Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Zapytaliśmy Polaków i członków Platformy

27.06.2021 | Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN
27.06.2021 | Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
27.06.2021 | Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVNKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Większość Polaków uważa, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele Platformy Obywatelskiej - tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. 60 procent ankietowanych oceniło, że Donald Tusk nie powinien wracać do polskiej polityki i stawać na czele PO. Odmiennego zdania było 26 procent respondentów. W samej Platformie Obywatelskiej działacze nie są zgodni co do tego, czy Donald Tusk powinien być przewodniczącym, ale zgadzają się, że jego powrót byłby mile widziany. Zwłaszcza młodzi działacze lidera upatrują w Rafale Trzaskowskim. Już 3 lipca może zapaść decyzja, czy i w jakiej roli Donald Tusk wróci do krajowej polityki.

W całej Polsce członkowie Platformy Obywatelskiej zbierają podpisy pod projektem likwidacji TVP Info i dyskutują o Donaldzie Tusku.

- Tusk na pewno jest nadzieją i autorytetem - uważa Tobiasz Gajda ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. - Myślę, że decyzje jeszcze nie zapadły, więc poczekajmy na to, co się wydarzy w najbliższych dniach - twierdzi Aleksander Miszalski, poseł Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk o tym, że jest zdeterminowany do powrotu, powiedział trzy tygodnie temu w wywiadzie dla "Jeden na jeden" TVN24. - Mam wielką potrzebę spełnienia pewnego celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce - powiedział 4 czerwca Donald Tusk.

Zobacz więcej: Cały wywiad z Donaldem Tuskiem tylko w TVN24 GO

Po tej wypowiedzi natychmiast zaczęły się spekulacje: czy będzie nowym szefem PO, a może "nadszefem", a może w zmienionym statusie partii będzie dla niego jeszcze inna, ale konkretna rola?

Zdaniem posłanki Agnieszki Pomaskiej rola Donalda Tuska w krajowej polityce "powinna być określona wspólnie z przewodniczącym Borysem Budką i Rafałem Trzaskowskim, wiceprzewodniczącym Platformy". Jej zdaniem Rafał Trzaskowski jest najpopularniejszym politykiem w Polsce.

Agnieszka Pomaska to jedna z najbliższych współpracowniczek Rafała Trzaskowskiego, lidera rankingów zaufania, który buduje własny ruch, organizuje Campus Polska Przyszłości i tworzy stowarzyszenie z samorządowcami.

Nie jest żadną tajemnicą, że Trzaskowski powrotu Tuska nie wita z przesadnym entuzjazmem, czego przykładem może być jego wypowiedzieć z ubiegłorocznej kampanii wyborczej. - Era Tuska i era Kaczyńskiego już przeminęła - powiedział w lipcu 2020 roku Trzaskowski.

Młodzi w Platformie Obywatelskiej orientują się raczej na Trzaskowskiego, choć doceniają polityczny kaliber Donalda Tuska. - Liczymy na to, że pan premier określi się wreszcie - mówi Krzysztof Truskolaski, poseł Platformy Obywatelskiej. - Na razie nie widzę możliwości, żeby pan premier Tusk wrócił na fotel przewodniczącego - dodaje.

Niektórzy czekają na Tuska

To, w jakiej roli wróci Donald Tusk do polskiej polityki, rozgrywa się między Borysem Budką, Rafałem Trzaskowskim i samym zainteresowanym.

Po jednym ze spotkań Budki i Tuska można było usłyszeć, że ten pierwszy zgadza się oddać fotel przewodniczącego Tuskowi, ale środowisko Trzaskowskiego miało zniechęcić Budkę do oddania partii walkowerem. Rozmowy zatem trwają nadal.

Tymczasem w Platformie Obywatelskiej jest duża frakcja, która czeka na powrót Donalda Tuska w roli szefa.

- Jego zaangażowanie jest potrzebne. Dzisiaj potrzebujemy nowego początku - powiedział 22 czerwca Grzegorz Schetyna, były szef Platformy Obywatelskiej.

Wielu członków Platformy nie do końca rozumie, jaką rolę chce w partii pełnić Trzaskowski, czy przypadkiem nie buduje dla niej konkurencji.

- Jedyne zagrożenie, jakie widzę, to awantura w Platformie Obywatelskiej w związku z powrotem Donalda Tuska - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Polskiej.

Jednak wszyscy członkowie zgadzają się z tym, że Tusk dla Platformy byłby wartością dodaną. - Na pewno Donald Tusk będzie stanowił wzmocnienie - mówi posłanka Agnieszka Pomaska.

Decyzja 3 lipca?

Wszystko ma rozegrać się 3 lipca na Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej, gdzie Donald Tusk ma przemawiać i dać tracącej w sondażach partii nowy impuls.

- Dawał łupnia PiS-owi wielokrotnie - podkreśla Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Istnieje jednak obawa, że najbardziej z powrotu Tuska może cieszyć się PiS. Nie był obecny w polskiej polityce od siedmiu lat. W tym czasie wyrosło nowe pokolenie wyborców.

- Powinien wesprzeć Rafała Trzaskowskiego, który jest moim zdaniem najważniejszą figurą w obrębie Koalicji Obywatelskiej - ocenia Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Mam nadzieję, że raczej wesprze nas swoim doświadczeniem, będzie chodził z nami i rozdawał ulotki przy kolejnych wyborach, a niekoniecznie chciał rozdawać karty - dodaje.

Donald Tusk, Borys Budka i Rafał Trzaskowski zapewniają, że ułożenie wzajemnych relacji jest dla nich najważniejsze, by nie zaszkodzić Platformie. Żaden z nich nie zgodził się w niedzielę na rozmowę z redakcją "Faktów" TVN.

Czy Donald Tusk powinien wrócić? Sondaż dla "Faktów" TVN

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar w dniach 24-25 czerwca badanych zapytano o to, czy ich zdaniem Donald Tusk powinien wrócić do lokalnej polityki i stanąć na czele Platformy Obywatelskiej.

"Zdecydowanie nie" odpowiedziało 32 procent badanych, a "raczej nie" - 28 procent. W sumie 60 procent respondentów było zdania, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele PO.

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 9 procent ankietowanych, a "raczej tak" - 17 procent. W sumie 26 procent badanych uznało, że Donald Tusk powinien ponownie stanąć na czele PO.

Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 14 procent respondentów.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Pełne wyniki sondażu
Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Pełne wyniki sondażuKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: fil / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS