Rząd prognozuje mniejszą inflację. "Na razie jest to przejaw myślenia życzeniowego"

16.06.2022 | Rząd prognozuje mniejszą inflację. "Na razie jest to przejaw myślenia życzeniowego"
16.06.2022 | Rząd prognozuje mniejszą inflację. "Na razie jest to przejaw myślenia życzeniowego"
Jacek Tacik | Fakty TVN
16.06.2022 | Rząd prognozuje mniejszą inflację. "Na razie jest to przejaw myślenia życzeniowego"Jacek Tacik | Fakty TVN

Rząd przygotował inflacyjne założenia do budżetu na 2023 roku. Zakłada on, że inflacja będzie wynosić 7,8 procent. Zdaniem ekonomistów takie prognozy są elementem strategii rządu, a nie realnym obrazem gospodarki.

Im drożej, im mniej pieniędzy w portfelach, im wyższa inflacja i kolejne jej rekordy - tym więcej zapewnień, że nie jest źle, a przynajmniej, że za chwilę będzie dobrze. Jeszcze niedawno Adam Glapiński - prezes NBP - obiecywał, że nie będzie żadnych podwyżek stóp procentowych.

Teraz prezes NBP obiecuje, że inflacja - z obecnych 14 procent - spadnie w przyszłym roku do nawet sześciu procent.

Podobnie zapewnia rząd, który przygotował inflacyjne założenia do budżetu na 2023 rok. Prognozowana inflacja na poziomie 7,8 procent to - według ekonomistów - raczej element strategii i polityki pieniężnej rządu, a nie obraz realnej sytuacji gospodarki.

- Gdyby rząd zakładał 15 albo 20 procent, to obawiam się, że większość obywateli pognałaby do sklepów i zwiększyłaby tę inflację na zasadzie samospełniającej się przepowiedni - uważa Piotr Kuczyński, analityk finansowy z Domu Inwestycyjnego "Xelion".

Inflacja - zdaniem ekspertów - może zbliżyć się do poziomu 20 procent w 2023 roku, ale uśredniona - w skali całego 2023 roku - ma być niższa od obecnych 14 procent. Jednak wyższa od założeń rządu. - Prognozowany jest spadek inflacji do poziomu ośmiu procent, a w przyszłym roku do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego. Myślę, że wszyscy sobie byśmy tego życzyli, ale na razie jest przejawem myślenia życzeniowego - mówi doktor Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Inflacja wciąż przyspiesza

Mimo dziewięciu z rzędu podwyżek stóp inflacja rośnie, bo - jak tłumaczą ekonomiści - rząd cały czas pompuje puste pieniądze w rynek. - Tarcze antyinflacyjne, mamy wakacje kredytowe, mamy pomysły zwaloryzowania 500 plus do 700 plus - wylicza Marcin Zieliński, ekonomista z Forum Obywatelskiego Rozwoju .

- Priorytetem rządu jest utrzymanie wzrostu gospodarczego, utrzymanie zatrudnienia, utrzymanie wzrostu płac i emerytur i jednocześnie - na ile się da - łagodzenie ogólnoświatowej inflacji - odpowiada Marcin Horała, wiceminister infrastruktury z PiS.

Inflację napędza droga ropa i coraz wyższe ceny na stacjach benzynowych. One przekładają się na ceny konkretnych produktów. Mięso drobiowe podrożało niemal o połowę, o jedną trzecią cukier, mąka, olej oraz masło. Droższe jest też pieczywo.

- Inflacja, która może i miała dla rządu pewne korzyści miesiące temu, dzisiaj zamienia się w szkodliwą truciznę. I dla społeczeństwa, i dla gospodarki - mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum imienia Adama Smitha.

Polska gospodarka jest uzależniona od czynników zewnętrznych. Nie chodzi o samą wojnę w Ukrainie. Szwajcarski Bank Narodowy podniósł - pierwszy raz od 15 lat - główną stopę procentową o 50 punktów bazowych. Frank błyskawicznie podrożał o niemal trzy procent. Podobnie Euro. - Gdybyśmy mieli euro, to jeden z czynników proinflacyjnych, by nie zaistniał. Mianowicie osłabienie złotego - zauważa Marek Belka, były premier i były prezes NBP.

Efektem tego wszystkiego jest drożyzna.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS