Rząd przymierza się do odebrania szpitali samorządom. "Komuna już była"

09.01.2021 | Rząd przymierza się do odebrania szpitali samorządom. "Komuna już była"
09.01.2021 | Rząd przymierza się do odebrania szpitali samorządom. "Komuna już była"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
09.01.2021 | Rząd przymierza się do odebrania szpitali samorządom. "Komuna już była"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia planuje centralizację szpitali - to znaczy, że Skarb Państwa miałby przejąć szpitale od samorządów. Samorządowcy krytykują ten plan - twierdzą, że szpitale zarządzane przez samorządy mają na ogół mniejsze długi niż szpitale państwowe. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski twierdzi, że centralizacja szpitali to powrót do tego, co było w PRL-u.

Pandemia przyspiesza i przez pandemię przyspiesza też minister zdrowia. W przeddzień wigilii Bożego Narodzenia Adam Niedzielski powołał zespół, który ma przygotować restrukturyzację szpitali. Zaczyna się już z tego wyłaniać konkretny plan centralizacji.

- Ta koncepcja oznaczałaby przejęcie własności nad szpitalami przez między innymi Skarb Państwa - powiedział minister zdrowia w piątkowym wywiadzie w programie "Sprawdzam" TVN24.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z MINISTREM W PORTALU TVN24.PL

- To jest cała mentalność PiS-u, no i także ministra zdrowia. Wszystko musi być narodowe - ocenia były minister zdrowia i eurodeputowany PO Bartosz Arłukowicz. - Wycieńczony personel, od wielu miesięcy walczący z pandemią, będzie teraz, rozumiem, zajmował się centralizacją, bo tak sobie zażyczył, nie wiem, czy minister zdrowia, czy Jarosław Kaczyński - dodaje.

Pochłaniający miliony Szpital Narodowy na Stadionie Narodowym przyjmuje mało pacjentów. Inaczej wygląda sytuacja w szpitalach powiatowych. W Kłodzku szpital covidowy z 70 łóżkami stworzyli z darów sami mieszkańcy.

- Oddano nam szpitale 20 lat temu. Myśmy je za nasze środki finansowe, za nasz wkład finansowy, nieraz ze środków unijnych, wyremontowali, natomiast teraz można nam je zabrać, za dwadzieścia lat się znowu odda samorządom, żeby je wyremontowali, bo minister niewiele zrobi - krytykuje plany resortu Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich.

"Potrafimy zarządzać opieką zdrowotną"

Dla wielu samorządowców plany ministra zdrowia kojarzą się z minionymi czasami. - Komuna już była, po co wracać do czasów komuny, centralizacji wszystkiego? Nie wiem, czy pan Niedzielski jest tak młody, żeby nie pamiętał tych ciężkich czasów - mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Powiało też groźbą odebrania samorządom kolejnych kompetencji.

- Odbierając powiatowi szpitale powiatowe, można w którymś momencie powiedzieć: macie już tak mało, że nie ma sensu, żeby był samorząd. Wracamy do rejonów zarządzanych przez wojewodę, czyli znowu Warszawa wie lepiej - dodaje Maciej Awiżeń, starosta kłodzki.

Postawić na nogi system opieki szpitalnej, którego rola nie ogranicza się tylko do leczenia COVID-19, miała reforma sprzed czterech lat, czyli utworzenie sieci szpitali. Jest uzasadnione podejrzenie, że twórcy sieci, czyli PiS, uważają, że się nie udało.

- To rozproszenie zasobów, ten brak koordynacji, szpitale obok siebie konkurują swoją ofertą, a nie współpracują, nie dzielą się zakresami usług, i to prowadzi naprawdę do dużego bałaganu organizacyjnego - ocenia sytuację w systemie ochrony zdrowia Adam Niedzielski.

Z danych Związku Powiatów Polskich wynika, że z ostatniej reformy z najmniejszymi długami wyszły szpitale samorządowe, z największymi - szpitale zarządzane centralnie. Stąd ten bunt.

- Będziemy absolutnie przeciw. Zawsze mówiliśmy, że to w regionach jest siła i w regionach potrafimy zarządzać opieką zdrowotną - mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Może właśnie przez ten sprzeciw nikt do rozmów na ten temat nie zaprosił samorządowców.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS