Onkologiczna rzeczywistość w Polsce. "Jesteśmy w dalszym ciągu na szarym końcu Europy"

23.02.2020 | Onkologiczna rzeczywistość w Polsce. "Jesteśmy w dalszym ciągu na szarym końcu Europy"
23.02.2020 | Onkologiczna rzeczywistość w Polsce. "Jesteśmy w dalszym ciągu na szarym końcu Europy"
Magda Łucyan | Fakty TVN
23.02.2020 | Onkologiczna rzeczywistość w Polsce. "Jesteśmy w dalszym ciągu na szarym końcu Europy"Magda Łucyan | Fakty TVN

Polskiej onkologii brakuje praktycznie wszystkiego z wyjątkiem pacjentów. Kto i za co ma ich leczyć? Lekarze omijają tę specjalizację szerokim łukiem. Miejsca dla rezydentów świecą pustkami. Tylko liczba chorych systematycznie rośnie.

Onkologia skradła moje serce - takie słowa z ust studentów medycyny padają coraz rzadziej. Ci, którzy chcą się specjalizować w kierunkach związanych z onkologią, należą do mniejszości.

- Jest to na pewno dziedzina medycyny, która rozwija się bardzo dynamicznie, mimo że jest dość ciężką specjalizacją - mówi Weronika Radecka, studentka medycyny.

To nie tylko nie jest rozchwytywany kierunek, ale jest on wręcz pomijany przez studentów. Na specjalizacjach związanych z onkologią są dziesiątki wolnych miejsc dla rezydentów. Często jest ich nawet trzykrotnie więcej niż tych zajętych. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia - na 93 miejsca dla onkologów klinicznych w 2019 roku chętnych było tylko 36 osób. Jeszcze gorzej jest w przypadku onkologii dziecięcej. Na 21 miejsc chętne były 3 osoby.

- Z czasem dojdzie do tego, że po prostu nie będzie komu tych ludzi leczyć. Poza tym, pociąga to za sobą też brak możliwości profilaktyki. Kto ma badać tych ludzi? Kto ma tych ludzi szkolić, żeby się leczyli, żeby się przygotowywali do tego, żeby zapobiegali nowotworom? - pyta doktor Grzegorz Luboiński, onkolog z Polskiej Unii Onkologii.

Lekarze od lat alarmują, że specjalistów jest coraz mniej.

- Ta grupa w moim wieku, czyli dobrze wykształconych z wieloletnim stażem, jest coraz mniejsza. Ludzie przechodzą na emerytury i za chwilę z tego powodu będzie kolejny wielki krach - mówi profesor Alicja Chybicka z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej.

"Powinna być wybitnie priorytetową specjalizacją"

Sytuacja onkologii jest szczególnie zła. Po pierwsze, specjalizacja jest niezwykle trudna i obciążająca psychicznie. Po drugie, lekarz onkolog rzadko ma możliwości dorobić poza szpitalem i jest skazany na szpitalną pensję. Po trzecie, chorych jest coraz więcej.

- Są oddziały, na których możemy leczyć pacjentów na naprawdę światowym poziomie, ale są również takie dziedziny i takie oddziały, gdzie niestety jesteśmy w dalszym ciągu na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o sposoby leczenia - mówi doktor Magdalena Wiśniewska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Wynika to z ogromnego niedofinansowania onkologii. Ministerstwo Zdrowia dostrzega problem, choć przekonuje, że nie jest aż tak duży.

- Wprowadzamy dziedziny priorytetowe w finansowaniu specjalizacji. Czyli te dziedziny, na które nakłady na rezydentury są wyższe niż w innych segmentach medycyny - zapewnia Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia.

- Ja wiem, że onkologia jest specjalizacją priorytetową, ale ona powinna być "wybitnie priorytetową" specjalizacją - odpowiada doktor Magdalena Wiśniewska.

W innym przypadku nie tylko nie będzie za co leczyć chorych na raka, ale i nie będzie komu ich leczyć.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS