Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkich

15.06.2022 | Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkich
15.06.2022 | Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkich
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
15.06.2022 | Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkichMarzanna Zielińska | Fakty TVN

O ponad 100 procent poszły w górę w ciągu roku ceny opału. Nie ma żadnego innego tak szybko drożejącego towaru w Polsce. Dla Polaków to może być ciężka zima, dlatego rząd chce pomóc, ale ustawa jest pełna dziur. Stracić mogą spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, sprzedawcy węgla - a nie wiadomo, czy dotowanego surowca wystarczy. Eksperci wskazują, że gdy skończy się kryzys, zwycięzcami mogą być państwowe spółki, które zdominują rynek.

Rachunki mrożą krew w żyłach. - Jeden na kwotę 9 tysięcy 448 złotych i drugi na 24 tysiące 478 złotych, po podwyżce - informuje Andrzej Haraj, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Kołobrzegu.

W maju inflacja wyniosła 13,9 procenta rok do roku, opał w ciągu roku zdrożał o 101,5 procenta. W porównaniu z nim podwyżki cen gazu i paliw nie wydają się aż tak straszne.

Im bliżej będziemy okresu jesienno-zimowego, tym te ceny mogą być wyższe i mogą być braki, które będą zmuszały do ograniczeń dostaw ciepła - uważa Andrzej Olichwiruk, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Kołobrzegu.

- Tu jest ogromna rola rządu, aby wesprzeć systemem dopłat również energetyki cieplne, czyli zakłady, które produkują ciepło dla indywidualnych odbiorców - uważa prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Zapowiadany przez rząd projekt ustawy ma dać klientom indywidualnym prawo do zakupu trzech ton węgla za 996 zł za tonę. A co ze spółdzielniami i wspólnotami?

- Jeśli taka spółdzielnia lub wspólnota otrzyma pełnomocnictwo od osób mieszkających w tych mieszkaniach, to wtedy będzie mogła skorzystać z tych cen gwarantowanych na jedno gospodarstwo. Zgodnie z ustawą jest maksymalna ilość węgla na poziomie trzech ton - odpowiada Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Co niepokoi ekspertów?

Ekspertów niepokoi to, że ustawa nie jest wprost adresowana tylko do tych, którym z powodu tzw. "ubóstwa energetycznego" zimy bez wsparcia nie uda się przetrwać.

- Mamy dzisiaj obniżanie do absurdalnie wręcz niskiego poziomu ceny węgla dla tych osób, które ustawią się w kolejce, albo które kupią przez internet - wskazuje Bartłomiej Derski, ekonomista z portalu Wysokienapiecie.pl

- Będzie pojawiała się pokusa, żeby ten węgiel kupiony taniej później odsprzedać po prostu po wyższej cenie, więc pytanie, jakie rozwiązania zostały zastosowane w ustawie, by do takiej sytuacji nie dopuścić - zwraca uwagę Robert Tomaszewski, analityk ds. energetycznych "Polityka Insight".

Pytanie też, kto chce zarabiać mniej, gdy może więcej? Firmy, które będą sprzedawać węgiel po 996 złotych za tonę, czyli trzy razy taniej niż po cenie rynkowej, mają dostać 750 złotych dopłaty za każdą sprzedaną tonę.

- Największy wysiłek prawdopodobnie spadnie na spółki Skarbu Państwa, które w zamian dostaną coraz większą połać tego rynku. Gdy skończy się kryzys, może się okazać, że zostanie dominacja spółek Skarbu Państwa na tym rynku - wskazuje Wojciech Jakóbki, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl.

Może nie zimne kaloryfery, ale oszczędzanie czeka wszystkich. - Jeden stopień mniej, jeśli ktoś ma 22 stopnie, a obniży do 21, no to jest zdrowiej, ale też o 7 procent mniej energii elektrycznej, którą trzeba zużyć - zwraca uwagę Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Może tych pytań byłoby mniej, gdyby było w Polsce więcej odnawialnych źródeł energii, więcej w przeszłości troski o przyszłość.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS