Polityczna gra w sprawie wyborów prezydenckich. "Najpierw trzeba ustalić zasady"

13.05.2020 | Polityczna gra w sprawie wyborów prezydenckich. "Najpierw trzeba ustalić zasady"
13.05.2020 | Polityczna gra w sprawie wyborów prezydenckich. "Najpierw trzeba ustalić zasady"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
13.05.2020 | Polityczna gra w sprawie wyborów prezydenckich. "Najpierw trzeba ustalić zasady"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Marszałek Tomasz Grodzki zaprasza prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Senatu. Marszałek Senatu chce wypracować kompromis w sprawie ustawy o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich. Jednocześnie politycy rozpoczęli negocjacje w sprawie terminu głosowania.

W środę odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Z komunikatu Grodzkiego po wizycie w Pałacu Prezydenckim można wywnioskować, że różnica zdań w sprawie planu gry na najbliższe dni i tygodnie jest duża. - Musimy w Senacie wykonać tę pracę, której nie wykonano w Sejmie - mówił Tomasz Grodzki.

Słowa marszałka Senatu brzmią jak zapowiedź powtórki scenariusza, który opozycja zrealizowała w Senacie, wykorzystując maksymalne terminy i pracując nad poprzednią ustawą równe 30 dni.

Tym razem jednak realizacja tego planu będzie trudniejsza.

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy nie mają już determinacji, by przeciągać pracę w wyższej izbie parlamentu za wszelką cenę, bo obawiają się, że kolejna wyborcza katastrofa obciążałaby już nie tylko PiS.

- Podstawowym warunkiem porozumienia powinno być to, że prace w Senacie będą skrócone - mówi poseł Krzysztof Gawkowski (Lewica, Wiosna).

Od tego w jakim tempie nad nowymi zasadami wyborów będzie pracował Senat, w ogromnej mierze zależy to, na kiedy zaplanowane zostanie głosowanie w wyborach. W tej sprawie na opozycji porozumienia brak.

- Można się spodziewać, że prace w Senacie będą długie - mówi poseł Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska). - Platforma potrzebuje czasu do tego, żeby uporządkować sobie sprawy wewnętrzne, podjąć decyzję, zastanowić się, co robić dalej, czy zmienić kandydata - odpowiada Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL.

Wyborczy kalendarz

Prawo i Sprawiedliwość chce, by wybory odbyły się jak najszybciej, czyli 28 czerwca. Według powszechnej w partii opinii każdy kolejny tydzień obniża szanse Andrzeja Dudy na wygraną.

Drugim powodem jest fakt, że im szybciej odbędzie się głosowanie, tym mniej czasu Platforma Obywatelska będzie mieć na wszystkie decyzje.

Politycy Platformy chcą wyborów w ostatnim możliwym terminie - 19 lipca - by mieć czas na ewentualną wymianę kandydata, co wiąże się z nową zbiórką podpisów poparcia.

Z kolei Lewica mówi o 5 lipca lub 12 lipca.

Jednak bardzo ważnym elementem wyborczej układanki jest to, że PiS w sprawie daty głosowania ma sojusznika w PSL-u.

W sztabie ludowców pojawiają się obawy, że czas działa na korzyść Szymona Hołowni, czyli najsilniejszego kandydata do zajęcia drugiego miejsca obok Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Platforma chce zmiany kandydata?

Platforma Obywatelska jest dziś jedyną partią, która nie mówi, że na 100 procent nie zmienimy kandydata.

Partia będzie się broniła przed publicznymi rozważaniami o tym, kto mógłby zastąpić Małgorzatę Kidawę-Błońską, ale tajemnicą poliszynela jest to, że partia prowadzi badania, w których pyta o poziom poparcia dla Rafała Trzaskowskiego, Radosława Sikorskiego i Donalda Tuska.

Każdy z nich już raz odmówił wystartowania w wyborach prezydenckich, ale było to przed epidemią COVID-19.

- Najpierw trzeba ustalić zasady gry, a później wystawiać zawodników - mówił poseł Jan Grabiec (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

- Jesteśmy gotowi na wszystkie najtrudniejsze warianty, ale to nie jest moment, kiedy można wszystko ujawniać, wszystko mówić. Bo wróg słucha - dodaje poseł Sławomir Nitras (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

Marszałek Tomasz Grodzki w środę zaprosił na rozmowy w Senacie Jarosława Kaczyńskiego, by z nim szukać kompromisu w sprawie wyborów.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS