Zagraniczni partnerzy zawieszają współpracę z polskimi "bliźniakami". "Nam jest wstyd po prostu"

23.02.2020 | Zagraniczni partnerzy zawieszają współpracę polskimi "bliźniakami". "Nam jest wstyd po prostu"
23.02.2020 | Zagraniczni partnerzy zawieszają współpracę polskimi "bliźniakami". "Nam jest wstyd po prostu"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
23.02.2020 | Zagraniczni partnerzy zawieszają współpracę polskimi "bliźniakami". "Nam jest wstyd po prostu"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Najpierw Tuchów, teraz Kraśnik, a wkrótce być może Stary Sącz i kilka kolejnych miast. "Strefy wolne od LGBT" są jak strefy wstydu. Zagraniczni partnerzy nie chcą takich "bliźniaków" i zawieszają współpracę.

"Obdarzony wyjątkowym, bogatym dziedzictwem", "średniowieczny klejnot Beskidów" - takim opisem francuskie miasto bliźniacze chwali się partnerstwem ze Starym Sączem. Już niedługo pochwały i owocna, według Francuzów, współpraca może się jednak skończyć.

Mer francuskiego Lambres-lez-Douai właśnie dowiedział się o podjęciu przez sądeckich radnych uchwały dotyczącej powstrzymania ideologii gender i LGBT.

- Środowiska te prowadzą w sposób radykalny atak na rodzinę i wszelkie wartości chrześcijańskie - tłumaczy Maria Marmuszewska, radna Starego Sącza z KW PiS.

W Starym Sączu odpowiednią uchwałę przeforsowali radni PiS-u, którzy uznali ją za konieczną wobec "promocji ideologii gender i LGBT". W ich opinii jest ona "sprzeczna z prawem naturalnym".

- Wkracza się już w system edukacji przez wprowadzanie programów. Programów, których celem jest jakby manifestowanie poglądów homoseksualnych - uważa Marian Potoniec, radny Starego Sącza.

Programów, o których mówił radny, nie ma. Jest za to stanowcza reakcja mera bliźniaczego miasta. "Jest to niezgodne z działaniami uświadamiającymi w zakresie praw człowieka i wszelkich form dyskryminacji, które prowadzimy w naszym mieście. Na najbliższym posiedzeniu rady miasta zaproponuję (...) zawieszenie stosunków ze Starym Sączem (...)" - można przeczytać w komunikacie.

- Tamto miasto mogłoby brać przykład ze Starego Sącza - uważa mieszkający w Starym Sączu Andrzej.

- Nam jest wstyd po prostu. Wie pani, nam wstyd. Bo przecież widzimy, co się dzieje. Przecież cały świat akceptuje jeden drugiego - mówi Józef, mieszkaniec Starego Sącza.

"Miasta są bardzo oburzone"

Partnerstwo zagranicznych miast to forma współpracy, która sprzyja wymianie kulturalnej, gospodarczej i informacyjnej. Korzystają na tym głównie branża turystyczna i uczniowie. Z powodu "uchwał anty-LGBT" współpracę zawiesiły już Saint-Jean de Braye, partner Tuchowa i Nogent-sur-Oise, partner Kraśnika. To samo zapowiedziało kilka kolejnych miast.

- Te relacje i tak są wszystkie fikcyjne. Nie czarujmy się. Jakiejś wielkiej współpracy między tymi gminami nie ma - mówi Zbigniew Girzyński z KP PiS.

- Odrzucają część naszego społeczeństwa. Robią to w sposób głupi i okrutny. I nic dziwnego, że część miast europejskich po prostu nie chce mieć nic wspólnego z takimi samorządowcami - uważa Barbara Nowacka z KP Koalicja Obywatelska, Inicjatywa Polska.

Zawieszanie współpracy zaczęło się po akcji Barta Staszewskiego. Fotograf przy tablicach z nazwami miejscowości wieszał swoje, które informowały o uchwałach przeciwko LGBT, które podjęły samorządy.

- Miasta są bardzo oburzone. Jedno z nich, tak jak Weimar w Niemczech, stwierdziło, że przez to, że mają obóz koncentracyjny, który jest tuż obok nich, gdzie byli też zabijani homoseksualiści, oni nie mogą siedzieć cicho - tłumaczy Bart Staszewski, aktywista i filmowiec.

Aktywiści liczą, że reakcja zagranicznych miast pomoże w likwidacji tak zwanych "stref wolnych od LGBT".

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS