Małgorzata Manowska odmówiła zwołania Kolegium Sądu Najwyższego

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego odmówiła zwołania Kolegium Sądu Najwyższego. Domagała się tego grupa sędziów w związku z najnowszym postanowieniem TSUE dotyczącym Izby Dyscyplinarnej. Opozycja przypomina, że prezes Małgorzata Manowska to dawna współpracowniczka ministra Zbigniewa Ziobry.

Donald Tusk przemawiał w Gdańsku. "Nikt już w Polsce nie będzie sam wobec tej władzy"

Donald Tusk rozpoczął objazd po kraju od publicznego wiecu w rodzinnym Gdańsku. Mówił o solidarności, nieudolnej władzy i porządku na wzór Putina wprowadzanym przez rząd. Były premier zaapelował do prezesa PiS. - Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz, na udeptanej ziemi, wymienić się argumentami - powiedział. Zwrócił się także do Polaków: "nikt już w Polsce nie będzie sam wobec tego, co ta władza robi z ludźmi, z Polską i Polakami".

Zalania, podtopienia i szkody po burzach. Ubezpieczyciele już pracują

Po zalaniach i podtopieniach wskutek burz wiele rodzin liczy straty. Tylko w Głogoczowie na obejrzenie i wycenę strat czeka kilkaset domów. Na razie na konta poszkodowanych zaczęło wpływać po 6 tysięcy złotych gwarantowanej przez państwo pierwszej pomocy finansowej. Czekając na rzeczoznawcę, warto zbierać wszystkie związane z odbudową i renowacją paragony i faktury.

Sąd uznał, że to on wysadził apartamentowiec. Mateusz H. został skazany

Na sześć i pół roku więzienia skazał sąd Mateusza H., stwierdziwszy, że jest winny zarzucanych mu czynów. W lipcu 2018 roku Mateusz H. miał podpalić koparki na placu budowy osiedla apartamentowców w Bielsku-Białej, a także spowodować wybuch, który zniszczył jeden budynek. Nikomu nic się nie stało. Mateusza H. zatrzymano pół roku później. Zaczął być nazywany "ekoterrorystą".

Powstał nowy zawód medyczny: chirurgiczny asystent lekarza

Nowy zawód ma odciążyć chirurgów i być szansą dla pacjentów na krótszą kolejkę do zabiegu. Ministerstwo Zdrowia ustanowiło zawód chirurgicznego asystenta lekarza. Asystenci będą pomagać chirurgom podczas operacji. Do nowego zawodu mogą zgłaszać się pielęgniarki i ratownicy medyczni. Wszyscy będą musieli przejść dwuletnie przeszkolenie.

Prognoza pogody na wtorek 20 lipca

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane. W Małopolsce i na Podhalu możliwe burze (suma opadu 10-20 mm, porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h). W całym kraju lokalnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

"Bierzecie i narzekacie". Tak krzyczała druga osoba w państwie do wyborców

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w sobotę odwiedziła Otyń w województwie lubuskim, by promować założenia Polskiego Ładu. Jej przemówienie zostało zakłócone przez grupę osób demonstrujących przeciw PiS. Witek zareagowała na okrzyki, najwyraźniej zakładając, że osoby protestujące korzystają ze świadczeń socjalnych. - Bez żadnych skrupułów bierzecie i narzekacie - powiedziała do przeciwników PiS. - To jest mało honorowe, bo jakbym się nie zgadzała z decyzjami rządu, to nigdy od takiego rządu nic bym nie wzięła - dodała Marszałek Sejmu.

Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty

Przed katedrą we Wrocławiu oraz przed kilkoma kościołami na Podhalu stanęły w niedzielę mobilne punkty szczepień przeciwko COVID-19. To wspólna akcja samorządów i parafii, która ma zachęcić do zaszczepienia się. Zdaniem doktora Pawła Grzesiowskiego zaangażowanie "lokalnych autorytetów" może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania szczepieniami na COVID-19.

Prognoza pogody na poniedziałek 19 lipca

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane. Więcej chmur w województwach północnych i tam na ogół przelotny deszcz, ale też możliwe lokalne burze (suma opadu 10-20 mm, porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu do 25 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

"Będę robił wszystko, żeby utrzymać Polskę w Unii Europejskiej"

Sojusz, który może zagrozić nie tylko pozycji Polski w Unii Europejskiej, ale i samej Unii - tak Donald Tusk widzi przymierze Kaczyński-Orban. Jak określił lider Platformy Obywatelskiej, rządzący w Polsce i na Węgrzech, świadomie bądź nie, działają ręka w rękę z Kremlem. Jednocześnie zapowiedział, że będzie robić wszytko, by utrzymać Polskę w Unii Europejskiej.

Problem alkoholu wśród nieletnich. "Żałuję, że moi rodzice mnie nie dopytywali"

Nieletni pod wpływem alkoholu zapełniają policyjne statystyki. W ciągu dwóch tygodni policjanci z Kościana siedem razy interweniowali wobec pijanych nastolatków. Rekordzista miał 4 promile alkoholu we krwi. Eksperci zwracają uwagę, że wczesny kontakt z alkoholem może grozić głębokim uzależnieniem w wieku dorosłym. Dla rodziców, którzy podejrzewają, że ich dziecko nadużywa alkoholu, powstała Pomarańczowa Linia. - Najważniejsze to stworzyć taką sytuację sytuację rodzinną w domu, żeby można było porozmawiać - przekonuje terapeutka Anna Pietrzak, która dyżuruje na infolinii.

Widzowie "Faktów" TVN zmienili tym dzieciom świat na lepsze. "Na tym polega siła wolnych mediów"

Przez lata w "Faktach" TVN opowiedzieliśmy tysiące historii. Magdzie i Mateuszowi pomogliśmy znaleźć nowy dom, rodzicom Krzysia, który urodził się bez gałek ocznych, zebrać pieniądze na operację. Filip mógł polecieć na operację do USA, a Piotr uzyskać bardzo drogi lek. To tylko kilka przykładów z ostatnich lat, kiedy widzowie TVN pomogli bohaterom naszych materiałów. Żadne prawo nie zmieni naszej misji.

Prognoza pogody na niedzielę 18 lipca

W niedzielę na południu i wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/m2 oraz burzami z gradem i opadami do 30 l/m2. Burze szczególnie gwałtowne w Karpatach i na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu oraz Górnym Śląsku do 27 stopni Celsjusza na południowym-wschodzie. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny, osiągający prędkość do 90 km/h.

Wykolejony pociąg, ewakuowane obozy, zalane ulice. Bilans burz nad Polską

Wykolejony pociąg relacji Wiedeń-Warszawa, ewakuowane obozy harcerskie, zalane ulice, podtopione domy oraz zalany szpital - to tylko kilka ze skutków burz i intensywnych deszczów w Polsce. Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi burzami, dlatego w zniszczonych i zalanych miejscach trwa wyścig z czasem, by zdążyć posprzątać przed kolejną nawałnicą.

"Polska nierządem stoi". Komentarze polityków i prawników po wyroku TSUE

Dopóki jesteśmy w Unii Europejskiej, mamy obowiązek przestrzegać traktatów - przypomina prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z kolei były prezes Trybunału Konstytucyjnego Bohdan Zdziennicki podkreśla: prawda jest jedna, a prawo jest jednoznaczne. Jakie jeszcze komentarze można usłyszeć po wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego?

Czy szczepienia dzieci na COVID-19 to eksperyment? Ekspert rządu zaprzecza

Rząd namawia do szczepień oraz tłumaczy, że to jedyna droga do zwalczenia pandemii COVID-19. Jednak swoje wątpliwości w sprawie szczepień ma Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Zapytał w parlamencie, czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest "prawnie dopuszczalnym eksperymentowaniem". Odpowiedział mu prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19. Ekspert rządy wyjaśnił, że szczepienie dzieci zatwierdzonymi przez EMA szczepionkami na COVID-19 to nie są eksperymenty.

Jarosław Gowin: w tym wielogłosie mediów TVN24 odgrywa ogromną rolę

Coraz więcej osób z różnych sfer komentuje projekt ustawy anty-TVN, który w obecnym brzmieniu pozbawiłby spółkę TVN S.A. możliwości ubiegania się o jakiekolwiek koncesje na nadawanie. Noblistka Olga Tokarczuk podkreśliła rolę pluralizmu w demokracji. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski nazwał projekt "pomysłem orbanowskim". - W tym wielogłosie mediów TVN24 odgrywa ogromną rolę. Może się komuś to nie podobać, ale nie nam, politykom, wtrącać się do tego - powiedział z kolei wicepremier Jarosław Gowin.

Kolejne rewizje i zatrzymania na Białorusi. "Łukaszenka idzie drogą pełnego zniszczenia"

Od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi minął prawie rok, a za kratami siedzi już ponad 550 więźniów politycznych. Dołączył do nich właśnie Aleś Bialacki, znany na Białorusi obrońca praw człowieka. Kolejne rewizje i przesłuchania dotknęły również organizacje pozarządowe, które ciągle jeszcze mają odwagę walczyć z reżimem Łukaszenki. Białoruscy opozycjoniści przypominają, że wybory prezydenckie 9 sierpnia 2020 roku wygrała Swietłana Cichanouska i mają na to dowody.

Tygrysy uratowane z granicy z Białorusią dziś mają się świetnie. "Są bardzo zrelaksowanie"

Historią grupy 10 tygrysów, które niecałe dwa lata temu zostały zatrzymane na polsko-białoruskiej granicy, żyła cała Polska. Zwierzęta były wówczas wygłodzone i wycieńczone. Jeden z nich padł. Dzięki interwencji dziennikarzy i poznańskiego zoo pozostałe dziewięć zwierząt udało się uratować. W poznańskim zoo tygrysy otrzymały opiekę i nowy dom. Kan i Gogh w czerwcu wprowadziły się do specjalnego azylu. Do Człuchowa trafiły Maximus i Feniks, a pozostała piątka do zoo w Hiszpanii.

Prognoza pogody na sobotę 17 lipca

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/m2 oraz burzami z gradem i opadami do 40 l/m2. Tylko na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej na ogół bez burz. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Kaszubach do 32 stopni Celsjusza na Podlasiu. Wiatr z kierunków północnych, słaby i umiarkowany, w burzach silny, o prędkości do 80-100 km/h.