mają być przeznaczone pod budowę fabryk. Mowa w setkach hektarów lasów w Jaworznie i Stalowej Woli. Ministerstwo Środowiska zapewnia, że strat nie będzie. W zamian za wycięcie hektara lasu inwestor ma przekazać hektar pod zalesienie.

Prognoza pogody na niedzielę 15 sierpnia

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północy Polski miejscami słaby przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 22 stopni na Suwalszczyźnie do 30 stopni na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, z zachodu.

W Krakowie, Opolu czy Częstochowie. Kolejne protesty w obronie wolności słowa

Polacy wyszli na ulice po przegłosowaniu przez Sejm ustawy anty-TVN. Protesty w obronie wolnych mediów obyły się w wielu miastach. Posłowie pytają o opinie prawne, na podstawie których marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdecydowała o reasumpcji głosowania. Z kolei lider Porozumienia Jarosław Gowin w sprawie ustawy anty-TVN w sobotę ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Słowa szkodliwe, które nigdy nie powinny paść"

Biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie mówił o "zaplanowanym ataku na biskupów" w związku z przypadkami pedofilii wśród księży. Hierarcha stwierdził również, że biskup "sprzeniewierza się swemu powołaniu, gdy staje się prokuratorem, donoszącym sądom na grzeszącego syna". Słowa duchownego wywołały falę komentarzy. Państwowa Komisja do spraw pedofilii wzywa episkopat do reakcji oraz wyciągnięcie wobec niego konsekwencji.

Co dalej z Izbą Dyscyplinarną? W poniedziałek mija termin na odpowiedź

W poniedziałek 16 sierpnia mija termin na odpowiedzenie Komisji Europejskiej, jak rząd wciela w życie orzeczenie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Europejski Trybunał w połowie lipca orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego mimo to wciąż działa i rozpatruje sprawy.

Jak idzie budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie? "Początki są trudne"

Budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie minister Mariusz Błaszczak obiecywał już trzy lata temu. Obiekt miał być oddany do użytku w 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, czyli w 2020 roku. Tak się jednak nie stało. W 2020 roku minister Błaszczak zapowiedział, że muzeum powstanie w ciągu dwóch lat. Na jakim etapie jest obecnie rządowa inwestycja?

Prognoza pogody na sobotę 14 sierpnia

W sobotę zachmurzenie będzie zmienne. W pasie dzielnic centralnych wystąpi przelotny deszcz, a w dzielnicach wschodnich także burze. W Małopolsce i na Podkarpaciu niewykluczony jest grad o średnicy 3-5 centymetrów. Temperatura maksymalna wyniesie od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 30 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Powieje słaby i umiarkowany, zachodni wiatr.