Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkich

15.06.2022 | Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkich
15.06.2022 | Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkich
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
15.06.2022 | Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkichMarzanna Zielińska | Fakty TVN

O ponad 100 procent poszły w górę w ciągu roku ceny opału. Nie ma żadnego innego tak szybko drożejącego towaru w Polsce. Dla Polaków to może być ciężka zima, dlatego rząd chce pomóc, ale ustawa jest pełna dziur. Stracić mogą spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, sprzedawcy węgla - a nie wiadomo, czy dotowanego surowca wystarczy. Eksperci wskazują, że gdy skończy się kryzys, zwycięzcami mogą być państwowe spółki, które zdominują rynek.

Rachunki mrożą krew w żyłach. - Jeden na kwotę 9 tysięcy 448 złotych i drugi na 24 tysiące 478 złotych, po podwyżce - informuje Andrzej Haraj, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Kołobrzegu.

W maju inflacja wyniosła 13,9 procenta rok do roku, opał w ciągu roku zdrożał o 101,5 procenta. W porównaniu z nim podwyżki cen gazu i paliw nie wydają się aż tak straszne.

Im bliżej będziemy okresu jesienno-zimowego, tym te ceny mogą być wyższe i mogą być braki, które będą zmuszały do ograniczeń dostaw ciepła - uważa Andrzej Olichwiruk, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Kołobrzegu.

- Tu jest ogromna rola rządu, aby wesprzeć systemem dopłat również energetyki cieplne, czyli zakłady, które produkują ciepło dla indywidualnych odbiorców - uważa prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Zapowiadany przez rząd projekt ustawy ma dać klientom indywidualnym prawo do zakupu trzech ton węgla za 996 zł za tonę. A co ze spółdzielniami i wspólnotami?

- Jeśli taka spółdzielnia lub wspólnota otrzyma pełnomocnictwo od osób mieszkających w tych mieszkaniach, to wtedy będzie mogła skorzystać z tych cen gwarantowanych na jedno gospodarstwo. Zgodnie z ustawą jest maksymalna ilość węgla na poziomie trzech ton - odpowiada Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Co niepokoi ekspertów?

Ekspertów niepokoi to, że ustawa nie jest wprost adresowana tylko do tych, którym z powodu tzw. "ubóstwa energetycznego" zimy bez wsparcia nie uda się przetrwać.

- Mamy dzisiaj obniżanie do absurdalnie wręcz niskiego poziomu ceny węgla dla tych osób, które ustawią się w kolejce, albo które kupią przez internet - wskazuje Bartłomiej Derski, ekonomista z portalu Wysokienapiecie.pl

- Będzie pojawiała się pokusa, żeby ten węgiel kupiony taniej później odsprzedać po prostu po wyższej cenie, więc pytanie, jakie rozwiązania zostały zastosowane w ustawie, by do takiej sytuacji nie dopuścić - zwraca uwagę Robert Tomaszewski, analityk ds. energetycznych "Polityka Insight".

Pytanie też, kto chce zarabiać mniej, gdy może więcej? Firmy, które będą sprzedawać węgiel po 996 złotych za tonę, czyli trzy razy taniej niż po cenie rynkowej, mają dostać 750 złotych dopłaty za każdą sprzedaną tonę.

- Największy wysiłek prawdopodobnie spadnie na spółki Skarbu Państwa, które w zamian dostaną coraz większą połać tego rynku. Gdy skończy się kryzys, może się okazać, że zostanie dominacja spółek Skarbu Państwa na tym rynku - wskazuje Wojciech Jakóbki, ekspert ds. energetyki, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl.

Może nie zimne kaloryfery, ale oszczędzanie czeka wszystkich. - Jeden stopień mniej, jeśli ktoś ma 22 stopnie, a obniży do 21, no to jest zdrowiej, ale też o 7 procent mniej energii elektrycznej, którą trzeba zużyć - zwraca uwagę Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Może tych pytań byłoby mniej, gdyby było w Polsce więcej odnawialnych źródeł energii, więcej w przeszłości troski o przyszłość.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS