"Prosimy o zatrzymanie aktywności Izby Dyscyplinarnej". Vera Jourova tłumaczy skargę na Polskę

31.03.2021 | "Prosimy o zatrzymanie aktywności Izby Dyscyplinarnej". Vera Jourova tłumaczy skargę na Polskę
31.03.2021 | "Prosimy o zatrzymanie aktywności Izby Dyscyplinarnej". Vera Jourova tłumaczy skargę na Polskę
Fakty TVN
31.03.2021 | "Prosimy o zatrzymanie aktywności Izby Dyscyplinarnej". Vera Jourova tłumaczy skargę na PolskęFakty TVN

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova wyjaśnia, że wszystkie inne środki zostały wyczerpane, stąd skarga na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie przepisów dotyczących sądownictwa. Komisja Europejska wnioskuje też o to, żeby TSUE zastosował kolejne środki tymczasowe wobec Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Komisja Europejska tym razem działała zdecydowanie w obronie polskich sędziów i skierowała skargę na Polskę do TSUE. Komisja chce, żeby wszelkie działania Izby Dyscyplinarnej SN zostały zamrożone, bo zagrażają niezależności sędziowskiej.

- Bez takich działań Polska mogłaby nadal stosować przepisy, które w sposób poważny i trwale nieodwracalny mogą zagrozić niezawisłości systemu sądownictwa w Polsce i porządkowi prawnemu w Unii Europejskiej. Polscy sędziowie są sędziami europejskimi - oświadczył Didier Reynders, unijny komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości.

Komisja Europejska uznała, że działalność Izby Dyscyplinarnej narusza prawo unijne i zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii europejskiej o reakcję.

- Prosimy o zatrzymanie aktywności Izby Dyscyplinarnej - wytłumaczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. - Wyczerpaliśmy wszystkie kroki proceduralne. Wysłaliśmy dwa listy do polskich władz, ale odpowiedzi nie były satysfakcjonujące, więc nie było innego wyboru - dodała.

Wnioski o nowe środki tymczasowe

Komisja Europejska wnioskuje między innymi o "zawieszenie skutków podjętych już decyzji o uchyleniu immunitetów sędziowskich".

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya nie orzeka już od listopada. 21 kwietnia Izba Dyscyplinarna ma zdecydować, czy może on być doprowadzony siłą na przesłuchanie do prokuratury. Zarzuty prokuratury wobec Igora Tulei dotyczą orzeczenia w sprawie głosowania posłów w Sali Kolumnowej. Sędzia ma nadzieję, że wcześniej wypowie się TSUE.

- Nie pozostaje mi nic innego, jak następnego dnia po decyzji TSUE zameldować się w sądzie i podjąć czynności służbowe. Mam nadzieję, że prezesi sądu uszanują rozstrzygnięcie trybunału europejskiego - skomentował Igor Tuleya.

Na to się nie zanosi, bo Izba Dyscyplinarna działa pomimo tego, że już w kwietniu zeszłego roku TSUE zawiesił stosowanie niektórych przepisów dotyczących tej instytucji.

- Sąd Najwyższy nie będzie komentował wniosków Komisji - oświadczył rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski. Podzielił się jednak osobistą refleksją. - Znowu Wielka Środa, czyli dzień, w którym Judasz zdradza Jezusa - powiedział.

Komisja wnosi o zawieszenie przepisów pozwalających Izbie Dyscyplinarnej na rozpatrywanie wniosków o uchylanie immunitetów, a także przepisów uniemożliwiających sędziom stosowania bezpośrednio prawa unijnego i zadawania pytań prejudycjalnych.

- Jeśli Trybunał wyda zabezpieczenie, prokurator nie będzie mógł ścigać sędziów, nie będzie mógł wnosić do Izby Dyscyplinarnej o przymusowe ich doprowadzenie - wyjaśnił Michał Wawrykiewicz, adwokat i członek Inicjatywy "Wolne Sądy".

Komisarz Vera Jourova ostrzega, że jeśli Polska się nie zastosuje do decyzji TSUE, grożą jej sankcje finansowe. Na polskim rządzie taka groźba nie robi wrażenia, bo uważa, że wniosek komisji nie ma żadnego "prawnego i faktycznego uzasadnienia" - jak oświadczył na Twitterze Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości

Nowy sekretarz generalny NATO przybył w czwartek z wizytą do Kijowa. Mark Rutte mówi do Ukraińców: "NATO was wspiera", ale fakty z frontu są takie, że ukraińska armia cofa się pod naciskiem Rosjan. Rosyjski opozycjonista Michaił Chodorkowski mówi wprost: "Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie". Te oczekiwania powodują, że wojna trwa. 

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Michaił Chodorkowski: Putin liczy na to, że Zachód lada moment się złamie

Źródło:
Fakty TVN

15-letni Igor ma szmery w sercu i nadciśnienie. Chłopak dostał skierowanie do kardiologa dziecięcego, ale - jak informuje mama chłopca - najbliższy termin wizyty jest za dwa lata. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że kardiologia dziecięca to specjalizacja deficytowa, a Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że analizuje sytuację.

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

15-letni Igor został skierowany na pilną wizytę u kardiologa. Dostępny termin - za dwa lata

Źródło:
Fakty TVN

Ewa Ewart i Magda Łucyan podczas konferencji PRECOP 2024 odebrały nagrody Green Changer. To wyróżnienie za promowanie aktywności na rzecz klimatu. 

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Ewa Ewart i Magda Łucyan nagrodzone za promowanie aktywności na rzecz klimatu

Źródło:
Fakty TVN

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosjanie zdobyli ukraińskie miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim. Ataki wroga Ukraińcy odpierali prawie od początku wojny - walczyli nawet wtedy, kiedy miasto zostało całkowicie otoczone. Rosjanom na zdobyciu Wuhłedaru zależało przede wszystkim ze względu na jego położenie. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych frontów na wschodzie i południu Ukrainy. Przez utratę miasta siły ukraińskie być może będą musiały całkowicie się przeorganizować.

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Rosjanie zdobyli Wuhłedar. Walka o miasto trwała ponad dwa lata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Bądźmy racjonalni w tej kwestii. Jeśli jest tak jasne stanowisko prezydenta, to też trzeba to brać pod uwagę - mówił w "Faktach po Faktach" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do losów przygotowanego projektu ustawy o likwidacji CBA, którym do tej pory nie zajął się parlament. Zdaniem Siemoniaka przewidziane w projekcie zlikwidowanie służby od stycznia 2025 roku "jest nierealne", bo "prezydent Andrzej Duda bardzo wyraźnie powiedział, że projekt zawetuje".

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Co z likwidacją CBA od stycznia? Minister odpowiada

Źródło:
TVN24

Dorota Brejza, adwokatka, która zeznawała w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "nigdy nie pogodziła się i nie pogodzi się" z tym, że jej rodzina padła ofiarą "masywnej inwigilacji". - Dzisiaj jak powietrza potrzebujemy prawdy o Pegasusie - dodała.

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Dorota Brejza: nigdy się z tym nie pogodziłam i nie pogodzę

Źródło:
TVN24

Trwa wielki strajk pracowników amerykańskich portów. Uczestniczy w nim niemal 50 tysięcy osób, a jego skutki mogą dotknąć nie tylko amerykańską gospodarkę, ale i cały świat. Dokerzy protestują, bo boją się automatyzacji i likwidacji miejsc pracy. Chcą dużych podwyżek, a ponieważ na razie niełatwo ich zastąpić - mają mocną kartę przetargową.

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Pracownicy amerykańskich portów strajkują. "Automatyzacja może zniszczyć ten kraj"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Singapur uznawany jest za jeden z krajów o najsurowszym kodeksie karnym, ale też o najniższym poziomie korupcji. Nie dziwi więc, że dla tamtejszego społeczeństwa szokiem był proces byłego ministra transportu, oskarżonego o przyjmowanie korzyści majątkowych. Właśnie skazano go za to na rok więzienia. To nawet więcej, niż chciał prokurator.

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Były minister transportu Singapuru skazany za korupcję na karę więzienia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS