Wprowadzanie Polskiego Ładu ma zacząć się od podatków. Kto zapłaci więcej?

Minister finansów Tadeusz Kościński w poniedziałek zaprezentował założenia ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu. Zachwalając projekt, mówił między innymi o "historycznej obniżce podatków". W rzeczywistości lepiej zarabiający Polacy zapłacą wyższe podatki, także dlatego, że odliczenie składek zdrowotnych od podatku ma zostać zlikwidowane.

Białoruski reżim uderza w telewizję Biełsat. Strona kanału uznana za ekstremistyczną

Alaksandr Łukaszenka bierze się za niezależnych dziennikarzy. Białoruski sąd uznał portal internetowy niezależnej telewizji Biełsat oraz jego sieci społecznościowe za ekstremistyczne. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych żąda od Białorusi wyjaśnień w tej sprawie. Tymczasem na Białorusi reżim wciąż prześladuje zwykłych Białorusinów za to, że występują przeciwko władzy pozbawionej w ich oczach jakiejkolwiek legitymacji. Stan ten trwa od zeszłorocznych wyborów prezydenckich, w których zdaniem opozycji wygrała Swiatłana Cichanouska.

Prognoza pogody na piątek 30 lipca

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu Polski wzrastające do dużego. Na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu po południu i wieczorem przelotne opady deszczu oraz burze, szczególnie w górach, z opadami do 30 l/m2. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Pomorzu do 29 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie i w Małopolsce. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W burzach wiatr silny, o prędkości dochodzącej do 90 km/h.

Tak publiczna telewizja przedstawia rząd oraz Donalda Tuska

Jeśli uda się tę ustawę przeprowadzić, będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji - tak mówił Marek Suski, przedstawiciel wnioskodawców lex TVN. We wtorek w sejmowej komisji kultury i środków przekazu projekt zyskał większość, a jeżeli ustawa wejdzie w życie, to widzowie mogą stracić prawo wyboru.

Właścicielka hodowli pod Krotoszynem usłyszała zarzut. Grozi jej 5 lat więzienia

Dla lisów to nie była hodowla, to było piekło na ziemi. Prokuratura oskarża właścicielkę fermy pod Krotoszynem o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami. Monice O. może grozić za to kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Zakaz hodowli zwierząt na futra pewnie by ich koszmar zakończył. W Sejmie był już nawet projekt ustawy, ale wylądował w koszu.

Prognoza pogody na czwartek 29 lipca

W czwartek zachmurzenie będzie małe, miejscami umiarkowane. Rano wystąpią przelotne opady deszczu na Roztoczu Lubelskim, a po południu na Pomorzu. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 28 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, zachodni.

Komisja poparła projekt ustawy anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawką

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazów skierowała ustawę anty-TVN do dalszych prac, dodając poprawkę Kukiz'15 o zakazie przejmowania mediów przez spółki z "bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa". Poprawka Porozumienia, która rozszerzyłaby grono państw, w których mogą mieć siedzibę koncesjonariusze, o państwa OECD, nie została uwzględniona. Dla Porozumienia to jednak warunek poparcia ustawy.

Projekt ustawy anty-TVN a relacje polsko-amerykańskie. Morawiecki unika odpowiedzi, mówi o Danii

Polska konstytucja gwarantuje mediom wyjątkową pozycję i wolność. Jakie intencje stoją za projektem ustawy anty-TVN? - W mediach, niestety, w internecie, o to będziemy musieli jeszcze zabiegać, żeby tę sytuację zmienić, przewagę ma druga strona - powiedział 4 lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau unikają odpowiedzi na pytanie, jak lex TVN wpłynie na relacje polsko-amerykańskie.

Tokio 2020. Hubert Hurkacz odpadł z turnieju, ale zaskoczył 17-letni Polak

Hubert Hurkacz walczył do końca, ale w Tokio przegrał. Także polskie szpadzistki żegnają się z igrzyskami bez medalu, podobnie jak koszykarze grający trzech na trzech. Polska wciąż nie zdobyła żadnego medalu, ale 17-letni pływak Krzysztof Chmielewski, ustanawiając rekord życiowy, awansował do finału na 200 metrów stylem motylkowym.

Zakaz handlu w niedziele nie traci mocy. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok

Nie ma orzeczenia, czy zakaz handlu w niedzielę i wyjątki od tego zakazu są zgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł o konstytucyjności niektórych przepisów ustawy, ale postępowanie w zakresie kluczowych norm, w tym samego zakazu, umorzył. Sędziowie uznali, że to zagadnienie dotyczy praw pracowniczych, a ponieważ Konfederacja Lewiatan, która wystąpiła z wnioskiem, reprezentuje pracodawców, to TK nie może zająć się tą sprawą.

Polska policja we współpracy z FBI skonfiskowała 10 ton narkotyków

Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z FBI przejęło 10 ton narkotyków. Tak dużej ilości narkotyków polska policja nie skonfiskowała przestępcom nigdy. Na podstawie własnych informacji CBŚP odkryło też w tym roku największą w historii Polski fabrykę syntetycznego narkotyku - mefedronu.

Prognoza pogody na środę 28 lipca

W środę zachmurzenie zmienne, przelotny deszcz i burze: 10-30 mm opadu, porywy o prędkości do 60-90 km/h, lokalnie grad, szczególnie w pasie dzielnic centralnych. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 31 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Rodzice dzieci chorych na SMA muszą prowadzić zbiórki, chociaż pomoc obiecywał Andrzej Duda

Nie tylko Jaś, którego historię opowiedzieliśmy w niedzielę, ale także inne dzieci z SMA czekają na skuteczną terapię genową. Jednorazowy lek kosztuje ponad 9 milionów złotych i może uratować im życie. Miał pomóc Fundusz Medyczny, o którym mówił podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda. Ustawa jest, ale refundacji dla konkurencyjnej terapii genowej wciąż nie ma. Rodzice dzieci chorych na SMA wciąż muszą prosić o pomoc obcych ludzi.

"Przepraszamy za utrudnienia, mamy ministra do obalenia". Siostrzeniec premiera przykuł się do bramy MEiN

Troje aktywistów Młodzieżowego Forum LGBT+, w tym siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego Franek Broda, w poniedziałek przypięło się do bramy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Protestowali w ten sposób przeciwko temu, jak o mniejszościach seksualnych wypowiada się minister Przemysław Czarnek. Po południu wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski zaprosił ich na rozmowę - ale z tej rozmowy nie wynikły żadne konkretne decyzje, jak przekazali potem aktywiści.