Czy władzy wolno więcej? "Przepisy są różne do różnych sytuacji"

24.05.2020 | Czy władzy wolno więcej? "Przepisy są różne do różnych sytuacji"
24.05.2020 | Czy władzy wolno więcej? "Przepisy są różne do różnych sytuacji"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
24.05.2020 | Czy władzy wolno więcej? "Przepisy są różne do różnych sytuacji"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

W ciągu ostatnich dni spore wątpliwości budzi kwestia zachowania dystansu społecznego zarówno wśród polityków, jak i obywateli biorących udział w protestach. Dla jednych odległości są "zalecane", dla innych nakazane. Dla jednych sanitarny dystans, a dla innych bliski kontakt z wyborcami.

Zdjęciom przedstawiający sobotni "strajk przedsiębiorców" trzeba się długo przyglądać, żeby rozstrzygać czy na demonstracji było więcej policjantów czy protestujących.

To kolejny protest przedsiębiorców w Warszawie, który zakończył się kontrowersyjną policyjną interwencją. Zatrzymano siedem osób, funkcjonariusze nałożyli też siedem mandatów i skierowali do sądu ponad 80 wniosków o ukaranie.

Jak tłumaczy policja, mandaty nakładane były głównie za łamanie przepisów związanych z obostrzeniami. - Za przepisy związane z obostrzeniami, czyli zachowywanie odległości między innymi - przekazał rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

Zatem kwestia zachowania odpowiedniej odległości była decydująca w trakcie protestu przedsiębiorców. Jednak o mandatach nie było mowy podczas spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami, na których można zauważyć brak dystansu społecznego.

Zdjęcia z wizyty przedstawiają prezydenta rozmawiającego ze zgromadzonymi i fotografującego się z nimi. Można na nich zauważyć również brak dystansu społecznego.

Do całej sytuacji odniósł się rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, który przekonywał, że "mamy do czynienia z dwiema radykalnie, zupełnie różnymi sytuacjami".

- Przepisy są różne do różnych sytuacji. Naprawdę to jest bardzo istotne. Mówimy na przykład o wizycie pana prezydenta na targowisku, wobec którego obowiązują zupełnie inne przepisy - zaznaczył Spychalski.

- Wczorajsze potraktowanie, to jest potraktowanie obywateli jak poddanych - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zatrzymanie przed siedzibą radiowej Trójki

W sobotę doszło do zatrzymania przez policję kobiety, która sama protestowała pod siedzibą radiowej Trójki. Na jej rowerze był widoczny transparent z krytycznymi wobec władzy hasłami.

Policja uzasadnia zatrzymanie kobiety tym, że odmówiła ona wylegitymowania się. Jednak wątpliwości budzi sama chęć legitymowania za jazdę na rowerze, nawet z niepochlebnym wobec władzy transparentem.

W ostatnich tygodniach w Warszawie odbyło się kilka demonstracji zasługujących na szczególną uwagę, między innymi protest przed siedzibą Trójki, przed Sejmem, na Krakowskim Przedmieściu, jak i protest przed domem Jarosława Kaczyńskiego.

- Wszystkich obowiązują te same przepisy. I premiera, i marszałka Sejmu, i marszałka Senatu i każdego z nas - mówił Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z partii Porozumienie, która w parlamencie wchodzi w skład klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Zdjęcia premiera wywołały dyskusjeTwitter.com

"Pewne odległości są zalecane, ale nie są nakazywane"

Rząd zdecydował się na kolejny etap "odmrażania gospodarki" pod warunkiem, że w restauracjach zostaną zachowane zasady odległości. Przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby lub zachować odległość 1,5 metra.

Dlatego kontrowersje wzbudziło zdjęcie udostępnione przez premiera Mateusza Morawieckiego z wizyty w restauracji. Na zdjęciu widać premiera, który siedzi przy jednym stoliku z osobami, z którymi nie mieszka. Ponadto zajmuje miejsce naprzeciwko dwojga z nich. Budzi to wątpliwości o naruszenie zasad, które wyznaczyło Ministerstwo Rozwoju.

Zapytany o to w sobotę szef rządu tłumaczył, że "co do reżimów sanitarnych, to tak jak wcześniej było wyjaśniane przez odpowiednie służby, te pewne odległości są zalecane, ale nie są nakazywane i w taki sposób do tego podeszliśmy".

Półtora miesiąca temu, gdy premier nie mówił jeszcze, że reżim epidemiczny to tylko zalecenia, a gdy liczba zakażonych wciąż rosła i nie można było wyjść nawet do lasu, politycy składali wieńce z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS