Najnowsze

Najnowsze

"Z dnia na dzień obserwujemy coraz większą obecność wirusa w populacji"

Epidemia rozwija się błyskawicznie. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6526 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Obecnie zajętych jest ponad sześć tysięcy łóżek w szpitalach przez osoby, u których potwierdzono zakażenie. Wykorzystywanych jest 467 respiratorów. Resort zdrowia w środę również przekazał informację o śmierci 116 zakażonych osób. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Dlatego coraz częściej pojawiają się pytania o wydolność systemu polskiej ochrony zdrowia.

"Naprawdę obiecujący" postęp prac przy szczepionkach

- Polacy, ale nie tylko (...), pofolgowali sobie z SARS-CoV-2, przestali traktować go poważnie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS wirusolog, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. - W tej chwili oddziały zakaźne przestały być wydolne - oceniła dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. - To, co w tej chwili nastąpiło, nie powinno nas dziwić. To, że jest tak dużo zakażeń, jest normalne dla tej pory roku - stwierdził Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny. - Czekamy na dalszy postęp pracy przy szczepionkach, on jest naprawdę obiecujący - powiedział prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Tallboy zneutralizowany. "Cała operacja była bardzo niebezpieczna"

Tylko dwa dni trwała operacja neutralizacji największego niewybuchu kiedykolwiek znalezionego w Polsce - ponad pięciotonowej brytyjskiej bomby tallboy. To było też najtrudniejsze zdanie, z jakim zmierzyć się musieli nurkowie saperzy na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Początkowo szacowano, że zajmie to pięć dni.

Niemieccy turyści utknęli na Rysach. Złe warunki jeszcze się pogorszą

12 godzin trwała akcja ratunkowa na Rysach, gdzie utknęło pięciu niemieckich turystów. Jedna z osób spadła ze szczytu, doznając poważnych obrażeń. Według ratowników cała grupa nie była przygotowana na tak ciężkie warunki. TOPR ostrzega przed lawinami. W górach śnieg i śnieg z deszczem będą padać do niedzieli. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed wichurami.

Archidiecezja łódzka kładzie nacisk na ekologię. Parafie inwestują nie tylko w panele słoneczne

Tym razem to nie Greta Thunberg, czy młodzi ze strajku klimatycznego. To biskup Grzegorz Ryś przekonuje, że warto oszczędzać energie i zbierać deszczówkę, jeździć rowerem, wymienić stare piece i dokładnie segregować śmieci. Łódzkie parafie mają na terenach kościelnych robić audyty energetyczne, wymieniać piece, inwestować w mierniki jakości powietrza i odnawialne źródła energii, budować oczka wodne, zakładać ogrody i pasieki.

Prognoza pogody na środę 14 października

W środę intensywne opady deszczu (20-50 mm). Temperatura maksymalna w dzień od 8 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku i w Małopolsce do 13 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Wiatr dość silny i silny, w porywach na zachodzie do 75 km/h, północny i północno-wschodni. Na Bałtyku sztorm o sile 10 stopni w skali Beauforta. Na rzekach Pomorza możliwa cofka.

Osocze ozdrowieńców pilnie potrzebne. Apel pomorskiego centrum krwiodawstwa

Centrum krwiodawstwa na Pomorzu prosi o osocze od ozdrowieńców. Jest ono niezwykle cenne dla osób, które ciężko przechodzą zakażenie, a przetoczenie go jest jedną z niewielu metod pomocy. Niestety, osocza brakuje. Wynika to z początkowo małej liczby zakażonych osób na Pomorzu. Po wakacjach gwałtownie się to zmieniło.

Dziś Warszawa, w przyszłym tygodniu cały kraj? "Rolnicy są tutaj, bo nikt z nimi nie rozmawia"

Jeśli poniedziałkowa konferencja miała ugasić pożar, to nic z tego. Raczej dolała oliwy do ognia. Premier i minister rolnictwa zaproponowali zmiany w tak zwanej "piątce dla zwierząt", ale rolnicy wciąż mówią ustawie "nie". Chcą jej odrzucenia w całości. We wtorek zorganizowali protest w Warszawie. W kolejnym tygodniu chcą sparaliżować kraj, o ile ich żądanie nie będzie spełnione. Nie cofniemy się przed niczym, nie ma miejsca na ustępstwa - mówili po spotkaniu z marszałkiem Senatu. Nad projektem pracują w tej chwili senackie komisje.

Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet Beacie Morawiec

Posiedzenie się przeciągało. Decyzja zapadła późnym wieczorem. Adam Tomczyński - w imieniu nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej - wydał postanowienie o uchyleniu immunitetu sędzi Beacie Morawiec. To nie wszystko. Zawiesił ją w czynnościach służbowych i o połowę obniżył wynagrodzenie. Prokuratura Krajowa chce jej postawić zarzuty. Między innymi korupcyjne. Sędzia je odpiera. Mówi o działaniu politycznym. Sędziowskie stowarzyszenia mówią dodatkowo wprost o wendecie za krytykę zmian w sądownictwie i co ważniejsze o tym, że Izba Dyscyplinarna w ogóle nie powinna orzekać, bo nie jest niezależnym sądem.

Mateusz Morawiecki trafił na kwarantannę

Mateusz Morawiecki przebywa na kwarantannie. W miniony piątek miał kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. On sam czeka na wynik testu. Jednocześnie zapewnia, że rząd pracuje normalnie, choć zdalnie. W takim samym trybie odbyła się wideokonferencja z opozycją.

5068 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Wśród zmarłych jest 20-latek

Kolejni chorzy w szpitalach, kolejni w stanie ciężkim, wymagający wsparcia respiratorów. Bilans pandemii jest wciąż alarmująco wysoki. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5068 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły 63 osoby. Wśród nich 20-stoletni Michał, uczeń jednej z bydgoskich szkół.

"Nie osiągniemy nic, jeżeli nie mamy ludzi, którzy pracują z nami"

Iga Świątek jest tematem numer jeden w polskim sporcie, odkąd wygrała French Open. - Niesamowite wrażenie na mnie zrobiło to, jak ona była skupiona na tym, co się dzieje na korcie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Daniel Krokosz, psycholog sportu. - Myślę, że najbardziej kluczową rolę odegrał tata Igi, który zaszczepił w Idze miłość do sportu - powiedziała polska tenisistka Klaudia Jans-Ignacik. - Im lepszy mamy team wokół, tym łatwiej jest nam potem dokonywać dobrych wyborów na korcie - zgodził się Adam Romer, redaktor naczelny magazynu "Tenisklub". - Zawsze byłem zaskoczony, że zainteresowanie tenisem w Polsce było sporadyczne - skomentował Marek Furjan, komentator tenisa w Eurosporcie.

Dwoje nauczycieli zmarło po zakażeniu koronawirusem. ZNP apeluje do rządu

W wyniku zakażenia koronawirusem zmarł 31-letni nauczyciel z Zawiercia, podobnie jak 44-letnia nauczycielka z Osieku nad Wisłą koło Torunia. ZNP apeluje, żeby dyrektorzy szkół sami mogli decydować o przejściu na nauczanie zdalne. Obecnie muszą pytać o zgodę sanepid. Związkowcy chcą też łatwego dostępu do testów na obecność koronawirusa dla nauczycieli oraz zmniejszenia liczby uczniów w szkołach.

Morawiecki mówi o zmianach w "piątce dla zwierząt". "To pokazuje, że presja ma sens"

Rolnicy zapowiadali wielkie protesty przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która wprowadza tak zwaną piątkę dla zwierząt. Teraz premier Mateusz Morawiecki poinformował o planowanych zmianach w projekcie. Trzy najważniejsze zmiany to pozostawienie uboju rytualnego drobiu, wydłużenie vacatio legis dla nowych przepisów i budowa systemu odszkodowań dla tych, którzy w tym czasie nie zdążą się przebranżowić.

Prognoza pogody na wtorek 13 października

We wtorek pochmurno. Okresami opady deszczu do 10-30 mm w ciągu 12 godzin, w górach opady deszczu ze śniegiem, a w Tatrach i Karkonoszach intensywne opady śniegu do 10-30 cm. Tylko na Pomorzu na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 8 stopni Celsjusza na Śląsku i w Małopolsce do 15 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr północno-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość 50-70 km/h, w górach silny, osiągający prędkość 80-100 km/h.

Ruszyła akcja neutralizacji bomby z II wojny światowej

Ewakuacja mieszkańców, zamknięta przeprawa promowa i zakaz ruchu statków - te wyjątkowe środki ostrożności towarzyszą akcji w Świnoujściu. Saperzy mierzą się tam z nie lada wyzwaniem, bo Tallboy to jedna z największych bomb z czasów II wojny światowej.