Polskę czeka jeszcze czwarta fala zachorowań? "Wpływu majówki jeszcze nie znamy"

04.05.2021 | Polskę czeka jeszcze czwarta fala zachorowań? "Wpływu majówki jeszcze nie znamy"
04.05.2021 | Polskę czeka jeszcze czwarta fala zachorowań? "Wpływu majówki jeszcze nie znamy"
Marek Nowicki | Fakty TVN
04.05.2021 | Polskę czeka jeszcze czwarta fala zachorowań? "Wpływu majówki jeszcze nie znamy"Marek Nowicki | Fakty TVN

We wtorek odnotowano w Polsce 2296 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - choć to dane z ostatniego dnia majówki, to potwierdzają trend opadania trzeciej fali zachorowań. W jej szczycie w Polsce odnotowywano nawet 35 tysięcy nowych zachorowań dziennie. Eksperci przestrzegają jednak przed czwartą falą, która może wystąpić pod koniec czerwca.

Majówka skończyła się, ale kolejki przed mobilnymi punktami szczepień nie maleją. - U mnie w przychodni muszę czekać jeszcze tydzień co najmniej, a tutaj można szybko w ciągu jednego dnia załatwić, dlatego jestem - słyszymy od jednego z chętnych na zaszczepienie się w Białymstoku.

To dobrze, że zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 nie maleje, bo gra w tych dniach toczy się o wysoką stawkę. O to, czy przez Polskę przetoczy się czwarta fala zachorowań, a jeżeli tak, to kiedy i z jaką siłą.

- Zależy to od tego, ile osób zostanie zaszczepionych, i jak będą się zachowywały osoby w ciągu najbliższych dni, bo jeszcze wpływu majówki nie znamy - ocenił wirusolog prof. Włodzimierz Gut, potwierdzając, że to teraz się waży, czy będzie czwarta fala.

Nie powinny nas zmylić dane z wtorku: nowych zakażeń rząd odnotował 2296, a zgonów osób zakażonych - 28.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Z modeli opracowanych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że czwarta fala zachorowań na COVID-19 może się pojawić już pod koniec czerwca. Dzienna liczba nowych zachorowań może wówczas dochodzić nawet do dwudziestu tysięcy. Według modelu mniej osób jednak trafi do szpitali i mniej umrze.

- Jeśli nie dojdzie do mutacji, to ta czwarta falka, nawet nie fala, to będzie koniec, domknie sytuację epidemiczną - ocenia dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Mutacja indyjska może pogorszyć sytuację

Model zakłada, że nie dojdzie do rozpowszechnienia się nowych mutacji wirusa. W tej sprawie Ministerstwo Zdrowia ma złe wieści. Mutacja indyjska rozprzestrzenia się w Polsce. Sanepid zanotował co najmniej trzy ogniska i rosnącą liczbę zakażeń. Zakażony jest polski dyplomata przybyły z Indii, jego rodzina oraz grupa osób na Śląsku i Mazowszu.

- W tej chwili mamy przebadanych 14 próbek z tych dwóch ognisk i te 14 próbek również potwierdza, że jest to mutacja indyjska, czyli sumarycznie w tej chwili możemy być pewni, że jest co najmniej 16 przypadków - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Naukowcy nie są do końca pewni, czy dostępne szczepionki chronią przed tą mutacją. Jedno jednak jest pewne: szczepienie trzecią dawką, na przykład jesienią, nie będzie konieczne. Osoby zaszczepione w sierpniu zeszłego roku, jeszcze w ramach badań klinicznych, do tej pory zachowują odporność.

- Na razie nic nie wskazuje, że trzecia dawka będzie potrzebna, poza, oczywiście, głosami tych, którzy są zainteresowani sprzedażą - skomentował prof. Włodzimierz Gut.

Nie pozostaje nam nic innego, jak się szczepić i, pomimo łagodzenia przez rząd obostrzeń, zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS