W Europie guzy są wymrażane, w Polsce wycinane. Bo NFZ nie refunduje lepszej metody

15.06.2022 | W Europie guzy są wymrażane, w Polsce wycinane. Bo NFZ nie refunduje lepszej metody
15.06.2022 | W Europie guzy są wymrażane, w Polsce wycinane. Bo NFZ nie refunduje lepszej metody
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.06.2022 | W Europie guzy są wymrażane, w Polsce wycinane. Bo NFZ nie refunduje lepszej metodyMarek Nowicki | Fakty TVN

Standardowo guza płuc wycina się w Polsce operacyjnie. Tymczasem w środę w warszawskim szpitalu lekarze tego guza pacjentowi wymrozili, używając do tego dwóch igieł. Metoda krioablacji, która jest mniej inwazyjna i przez to bezpieczniejsza, w Europie jest standardem. W Polsce jest rzadko stosowana, bo nie jest refundowana przez NFZ.

Pan Maciej Górski z Poznania poddał się pierwszemu w Polsce zabiegowi krioablacji guza płuc w warszawskim szpitalu na Banacha.

- Poczytałem w internecie o tym. Jestem zadowolony i myślę, że wszystko będzie dobrze - mówił przed zabiegiem pan Maciej.

Lekarze postanowili usunąć guzek pacjentowi przy pomocy dwóch igieł, które są w stanie wyprodukować lodowe kulki.

Najpierw w płuco pana Macieja została wbita jedna igła, a następnie druga. Igły docierają do guza z dwóch stron i mrożą go, przez co guz się po prostu rozpada. Na Zachodzie takie zabiegi to już standard, bo obok chirurgii, radioterapii i chemioterapii, radiologia interwencyjna już dawno stała się tam czwartym filarem leczenia nowotworów.

Brak refundacji krioablacji w Polsce

W Polsce krioablacja nie jest refundowana, choć jest bezpieczniejsza dla pacjenta. Panu Maciejowi Górskiemu normalnie lekarze musieliby wyciąć guza, ale pacjent pięć lat temu przeszedł przeszczep wątroby i teraz kolejna otwarta operacja na płucach byłaby dla niego zagrożeniem. Dzięki krioablacji, która jest małoinwazyjną metodą, pacjent szybko wyjdzie do domu. Za zabieg zapłaci szpital, powiększając swój dług.

- Chciałbym podziękować też wszystkim lekarzom, pracownikom i personelowi, bo drugi raz ratują mi życie. Pierwszy raz pięć lat temu i teraz drugi raz - mówi pan Maciej.

W Polsce w zeszłym roku lekarze wykonali siedem krioablacji guzów nerek. Dla porównania we Francji w tym samym czasie wykonano tysiąc takich zabiegów. W Wielkiej Brytanii także tysiąc. W tym względzie jesteśmy w ogonie Europy.

Jak wskazuje doktor Grzegorz Rosiak, radiolog, Polska jest bardzo opóźniona w onkologii interwencyjnej. - Jeśli chodzi o płuca, to 23 lata. W innych zabiegach 18 lat, ale średnio to jest między piętnaście a dwadzieścia parę lat. Nie ma drugiej takiej dziedziny w leczeniu onkologicznym, czy jakimś innym, które byłoby tak zacofane w Polsce jak onkologia interwencyjna - dodaje lekarz.

Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że nad refundacją krioablacji "prace są zaplanowane".

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS