Rząd przymierza się do odebrania szpitali samorządom. "Komuna już była"

09.01.2021 | Rząd przymierza się do odebrania szpitali samorządom. "Komuna już była"
09.01.2021 | Rząd przymierza się do odebrania szpitali samorządom. "Komuna już była"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
09.01.2021 | Rząd przymierza się do odebrania szpitali samorządom. "Komuna już była"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia planuje centralizację szpitali - to znaczy, że Skarb Państwa miałby przejąć szpitale od samorządów. Samorządowcy krytykują ten plan - twierdzą, że szpitale zarządzane przez samorządy mają na ogół mniejsze długi niż szpitale państwowe. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski twierdzi, że centralizacja szpitali to powrót do tego, co było w PRL-u.

Pandemia przyspiesza i przez pandemię przyspiesza też minister zdrowia. W przeddzień wigilii Bożego Narodzenia Adam Niedzielski powołał zespół, który ma przygotować restrukturyzację szpitali. Zaczyna się już z tego wyłaniać konkretny plan centralizacji.

- Ta koncepcja oznaczałaby przejęcie własności nad szpitalami przez między innymi Skarb Państwa - powiedział minister zdrowia w piątkowym wywiadzie w programie "Sprawdzam" TVN24.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z MINISTREM W PORTALU TVN24.PL

- To jest cała mentalność PiS-u, no i także ministra zdrowia. Wszystko musi być narodowe - ocenia były minister zdrowia i eurodeputowany PO Bartosz Arłukowicz. - Wycieńczony personel, od wielu miesięcy walczący z pandemią, będzie teraz, rozumiem, zajmował się centralizacją, bo tak sobie zażyczył, nie wiem, czy minister zdrowia, czy Jarosław Kaczyński - dodaje.

Pochłaniający miliony Szpital Narodowy na Stadionie Narodowym przyjmuje mało pacjentów. Inaczej wygląda sytuacja w szpitalach powiatowych. W Kłodzku szpital covidowy z 70 łóżkami stworzyli z darów sami mieszkańcy.

- Oddano nam szpitale 20 lat temu. Myśmy je za nasze środki finansowe, za nasz wkład finansowy, nieraz ze środków unijnych, wyremontowali, natomiast teraz można nam je zabrać, za dwadzieścia lat się znowu odda samorządom, żeby je wyremontowali, bo minister niewiele zrobi - krytykuje plany resortu Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich.

"Potrafimy zarządzać opieką zdrowotną"

Dla wielu samorządowców plany ministra zdrowia kojarzą się z minionymi czasami. - Komuna już była, po co wracać do czasów komuny, centralizacji wszystkiego? Nie wiem, czy pan Niedzielski jest tak młody, żeby nie pamiętał tych ciężkich czasów - mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Powiało też groźbą odebrania samorządom kolejnych kompetencji.

- Odbierając powiatowi szpitale powiatowe, można w którymś momencie powiedzieć: macie już tak mało, że nie ma sensu, żeby był samorząd. Wracamy do rejonów zarządzanych przez wojewodę, czyli znowu Warszawa wie lepiej - dodaje Maciej Awiżeń, starosta kłodzki.

Postawić na nogi system opieki szpitalnej, którego rola nie ogranicza się tylko do leczenia COVID-19, miała reforma sprzed czterech lat, czyli utworzenie sieci szpitali. Jest uzasadnione podejrzenie, że twórcy sieci, czyli PiS, uważają, że się nie udało.

- To rozproszenie zasobów, ten brak koordynacji, szpitale obok siebie konkurują swoją ofertą, a nie współpracują, nie dzielą się zakresami usług, i to prowadzi naprawdę do dużego bałaganu organizacyjnego - ocenia sytuację w systemie ochrony zdrowia Adam Niedzielski.

Z danych Związku Powiatów Polskich wynika, że z ostatniej reformy z najmniejszymi długami wyszły szpitale samorządowe, z największymi - szpitale zarządzane centralnie. Stąd ten bunt.

- Będziemy absolutnie przeciw. Zawsze mówiliśmy, że to w regionach jest siła i w regionach potrafimy zarządzać opieką zdrowotną - mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Może właśnie przez ten sprzeciw nikt do rozmów na ten temat nie zaprosił samorządowców.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS