Szykują się duże zmiany dla kierowców i pieszych. "Koncentracja jest kluczem do bezpieczeństwa"

Szykują się duże zmiany dla kierowców i pieszych. "Koncentracja jest kluczem do bezpieczeństwa"
Szykują się duże zmiany dla kierowców i pieszych. "Koncentracja jest kluczem do bezpieczeństwa"
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Szykują się duże zmiany dla kierowców i pieszych. "Koncentracja jest kluczem do bezpieczeństwa"Paweł Laskosz | Fakty po południu

Piesi będą mieli pierwszeństwo już nie tylko na pasach, ale także wchodząc na nie - taką nowelizację przepisów zatwierdził Senat. Ale zmian jest więcej. Dotyczą między innymi zakazu tak zwanej jazdy na zderzaku, czyli jazdy zbyt blisko samochodu z przodu, czy ujednoliceniu maksymalnej dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Pora dnia nie będzie już miała znaczenia.

Teraz pierwszeństwo mają tylko wtedy, kiedy na pasy już wejdą, ale niebawem zakres ochrony pieszych ma się zwiększyć. Senat przyjął bowiem nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.

"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany (...) ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście." - to fragment nowelizacji.

Pieszy wchodzący na pasy będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.

- Mam nadzieję, że to nie spowoduje tego, że piesi będą nadużywać tego przepisu, chociaż trochę się tego obawiam, że tak to się może skończyć - mówi zapytany o to przez nas jeden z kierowców. - Bardzo dobry pomysł. Bezpieczniej. Poza tym wolniej będą jeździć auta, taką mam nadzieję przynajmniej - uważa jedna z mieszkanek Wrocławia.

- Często zdarzają się takie sytuacje, że staramy się wykorzystywać nasze przywileje czy to, że mamy do czegoś prawo. To jest obopólny szacunek, zarówno kierowców do pieszych, jak i pieszych do osób, które prowadzą samochody. Wspólne bezpieczeństwo. Musimy pamiętać o tym, że to pieszy najbardziej ucierpi w takiej kolizji z samochodem i musi mieć tego świadomość - komentuje Grzegorz Grzyb, kierowca rajdowy.

Wypadki na przejściach dla pieszych

Część ekspertów jest zdania, że na taką zmianę jest za wcześnie, bo zacząć należałoby choćby od przeglądu drogowej infrastruktury.

- Nie wszystkie przejścia są dobrze oznakowane, dobrze oświetlone. Są przejścia na trzech pasach ruchu, gdzie takie sytuacje mogą stwarzać naprawdę duże zagrożenie - ocenia Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Nie ma dnia, żeby na przejściach dla pieszych nie dochodziło do wypadków z udziałem pieszych. Na 30288 wypadków drogowych w 2019 roku niemal jedną czwartą (7005) stanowiły te z udziałem pieszych. 793 osoby zginęły. Do niemal 70 procent tych wypadków doszło z winy kierowców. To dane Komendy Głównej Policji.

- Koncentracja jest jakby kluczem do bezpieczeństwa, bo wiele sytuacji jesteśmy w stanie przewidzieć. Wystarczy się tylko zastanowić, dojeżdżając do przejścia dla pieszych, co by było, gdyby w tej chwili mi ktoś wybiegł. Taka myśl przez chwilę od razu spowoduje, że ściągamy nogę z gazu - radzi Mariusz Podkalicki.

W myśl nowych przepisów podczas wchodzenia na jezdnię czy torowisko i przechodzenia przez nie, piesi nie będą mogli korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które mogłoby rozpraszać ich uwagę.

Zakaz "jazdy na zderzaku"

Senat przegłosował też zakaz tak zwanej jazdy na zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych. Wymagany odstęp między pojazdami ma zależeć od prędkości, z jaką porusza się samochód z tyłu. To znaczy, że jeśli kierowca jedzie z prędkością 100 km/h, powinien utrzymywać odległość przynajmniej 50 metrów od pojazdu jadącego przed nim. Nie dotyczy to manewru wyprzedzania.

- Jak się coś wydarzy, to my tego samochodu od razu nie zatrzymamy. Najpierw musimy przełożyć nogę na hamulec, później wcisnąć hamulec, a to wszystko trwa. W tym samym czasie ten samochód jedzie do przodu. Jeżeli tej bezpiecznej odległości nie będzie, to zawsze doprowadzi to do jakiegoś zdarzenia - opisuje Mariusz Podkalicki.

Obecnie w godzinach nocnych (od 23 do 5) w terenie zabudowanym dopuszczalna maksymalna prędkość to 60 km/h. To też ma się zmienić. Niezależnie do pory dnia kierowcy będą mogli jeździć najwyżej 50 km/h w terenie zabudowanym.

- Prędkość nie jest kompletnie problemem. Problemem są umiejętności i dostosowanie tej prędkości do aktualnie panujących warunków czy miejsca, w którym się przemieszczamy. Dzisiaj opowiadanie, czy o godzinie 12 w nocy będziemy jechali 50 czy 60 km/h, to jest po prostu zabijanie dziury - komentuje Grzegorz Grzyb.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca.

Autor: Paweł Lakosz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN