Cyfrowy paszport medyczny może przydać się każdemu, kto chce wyjechać na zagraniczne wakacje. To aplikacja na telefon, która świadczy o naszym stanie zdrowia. Jednocześnie Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwieranie granic. Robią to Niemcy i Austria.
NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Odrobina normalności - można usłyszeć od mieszkańców Gran Canarii. Na plażach jest pusto, w kawiarniach są sprawdzanie odległości, ale pojawiają się już pierwsi klienci.
- Czujemy ulgę, bo znów będziemy mogli coś zarobić. Mam dziesięciu pracowników i rachunki do zapłacenia - mówił właściciel baru Jose Antonio Trujillo.
Wyspy Kanaryjskie mają stać się swoistym laboratorium. W lipcu polecą tam pierwsi turyści z elektronicznymi paszportami zdrowia. Będą mieć w swoich smartfonach specjalną aplikację z cyfrowym profilem medycznym.
- Jestem sceptyczny, jeśli chodzi o tego typu rozwiązania. Dlatego, że to są dane bardzo wrażliwe, dane osobiste, którymi ja na przykład niechętnie bym się dzielił - zaznaczył Sebastian Gościniarek z firmy doradczej BBSG.
Komisja Europejska podkreśla, że takie aplikacje powinny być dobrze zabezpieczone, dobrowolne i tymczasowe.
"To nie będzie normalne lato"
Turystyka to 12 procent miejsc pracy w Unii Europejskiej, a w krajach południa Europy - nawet 20 procent PKB.
Dla Komisji otwieranie granic to ratowanie branży przed upadkiem, ale i to ma odbyć się stopniowo. W fazie pierwszej mają być otwarte przejścia graniczne w regionach, w których sytuacja epidemiczna poprawia się w podobnym stopniu.
Dopiero w fazie drugiej ograniczenia mogą zniknąć, ale przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności.
- To nie będzie normalne lato dla nikogo z nas, ale jeśli wszyscy będziemy pracować razem, robiąc to, co do nas należy, to nie będziemy musieli siedzieć latem w domu - podkreśliła Margrethe Vestager, wiceszefowa Komisji Europejskiej.
W rekomendacjach Komisji Europejskiej nie podano żadnych dat łagodzenia obostrzeń.
- Hotelarze, właściciele barów i różnych atrakcji czekają na powrót turystów. Nawet linie lotnicze proponują 40-procentową skalę tych lotów - mówiła stewardessa Martyna Tchórz, autorka bloga "Flying Locas".
Do kiedy ograniczenia w przemieszczaniu?
Niemcy zapowiadają złagodzenie kontroli na granicach z Austrią, Francją i Szwajcarią od najbliższej soboty.
- Naszym celem jest, jeśli pozwoli na to ustępowanie zakażenia, by od 15 czerwca zostały całkowicie zniesione kontrole w obszarze Schengen - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Ograniczenia na granicach łagodzą też kraje bałtyckie, między sobą i dla swoich obywateli.
- To sygnał dla Europy i świata, że nasz region radzi sobie z sytuacją. Stosujemy podobne metody - i co ważne - mamy podobną sytuację epidemiologiczną - powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.
Z kolei kontrole na polskich granicach przedłużono o kolejny miesiąc - do 12 czerwca. W zeszłym roku Polskę odwiedziła rekordowa liczba gości z zagranicy - 21 milionów.
- Ten sezon nie będzie aż taki zły, jak mogło się wydawać jeszcze kilka tygodni temu. Dlatego że odradza się turystyka krajowa i widzimy już bardzo duże zainteresowanie wakacjami w Polsce - zauważył Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN