Zbawienie celem edukacji w szkole? "To jest coś, co można nazwać politycznym rympałem"

19.02.2021 | Zbawienie celem edukacji w szkole? "To jest coś, co można nazwać politycznym rympałem"
19.02.2021 | Zbawienie celem edukacji w szkole? "To jest coś, co można nazwać politycznym rympałem"
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.02.2021 | Zbawienie celem edukacji w szkole? "To jest coś, co można nazwać politycznym rympałem"Magda Łucyan | Fakty TVN

Nowy pełnomocnik Ministerstwa Edukacji i Nauki, który ma sprawdzić podręczniki i podstawy programowe nauczania w szkołach, klucz do prawdziwej edukacji widzi w religii. Ostrzega przed nauczycielami, którzy wkładają dzieciom w głowy niebezpieczne treści. Nauczyciele i opozycja odpowiadają mu pytaniem: czy bezpieczny jest fundamentalizm?

Doktor Artur Górecki to historyk, teolog, publicysta i współpracownik kwartalnika "Christianitas". Podczas wykładu współorganizowanego przez Ordo Iuris mówił między innymi, że "kultura, która oderwana jest od religii, od Pana Boga próbuje usensownić życie człowieka, nie będzie w stanie tego zrobić".

- To jest narażanie człowieka na to, że nie osiągnie celu, dla którego został stworzony. Zbawienia. To nie są przelewki, to nie są żarty - alarmował Górecki.

Ocenił też, że "nauczyciele, którzy wkładają dzieciom do głów niebezpieczne treści, są o wiele większym zagrożeniem niż brak monitoringu w szkole".

Artur Górecki został właśnie pełnomocnikiem Ministerstwa Edukacji i Nauki do spraw podstaw programowych i podręczników. Przytoczone wypowiedzi - wbrew temu co mogłoby się wydawać - nie padły na wykładzie dotyczącym przyszłości Kościoła, a polskiej szkoły.

Zespół ekspertów, z którymi w środę spotkał się minister Czarnek, ma się przyjrzeć szkolnym podręcznikom. Na początek - język polski, historia i wiedza o społeczeństwie w dwóch pierwszych klasach liceum. "Wnioski zawarte w raporcie posłużą takiej zmianie przepisów i procedur, które mają wpłynąć na poprawę jakości podręczników" - tłumaczy Ministerstwo Edukacji i Nauk.

- Ja się spodziewam po tej grupie wszystkiego najgorszego - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji narodowej z Platformy Obywatelskiej.

"Tutaj już nie ma żadnej finezji"

Opozycja od razu odpowiada, że to próba ideologizacji dzieci.

- Fundamentaliści katoliccy zapomnieli, że mieliśmy w Europie oświecenie i marzy im się sytuacja taka, jaka jest na przykład w krajach islamu, gdzie tego oświecenia nie było, w związku z tym nigdy nie nastąpił rozdział religii od państwa - uważa Joanna Kluzik-Rostkowska.

Przykładem mają być też słowa Radosława Brzózki, szefa gabinetu politycznego ministra edukacji i nowego pełnomocnika do spraw strategii edukacyjnej.

"Jesteśmy dziedzicami tradycji greckiej, antycznej, ale też tymi, którzy oświetleni światłem Ewangelii poszukują prawdy w sposób pozbawiony uprzedzeń i dbają o to, żeby prawda była dostępna w sposób powszechny, a nie była jakąś wiedzą tajemną" - stwierdził Brzózka.

- To jest coś, co można, przepraszam, nazwać takim politycznym rympałem. Tutaj już nie ma żadnej finezji, żadnej próby dyskusji z kimkolwiek, żadnej próby przekonywania nas co do racji, argumentowania i uzasadniania swoich racji - wylicza Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Kolejną zmianą, o jakiej myśli ministerstwo edukacji, jest pomysł na wprowadzenie matury z religii.

- Skoro podstawy programowe dzisiaj przygotowuje Kościół katolicki, to podobnie byłoby z egzaminem - tłumaczy Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Oznacza to, że państwowy egzamin układałby Kościół.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Ordo Iuris | Youtube

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS