Rząd prognozuje mniejszą inflację. "Na razie jest to przejaw myślenia życzeniowego"

16.06.2022 | Rząd prognozuje mniejszą inflację. "Na razie jest to przejaw myślenia życzeniowego"
16.06.2022 | Rząd prognozuje mniejszą inflację. "Na razie jest to przejaw myślenia życzeniowego"
Jacek Tacik | Fakty TVN
16.06.2022 | Rząd prognozuje mniejszą inflację. "Na razie jest to przejaw myślenia życzeniowego"Jacek Tacik | Fakty TVN

Rząd przygotował inflacyjne założenia do budżetu na 2023 roku. Zakłada on, że inflacja będzie wynosić 7,8 procent. Zdaniem ekonomistów takie prognozy są elementem strategii rządu, a nie realnym obrazem gospodarki.

Im drożej, im mniej pieniędzy w portfelach, im wyższa inflacja i kolejne jej rekordy - tym więcej zapewnień, że nie jest źle, a przynajmniej, że za chwilę będzie dobrze. Jeszcze niedawno Adam Glapiński - prezes NBP - obiecywał, że nie będzie żadnych podwyżek stóp procentowych.

Teraz prezes NBP obiecuje, że inflacja - z obecnych 14 procent - spadnie w przyszłym roku do nawet sześciu procent.

Podobnie zapewnia rząd, który przygotował inflacyjne założenia do budżetu na 2023 rok. Prognozowana inflacja na poziomie 7,8 procent to - według ekonomistów - raczej element strategii i polityki pieniężnej rządu, a nie obraz realnej sytuacji gospodarki.

- Gdyby rząd zakładał 15 albo 20 procent, to obawiam się, że większość obywateli pognałaby do sklepów i zwiększyłaby tę inflację na zasadzie samospełniającej się przepowiedni - uważa Piotr Kuczyński, analityk finansowy z Domu Inwestycyjnego "Xelion".

Inflacja - zdaniem ekspertów - może zbliżyć się do poziomu 20 procent w 2023 roku, ale uśredniona - w skali całego 2023 roku - ma być niższa od obecnych 14 procent. Jednak wyższa od założeń rządu. - Prognozowany jest spadek inflacji do poziomu ośmiu procent, a w przyszłym roku do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego. Myślę, że wszyscy sobie byśmy tego życzyli, ale na razie jest przejawem myślenia życzeniowego - mówi doktor Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Inflacja wciąż przyspiesza

Mimo dziewięciu z rzędu podwyżek stóp inflacja rośnie, bo - jak tłumaczą ekonomiści - rząd cały czas pompuje puste pieniądze w rynek. - Tarcze antyinflacyjne, mamy wakacje kredytowe, mamy pomysły zwaloryzowania 500 plus do 700 plus - wylicza Marcin Zieliński, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju .

- Priorytetem rządu jest utrzymanie wzrostu gospodarczego, utrzymanie zatrudnienia, utrzymanie wzrostu płac i emerytur i jednocześnie - na ile się da - łagodzenie ogólnoświatowej inflacji - odpowiada Marcin Horała, wiceminister infrastruktury z PiS.

Inflację napędza droga ropa i coraz wyższe ceny na stacjach benzynowych. One przekładają się na ceny konkretnych produktów. Mięso drobiowe podrożało niemal o połowę, o jedną trzecią cukier, mąka, olej oraz masło. Droższe jest też pieczywo.

- Inflacja, która może i miała dla rządu pewne korzyści miesiące temu, dzisiaj zamienia się w szkodliwą truciznę. I dla społeczeństwa, i dla gospodarki - mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum imienia Adama Smitha.

Polska gospodarka jest uzależniona od czynników zewnętrznych. Nie chodzi o samą wojnę w Ukrainie. Szwajcarski Bank Narodowy podniósł - pierwszy raz od 15 lat - główną stopę procentową o 50 punktów bazowych. Frank błyskawicznie podrożał o niemal trzy procent. Podobnie Euro. - Gdybyśmy mieli euro, to jeden z czynników proinflacyjnych, by nie zaistniał. Mianowicie osłabienie złotego - zauważa Marek Belka, były premier i były prezes NBP.

Efektem tego wszystkiego jest drożyzna.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS