"Ponury dzień dla demokracji w Ameryce"


- Po raz pierwszy w naszej historii amerykański prezydent wezwał zwolenników, żeby oni atakowali Kapitol żeby zahamować proces demokracji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, komentując wydarzenia, które miały miejsce w środę na amerykańskim Kapitolu.

- Jako Amerykanin nie jestem specjalnie dumny z tego, co się dzieje w moim kraju - powiedział Daniel Fried komentując czwartkowe wydarzenia w stolicy USA. - To była anarchia, to był skrajnie prawicowy bunt - dodał.

Całą sytuację Fried ocenił jako "ponury dzień dla demokracji w Ameryce".

Konsekwencje wobec Trumpa?

Szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi rozmawiała w piątek z przewodniczącym Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA i pytała o możliwość odcięcia Donalda Trumpa od kodów atomowych. Coraz głośniej słychać także o możliwości zastosowania procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa. Czy urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych może obawiać się konsekwencji?

Daniel Fried uważa, żeby skuteczne przeprowadzenie procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa będzie niemożliwe, ale jego zdaniem to dobrze, że ta kwestia została podniesiona. - To pokazuje Donaldowi Trumpowi, że on stracił kontrolę polityczną - ocenił Fried.

Były ambasador USA w Polsce jest zdania, że Donald Trump "nie jest w stabilnym stanie". - On ma swoją osobowość i być może bez presji od demokratów i od sporej części republikanów on by spróbował ponowić awantury - powiedział.

"Biden to człowiek centrum"

Zdaniem Frieda najważniejszym pytanie po czwartkowych wydarzeniach jest o to, jakie będą konsekwencje długofalowe i czy zachowanie zwolenników Trumpa wpłynie na politykę republikanów.

Jego zdaniem Partia Republikańska stała się partią "skrajnie prawicową", nacjonalistyczną i "partią anarchizmu". Jak zaznaczył, jest jednak możliwość, żeby Partia Republikańska wróciła do normalności. - Potrzebujemy w Ameryce partii centro-prawicy, partii prawdziwego konserwatyzmu - podkreślił Fried.

- Joe Biden to człowiek centrum, to nie jest człowiek lewicowy. To człowiek skłonny do konsensusu, do budowania mostów - powiedział Fried i dodał, że otwartym pytaniem pozostaje, czy republikanie w Kongresie są gotowi na współpracę z nowym prezydentem.

- My Amerykanie, jak każdy naród, nie jesteśmy ludźmi doskonałymi. Niedoskonałość jest naszą ludzką naturą, ale nasze ideały, nasze amerykańskie zasady mogą nas orientować ponownie, żebyśmy wrócili do naszych najlepszych tradycji - ocenił rozmówca.

Daniel Fried wskazał, że społeczeństwo amerykańskie nie po raz pierwszy w historii jest podzielone. - Biden będzie się starał zjednoczyć społeczeństwo amerykańskie- zapewnił Daniel Fried.

Były ambasador dodał, że rozmawiał z republikanami w amerykańskiej administracji którzy zapewniali go, że są w stanie współpracować z demokratami. - Oni zdają sobie sprawę, że prezydentura Trumpa to hańba - przekonywał.

Fried: nie będzie resetu z Rosją
Fried: nie będzie resetu z RosjąFakty o Świecie TVN24 BiS

Jaka polityka zagraniczna?

Były ambasador USA w Polsce stwierdził, że polityka zagraniczna administracji Trumpa była "w miarę pozytywna" dla Polski, ale w relacjach z NATO i Unią Europejską "była koszmarem". - Musimy przebudować nasze stosunki i mam nadzieję, że to zrobimy - powiedział.

Daniel Fried przekonywał, że ludzie Joe Bidena zdają sobie sprawę z tego, kim jest Putin. Jego zdaniem w stosunkach rosyjsko-amerykańskich nie dojdzie do ogólnego resetu. Zapewnił, że w nadchodzącej przyszłości Stany Zjednoczone nie wycofają się z NATO, Polski i z poparcia dla Ukrainy.

- Sądzę, że Ameryka będzie dobrym partnerem dla Polski wobec energetyki i wobec kluczowych spraw dotyczących polskiego wschodu - ocenił Fried.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS