Kolejne tarcia w Zjednoczonej Prawicy. "Musimy jednak zdyscyplinować naszych koalicjantów"

Kolejne tarcia w Zjednoczonej Prawicy. "Musimy jednak zdyscyplinować naszych koalicjantów"
Kolejne tarcia w Zjednoczonej Prawicy. "Musimy jednak zdyscyplinować naszych koalicjantów"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
Kolejne tarcia w Zjednoczonej Prawicy. "Musimy jednak zdyscyplinować naszych koalicjantów"Arleta Zalewska | Fakty TVN

W sobotę zdymisjonowany został wiceminister aktywów państwowych z ramienia Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Partia Zbigniewa Ziobry publicznie oskarża teraz premiera o łamanie umowy koalicyjnej i domaga się zwołania Rady Koalicji. To najnowszy, ale nie jedyny problem w Zjednoczonej Prawicy. W przyszłym tygodniu - według informacji "Faktów" TVN - ma odbyć się spotkanie Jarosława Kaczyńskiego, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry.

W sobotę szef resortu aktywów państwowych wicepremier Jacek Sasin poinformował o dymisji wiceministra Janusza Kowalskiego.

- No, czasami jest tak w polityce, że odchodzi się za poglądy - ocenił były wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. - Ja nie mogę zmienić swojego zdania. Zawsze będę za suwerennością energetyczną, zawsze będę przeciwko uzależnieniu Polski od rosyjskiego gazu i będę walczył o niskie ceny energii dla milionów Polaków, i nie będę zgadzał się na te ustalenia w Brukseli, które są niekorzystne dla polskiej gospodarki - oświadczył.

W tej dymisji nie ma żadnego przypadku. Od tygodni odejścia Kowalskiego z resortu domagał się premier Mateusz Morawiecki. Dopiero w piątek uzyskał poparcie władz PiS.

W sobotę w opublikowanym oświadczeniu lider Solidarnej Polski nie tylko negatywnie ocenia odwołanie Kowalskiego, ale twierdzi, że władze PiS zrobiły to wbrew umowie koalicyjnej. Zbigniew Ziobro zwraca uwagę, że wszystko to się dzieje po sprzeciwie ministrów Solidarnej Polski wobec ustaleń z posiedzenia Rady Europejskiej w grudniu 2020 roku.

- Dzisiaj najważniejszą kwestią jest to, aby w końcu umowa koalicyjna była przestrzegana od strony przede wszystkim programowej, bo rozmawiamy o suwerenności Polski, o suwerenności energetycznej - dodaje Kowalski.

Dojdzie do spotkania liderów?

Stan gry w Zjednoczonej Prawicy na dziś wygląda tak, że posiedzenia Rady Koalicji zostały zawieszone. Taka była decyzja Jarosława Gowina.

Jak wynika z informacji z informacji "Faktów" TVN, w przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania liderów partii: Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina.

- Musimy jednak zdyscyplinować naszych koalicjantów, żeby przestali się zajmować sobą i, że tak powiem, rozpychaniem - powiedział w piątek szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Jak twierdzą politycy Porozumienia, za kryzysem w ich partii, wywołanym sporem na linii Adam Bielan-Jarosław Gowin, stoi prezes PiS.

- Dostał zielone światło, obiecując, że przyniesie na tacy całe Porozumienie. (...) Jarosław Kaczyński wiedział o tym i dał zielone światło - oceniła w poniedziałek posłanka Porozumienia Magdalena Sroka.

Jarosław Gowin wyrzucił z partii Michała Cieślaka, Jacka Żalka i Zbigniewa Gryglasa. Zawnioskował także o ich dymisje z rządu.

Jak wynika z naszych informacji, Porozumienie będzie domagać się, żeby Jarosław Kaczyński - mówiąc najprościej - wycofał "zielone światło" dla działań Adama Bielana.

Na piątkowej naradzie ścisłego kierownictwa PiS żadna decyzja w tej sprawie jednak nie zapadła. - To nie są rzeczy na jeden wieczór. Tu mówimy o dymisjach w polskim rządzie. Ja jestem przekonany, że cel zostanie osiągnięty. To znaczy, ci trzej panowie zostaną odwołani - przekonuje rzecznik prasowy Porozumienia Jan Strzeżek.

- Dla nas najważniejsze jest, żeby koalicja partii prawicowych, konserwatywnych (...) trwała - powiedział w piątek dziennikarzom przed siedzibą PiS wiceprezes partii Joachim Brudziński.

Bez posłów Porozumienia Jarosława Gowina Jarosław Kaczyński większość w Sejmie straci.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS