W Europie guzy są wymrażane, w Polsce wycinane. Bo NFZ nie refunduje lepszej metody

15.06.2022 | W Europie guzy są wymrażane, w Polsce wycinane. Bo NFZ nie refunduje lepszej metody
15.06.2022 | W Europie guzy są wymrażane, w Polsce wycinane. Bo NFZ nie refunduje lepszej metody
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.06.2022 | W Europie guzy są wymrażane, w Polsce wycinane. Bo NFZ nie refunduje lepszej metodyMarek Nowicki | Fakty TVN

Standardowo guza płuc wycina się w Polsce operacyjnie. Tymczasem w środę w warszawskim szpitalu lekarze tego guza pacjentowi wymrozili, używając do tego dwóch igieł. Metoda krioablacji, która jest mniej inwazyjna i przez to bezpieczniejsza, w Europie jest standardem. W Polsce jest rzadko stosowana, bo nie jest refundowana przez NFZ.

Pan Maciej Górski z Poznania poddał się pierwszemu w Polsce zabiegowi krioablacji guza płuc w warszawskim szpitalu na Banacha.

- Poczytałem w internecie o tym. Jestem zadowolony i myślę, że wszystko będzie dobrze - mówił przed zabiegiem pan Maciej.

Lekarze postanowili usunąć guzek pacjentowi przy pomocy dwóch igieł, które są w stanie wyprodukować lodowe kulki.

Najpierw w płuco pana Macieja została wbita jedna igła, a następnie druga. Igły docierają do guza z dwóch stron i mrożą go, przez co guz się po prostu rozpada. Na Zachodzie takie zabiegi to już standard, bo obok chirurgii, radioterapii i chemioterapii, radiologia interwencyjna już dawno stała się tam czwartym filarem leczenia nowotworów.

Brak refundacji krioablacji w Polsce

W Polsce krioablacja nie jest refundowana, choć jest bezpieczniejsza dla pacjenta. Panu Maciejowi Górskiemu normalnie lekarze musieliby wyciąć guza, ale pacjent pięć lat temu przeszedł przeszczep wątroby i teraz kolejna otwarta operacja na płucach byłaby dla niego zagrożeniem. Dzięki krioablacji, która jest małoinwazyjną metodą, pacjent szybko wyjdzie do domu. Za zabieg zapłaci szpital, powiększając swój dług.

- Chciałbym podziękować też wszystkim lekarzom, pracownikom i personelowi, bo drugi raz ratują mi życie. Pierwszy raz pięć lat temu i teraz drugi raz - mówi pan Maciej.

W Polsce w zeszłym roku lekarze wykonali siedem krioablacji guzów nerek. Dla porównania we Francji w tym samym czasie wykonano tysiąc takich zabiegów. W Wielkiej Brytanii także tysiąc. W tym względzie jesteśmy w ogonie Europy.

Jak wskazuje doktor Grzegorz Rosiak, radiolog, Polska jest bardzo opóźniona w onkologii interwencyjnej. - Jeśli chodzi o płuca, to 23 lata. W innych zabiegach 18 lat, ale średnio to jest między piętnaście a dwadzieścia parę lat. Nie ma drugiej takiej dziedziny w leczeniu onkologicznym, czy jakimś innym, które byłoby tak zacofane w Polsce jak onkologia interwencyjna - dodaje lekarz.

Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że nad refundacją krioablacji "prace są zaplanowane".

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS