Tak Kreml przejął największą niezależną telewizję w Rosji

Biznesmen Władimir Gusinski założył NTW w 1993 roku. Rosyjska telewizja stała się niezwykle popularna. Nie szła ramię w ramię z władzą, której patrzyła na ręce i którą krytykowała. Po latach nie spodobało się to Władimirowi Putinowi, który atakiem na NTW rozpoczął niszczenie wolnych mediów w Rosji.

Prognoza pogody na środę 22 grudnia

W środę zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami. W północnej części kraju miejscami może padać słaby śnieg. Temperatura maksymalna wyniesie od -7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 2 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Ciśnienie rośnie.

Tak wygląda przekaz płynący z mediów sprzyjających władzy

Nie ma w Polsce silnych mediów, które wspierałyby rząd - mówi poseł Marek Suski, poseł sprawozdawca lex TVN. To, co mówi poseł Suski znaczy, że najwyraźniej nie rozumie on ani czym są silne media, ani na czym polega ich rola. Dlatego pokazujemy przekaz płynący z mediów sprzyjających władzy.

Dziękujemy, że wybierają Państwo TVN i TVN24

Dziękujemy, że wybierają Państwo TVN i TVN24. Za to, że mając wybór, wybieracie nas. Za to, że cenicie wolność i niezależne dziennikarstwo i za to, że wolne media to dla Was demokratyczny skarb. Dziękujemy za to, że jesteście Państwo z nami, bo my jesteśmy dla Was.

Prognoza pogody na wtorek 21 grudnia

We wtorek na zachodzie i południu Polski prognozowane jest duże zachmurzenie, miejscami ze słabymi opadami śniegu. Pod koniec dnia w rejonie Szczecina możliwy jest deszcz ze śniegiem. W pozostałych miejscach w Polsce zachmurzenie będzie zmienne z rozpogodzeniami oraz przelotnymi opadami śniegu, głównie na północnym zachodzie kraju. Tam opady przejściowo okażą się umiarkowane i silne, mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura maksymalna od -4 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, do 2 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr powieje z kierunków północno-zachodnich, w zachodniej połowie kraju słabo, a na wschodzie silnie i porywiście.

Protest przed Pałacem Prezydenckim. "Przyszłam też tu dla siebie"

W Warszawie o godzinie 19 Polacy zebrali się przed Pałacem Prezydenckim z jednym apelem do prezydenta: o zawetowanie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która uniemożliwiłaby TVN S.A. uzyskanie jakiejkolwiek koncesji. Lex TVN to prawo wymierzone w jedną stację telewizyjną, ale też jednocześnie dowód na to, że każda osoba i każda firma może znaleźć się na celowniku władzy.

Co dalej z lex TVN? Wszystko w rękach Andrzeja Dudy

Andrzej Duda mówił głośno w sierpniu o wolności mediów, poszanowaniu własności i dotrzymywaniu umów. Każdy może znaleźć w internecie stronę apel.tvn.pl i podpisać się pod apelem w obronie TVN. Apelem do prezydenta. Ten apel wspierają też solidarnie największe polskie portale, dołączają inne media - bardzo wszystkim dziękujemy. Przede wszystkim dziękujemy Państwu - za każdy wzruszający gest, każdy podpis.

Lex TVN krytykują nie tylko Amerykanie, ale wszyscy z wyjątkiem członków PiS

Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane kolejnym uderzeniem w media i próbą wywłaszczenia amerykańskiego właściciela, ale wciąż liczą na to, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę. "Pluralizm mediów i różnorodność opinii są tym, co silne demokracje doceniają, a nie zwalczają" - przekazała z kolei wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Ustawa, która zdaniem PiS ma precyzować obowiązujące w Polsce prawo, jest też jednoznacznie negatywnie oceniania przez zagraniczne media i korespondentów.

Stany Zjednoczone pilnie obserwują sytuację wokół lex TVN. Ambasador zatwierdzony

Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone przyjęciem przez Sejm lex TVN, ustawy, która uderza w wolne media. Mówią o tym oświadczenia i Departamentu Stanu, i wpływowych senatorów. Amerykański Senat tymczasem zatwierdził Marka Brzezinskiego na ambasadora w Polsce. To syn profesora Zbigniewa Brzezińskiego. Po rocznej przerwie Waszyngton będzie miał w Warszawie ambasadora, a zostanie nim człowiek, który mówi, że wolność mediów, praworządność i prawa człowieka to dla niego wartości podstawowe.

"Polska prawica nie znosi wolnych mediów, nie lubi wolnych mediów, ich nie rozumie"

Po latach narzekania przez PiS na kłopotliwe dla władzy wolne media, a zwłaszcza TVN, Jarosław Kaczyński błyskawicznie przeprowadził w Sejmie ustawę, która ma zmusić amerykańskiego inwestora do pozbycia się kontroli nad TVN S.A. Komentatorzy tłumaczą, że to ze strachu. - Polska prawica nie znosi wolnych mediów, nie lubi wolnych mediów, ich nie rozumie, i chciałaby je wyeliminować - wyjaśnia Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

Lex TVN oznacza, że każda firma jest zagrożona. "To uderza w biznes"

Wolne wybory, wolne sądy, wolne media, wolni ludzie - wszystko to się składa na demokrację. Prawo każdego z Polaków do informacji nieocenzurowanej przez rząd. Wolność gospodarcza, ochrona inwestycji, dotrzymywanie umów, pewność prawa - o tym wszystkim mówią ci, których lex TVN szokuje. Nie sądzili, że władza może się posunąć tak daleko. Dlatego protestują.

Dezerter z polskiej armii uciekł na Białoruś. Udzielił propagandowego wywiadu

Dezerter z polskiej armii uciekł na Białoruś. 25-latek miał chronić granicę wschodnią, ale przeszedł na stronę wroga. W telewizji reżimowej Emil Cz. kłamał i oczerniał Polskę. W ostatnią sobotę został zatrzymany przez giżycką policję, gdy prowadził samochód pod wpływem alkoholu i marihuany. Na koncie ma też nieprawomocny wyrok karny.

Trwa szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat. "Lepiej się zaszczepić i przejść to spokojniej"

Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia sytuacja epidemiczna jest dramatyczna. Tylko w sobotę rząd potwierdził 19 397 nowych zakażeń i 543 zgony z powodu COVID-19. Pozytywna informacja jest taka, że już można szczepić dzieci w wieku 5-11 lat. Wśród pierwszych zaszczepionych są ci, którzy najbardziej na tę możliwość czekali: dzieci po przeszczepach albo z obniżoną odpornością.

W Gdańsku można wypożyczyć choinkę. Opłaty pomogą zwierzętom

Przed Bożym Narodzeniem wiele osób przynosi do domów choinki. Często jest potem żal, że najpierw się je wycina, a potem marnieją. W Gdańsku jest inaczej. Tam można choinkę wypożyczyć w donicy, a potem zwrócić i po roku wypożyczyć ponownie. Opłaty są przeznaczone na pomoc dla zwierząt.

Prognoza pogody na niedzielę 19 grudnia

W niedzielę pochmurno z rozpogodzeniami postępującymi od północy w głąb kraju. Przelotne opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem do 1-3 mm, tylko w górach śniegu do 5 cm. Jedynie na północnym-zachodzie na ogół już bez opadów. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na wschodzie do 7 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-60 km/h.

Lex TVN przegłosowane w Sejmie. Trafi teraz na biurko prezydenta

Lex TVN nieoczekiwanie wróciło w piątek pod obrady Sejmu. Wszystko zaczęło się przed godziną 13 od SMS-a do członków sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołującego posiedzenie - bez zachowania trzydniowego odstępu. Komisja zarekomendowała Sejmowi, by odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy lex TVN. Kilkadziesiąt minut później sejmowa większość przegłosowała nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. Kilka miesięcy temu Andrzej Duda sugerował, że zawetowałby lex TVN.