"Tak wyglądają efekty znęcania się nad 9-letnim dzieckiem"

22.02 | "Tak wyglądają efekty znęcania się nad 9-letnim dzieckiem"Facebook/Yarraka Bayles

Na udostępnionym nagraniu 9-letni Quaden ze łzami w oczach prosi o śmierć. Każdego dnia chłopiec jest nękany przez swoich rówieśników ze szkoły. Historia cierpiącego na niskorosłość chłopca z Australii poruszyła cały świat.

Matka 9-letniego Quadena opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, na którym jej syn, po powrocie ze szkoły, zalewa się łzami i mówi, że chciałby "natychmiast umrzeć".

Kobieta w ten sposób chciała uświadomić innym, z jakimi trudnościami boryka się jej dziecko, bo taka sytuacja powtarza się każdego dnia, gdy matka odbiera syna po szkole.

Dziewięcioletni Quaden cierpi na achondroplazję - genetyczną chorobę znaną powszechnie jako karłowatość lub niskorosłość. Choroba ta wpływa na wygląd chłopca, który nie rozwija się tak, jak jego rówieśnicy. To stało się powodem do znęcania się nad nim, przez uczniów szkoły.

- Staramy się być tak silni i pozytywnie nastawieni, jak to tylko możliwe. Dzieliliśmy się ze światem dobrymi momentami, ale tak wyglądają efekty znęcania się nad 9-letnim dzieckiem - mówi na udostępnionym nagraniu Yarraka Bayles, matka Quadena.

Zbiórka i fala wsparcia dla chłopca

Film odbił się szerokim echem na całym świecie. Wsparcie dla Quadena i jego matki wyrazili między innymi aktor Hugh Jackman i amerykański komik Brad Williams, który zorganizował zbiórkę na wycieczkę chłopca do Disneylandu.

Enes Kanter, koszykarz grający w NBA, zaprosił rodzinę Quadena na mecz. Nagranie skomentował też syn Donalda Trumpa.

Jednak rodzinę chłopca najbardziej wzruszyło wsparcie ze strony innych dzieci. W internecie pojawiły się nagrania, na których opowiadają one o swoich przeżyciach i jak sobie z tym radzą.

- Cześć Quaden, nazywam się Aleksandra i też się nade mną znęcają. Robią to od przedszkola aż do teraz. To mnie naprawdę boli, ale mam wsparcie rodziny. Dają mi siłę, którą dziś dzielę się z tobą - mówi dziewczynka na udostępnionym filmiku.

Jak zauważyła psycholog Jolanta Zmarzlik z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę", problem przemocy w szkole może wynikać z braku odpowiednich metod wychowawczych i zbyt dużym skupianiu się na naukach praktycznych.

- W szkołach jest za dużo nauki: słupków, tabliczek mnożenia i pierwiastków, a za mało jest wychowania - tłumaczy Zmarzlik.

Negatywny odbiór nagrania

Przemoc, z jaką spotyka się Quaden w szkole, to nie wszystko.

Gdy o udostępnionym filmie stało się głośno, w sieci pojawił się również hejt. Na forach rozpowszechniane były opinie, że to zmyślona historia, że chłopiec ma się dobrze i jest już dorosły. Jednak reportaż zrealizowany pięć lat temu przez australijską telewizję, którego bohaterem był Quaden, dowodzi, że to nieprawda.

Głos w sprawie 9-letniego chłopca postanowiła zabrać także raperka Cardi B. Artystka na udostępnionym filmiku broni Quadena. - To, że publikuje filmiki, na których wygląda na wyluzowanego i przebiera się za gangstera, nie znaczy, że dzieci w szkole się nad nim nie znęcają. On czuje się jak każde inne dziecko. - podkreśla raperka.

Emocje Quadena dobrze rozumie Małgorzata Skierkowska. Jej 7-letni syn też cierpi na niskorosłość. Chłopiec we wrześniu ma pójść do szkoły.

- Boję się tego, że ktoś złamie moje dziecko, że ktoś zgasi taką radosną iskierkę, jaką ma w sobie mój syn, właśnie poniżając czy wytykając taką jego inność - mówi mama chłopca.

Pani Małgorzata uczy syna, że trzeba być życzliwym dla wszystkich. Kobieta ma wielką nadzieję, że podobnie wychowywani są jego przyszli szkolni koledzy.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Yarraka Bayles

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS