"Będą wyciągnięte konsekwencje", "nie ma u nas świętych krów". Co PiS zrobił w sprawie Mariana Banasia?

15.03.2021 | "Będą wyciągnięte konsekwencje", "nie ma u nas świętych krów". Co PiS zrobił w sprawie Mariana Banasia?
15.03.2021 | "Będą wyciągnięte konsekwencje", "nie ma u nas świętych krów". Co PiS zrobił w sprawie Mariana Banasia?
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.03.2021 | "Będą wyciągnięte konsekwencje", "nie ma u nas świętych krów". Co PiS zrobił w sprawie Mariana Banasia?Arleta Zalewska | Fakty TVN

"W naszym środowisku nie ma świętych krów" – tak nie raz już politycy Prawa i Sprawiedliwości komentowali afery związane z członkami partii rządzącej. Dziś kolejny dzień pytań o Daniela Obajtka. Warto również dopytać o Mariana Banasia albo byłą działkę premiera Mateusza Morawieckiego.

O głośną sprawę Mariana Banasia pytaliśmy każdego z dostępnych w poniedziałek polityków obozu władzy. Pytaliśmy między innymi o to, dlaczego do dziś nie udało się odwołać szefa Najwyższej Izby Kontroli.

- To nie są moje decyzje – stwierdziła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Emilewicz. - Nie wiem, jest powołany na kadencję prawomocnie – dodał Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Pytaliśmy również o to, dlaczego - po ponad roku od wybuchu afery - wciąż nie wyjaśniono sprawy kamienicy, nagłośnionej przez "Superwizjer" TVN i podejrzeń CBA o złożenie przez Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych.

To tylko kilka komentarzy polityków obozu władzy chwilę po wybuchu afery dotyczącej Mariana Banasia.

- Myślę, że pan prezes NIK, pan Marian Banaś poda się do dymisji – mówił premier Mateusz Morawiecki w listopadzie 2019 roku.

- Jeśli się potwierdzą nieprawidłowości, to nie będzie żadnych świętych krów – podkreślał we wrześniu 2019 roku Patryk Jaki, eurodeputowany PiS.

- Będą wyciągnięte konsekwencje tak, jak zapowiadamy. Nie ma u nas świętych krów, święte krowy są w Platformie (Obywatelskiej – red.) – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro we wrześniu 2019 roku.

W Prawie i Sprawiedliwości hasło "nie ma świętych krów" wraca więc przy niemal każdej aferze z udziałem ludzi związanych z tą władzą. Padają zapewnienia, że odpowiednie służby działają oraz że sprawa zostanie całkowicie wyjaśniona.

Nie inaczej jest w sprawie majątku Daniela Obajtka.

- W obozie Prawa i Sprawiedliwości nie ma świętych krów. Jeżeli jakieś zarzuty się potwierdzają, to oczywiście jest jednoznaczna reakcja. Natomiast na razie to są takie typowe zarzuty "Gazety Wyborczej" – twierdzi Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Marian Banaś dalej na stanowisku

Prokuratura w Białymstoku badająca sprawę Mariana Banasia po raz kolejny przedłużyła śledztwo, tym razem do czerwca. Dymisji szefa Najwyższej Kontroli - wbrew temu, co mówił premier - oczywiście też nie było.

- Szef NIK-u jest powoływany przez Sejm. Na razie nie widziałem inicjatywy, by odwoływać szefa NIK-u – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Piontkowski.

- Najważniejsze afery PiS-u nie zostały wyjaśnione, mimo że do dziś pamiętam słowa Kaczyńskiego, który mówił, że najpierw trzeba sprawdzać swoich, tych którzy rządzą; że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostało stworzone po to, żeby patrzeć władzy na ręce – przypomina Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

W tym kontekście warto przypomnieć jeszcze jedno zapewnienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego – sprzed prawie dwóch lat.

- Nie tylko jesteśmy gotowi, ale my z całą pewnością to zrobimy – tak o zmianie prawa i ujawnieniu oświadczeń majątkowych przez współmałżonków mówił wtedy prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Wszystko po tym, jak "Gazeta Wyborcza" ujawniła sprawę zakupu przez Mateusza Morawieckiego działki, której po latach nie zapisał w oświadczeniu majątkowym, bo w tym czasie nie należała do niego, ale do jego żony.

- Nie mam prawa do ujawniania majątku żony, ale jeżeli będzie taka regulacja, to zrobimy to z przyjemnością natychmiast, bo tutaj absolutnie nie mamy nic do ukrycia – podkreślał wówczas premier Mateusz Morawiecki.

- Trzeba będzie także ujawnić źródła, które doprowadziły do tego, że się posiada na własność drogie przedmioty, na przykład nieruchomości – zaznaczał w maju 2019 roku Jarosław Kaczyński. Do dziś jednak nie poznaliśmy oświadczeń majątkowych współmałżonków ludzi władzy. Po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość uchwaliło nową ustawę, prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską, który na razie nie znalazł czasu, by się tym zająć.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS