Prognoza pogody na środę 18 sierpnia

W środę zachmurzenie będzie kłębiaste, małe i umiarkowane, na północy okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 21 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

Oświadczenie Zarządu TVN w sprawie koncesji dla TVN24

Mimo że spełnione są wszystkie wymogi formalne i stosowne dokumenty złożono półtora roku temu, telewizja TVN24 wciąż nie otrzymała kolejnej koncesji na nadawanie. Stacja zwróciła się więc o nią w Holandii i ją otrzymała. To nie rozwiązuje problemu, jaki stwarza lex TVN. Zarząd stacji wystosował oświadczenie.

Pijany kierowca wjechał w rodzinę idącą chodnikiem. Zginęły dwie osoby

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Daleszycach w województwie świętokrzyskim. Idące chodnikiem matka i córka zginęły, gdy uderzył w nie samochód, którym jechało trzech pijanych mężczyzn. Sprawca uciekł z miejsca wypadku. Trzech mężczyzn policja odnalazła bardzo szybko. Zarzuty mają usłyszeć, gdy wytrzeźwieją.

Małopolska może stracić miliardy unijnych funduszy

Komisja Europejska wstrzymuje rozmowy z województwem małopolskim w sprawie przyznania dwóch i pół miliarda euro unijnych funduszy. Zagrożone są także bieżące rozliczenia. Wszystko dlatego, że przyjął tak zwaną uchwałę anty-LGBT. Teraz albo 22 radnych PiS wycofa się z dyskryminującej uchwały, albo trzy i pół miliona mieszkańców Małopolski nie skorzysta z unijnych pieniędzy.

Prognoza pogody na wtorek 17 sierpnia

We wtorek zachmurzenie będzie zmienne z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, z zachodu. Ciśnienie rośnie.

Andrzej Duda podkreślił znaczenie wolności słowa i swobody działalności gospodarczej

Podczas niedzielnych obchodów Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie, podkreślając swoje przywiązanie do obrony wartości konstytucyjnych. - Będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych, równego traktowania, zasady proporcjonalności - powiedział Andrzej Duda.

Aukcja Pride of Poland wciąż cieszy się zainteresowaniem, ale państwowe stadniny przynoszą straty

Konie ratują honor państwowych stadnin koni arabskich na aukcji Pride of Poland. Chociaż zwierzęta wciąż cieszą się zainteresowaniem kupców, to od kilku lat stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie przynoszą straty. Na czele stadniny w Michałowie stanął Marek Skomorowski - ten sam, który 5 lat temu musiał zrezygnować z kierowania stadniną w Janowie Podlaskim. Za jego prezesury padły konie Shirley Watts.

Prognoza pogody na poniedziałek 16 sierpnia

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, a także przelotne opady deszczu do 10-30 l/m2 oraz burze. Temperatura maksymalna od 23 stopni na Pomorzu Zachodnim do 30 stopni na Podkarpaciu. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W burzach wiatr silny, o prędkości osiągającej do 90 km/h.

"Nie mamy zamiaru sprzedawać, ani odchodzić". Jasna deklaracja ze strony Discovery

Prezes i dyrektor generalny Discovery Networks International Jean-Briac Perette powiedział agencji AP, że Discovery nie zamierza sprzedawać TVN. Nowelizacja ustawy medialnej, którą forsuje PiS, zakłada, że spółka kontrolowana przez kapitał amerykański nie mogłaby uzyskać koncesji na nadawanie. W sobotę na temat lex TVN chciał z prezydentem Andrzejem Dudą porozmawiać lider Porozumienia Jarosław Gowin. Do spotkania w cztery oczy jednak nie doszło - Andrzej Duda się nie zgodził.

Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego

Prezydent w sobotę podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z tą ustawą po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, na przykład w sprawie nieruchomości, niemożliwe będzie kwestionowanie jej ważności. Przeciwko tym zapisom protestowali dyplomaci Izraela i Stanów Zjednoczonych, bo uniemożliwia ona reprywatyzację mienia zagrabionego w czasie wojny i po wojnie.

Antoni Długosz mówił o "zaplanowanym ataku na biskupów". Teraz przeprosił

Biskup Antoni Długosz przeprosił za słowa, które zabolały i oburzyły. W środę podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej powiedział, że "z wielkim bólem przeżywamy zaplanowany atak na biskupów". - Biskup sprzeniewierza się swemu powołaniu, gdy staje się prokuratorem donoszącym sądom na grzeszącego syna - stwierdził Antoni Długosz. Przeprosin domagał się prymas Polski Wojciech Polak.

13-latek podejrzewany o zabicie partnera mamy. 29-latek był karany za przemoc domową

To nie była pierwsza awantura w mieszkaniu przy ulicy Armii Krajowej w Wałbrzychu. W czwartek wieczorem zakończyła się tragedią. 13-letni chłopiec - według niepotwierdzonych informacji - w obronie swojej matki śmiertelnie ugodził nożem jej byłego partnera. Śledczy ustalili, że zamordowany 29-latek był pod wpływem alkoholu. Był wcześniej karany między innymi za przemoc wobec matki 13-latka.

Państwowe lasy mogą zostać wycięte. W cieniu lex TVN przeszedł lex Izera

W cieniu politycznej burzy wokół lex TVN posłowie uchwalili także ustawę zwaną lex Izera. Ma ona umożliwić przekształcenie lasów państwowych w grunty, które mają być przeznaczone pod budowę fabryk. Mowa w setkach hektarów lasów w Jaworznie i Stalowej Woli. Ministerstwo Środowiska zapewnia, że strat nie będzie. W zamian za wycięcie hektara lasu inwestor ma przekazać hektar pod zalesienie.

Prognoza pogody na niedzielę 15 sierpnia

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północy Polski miejscami słaby przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 22 stopni na Suwalszczyźnie do 30 stopni na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, z zachodu.

W Krakowie, Opolu czy Częstochowie. Kolejne protesty w obronie wolności słowa

Polacy wyszli na ulice po przegłosowaniu przez Sejm ustawy anty-TVN. Protesty w obronie wolnych mediów obyły się w wielu miastach. Posłowie pytają o opinie prawne, na podstawie których marszałek Sejmu Elżbieta Witek zdecydowała o reasumpcji głosowania. Z kolei lider Porozumienia Jarosław Gowin w sprawie ustawy anty-TVN w sobotę ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Słowa szkodliwe, które nigdy nie powinny paść"

Biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie mówił o "zaplanowanym ataku na biskupów" w związku z przypadkami pedofilii wśród księży. Hierarcha stwierdził również, że biskup "sprzeniewierza się swemu powołaniu, gdy staje się prokuratorem, donoszącym sądom na grzeszącego syna". Słowa duchownego wywołały falę komentarzy. Państwowa Komisja do spraw pedofilii wzywa episkopat do reakcji oraz wyciągnięcie wobec niego konsekwencji.

Co dalej z Izbą Dyscyplinarną? W poniedziałek mija termin na odpowiedź

W poniedziałek 16 sierpnia mija termin na odpowiedzenie Komisji Europejskiej, jak rząd wciela w życie orzeczenie TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Europejski Trybunał w połowie lipca orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego mimo to wciąż działa i rozpatruje sprawy.