Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Zapytaliśmy Polaków i członków Platformy

27.06.2021 | Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN
27.06.2021 | Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
27.06.2021 | Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVNKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Większość Polaków uważa, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele Platformy Obywatelskiej - tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. 60 procent ankietowanych oceniło, że Donald Tusk nie powinien wracać do polskiej polityki i stawać na czele PO. Odmiennego zdania było 26 procent respondentów. W samej Platformie Obywatelskiej działacze nie są zgodni co do tego, czy Donald Tusk powinien być przewodniczącym, ale zgadzają się, że jego powrót byłby mile widziany. Zwłaszcza młodzi działacze lidera upatrują w Rafale Trzaskowskim. Już 3 lipca może zapaść decyzja, czy i w jakiej roli Donald Tusk wróci do krajowej polityki.

W całej Polsce członkowie Platformy Obywatelskiej zbierają podpisy pod projektem likwidacji TVP Info i dyskutują o Donaldzie Tusku.

- Tusk na pewno jest nadzieją i autorytetem - uważa Tobiasz Gajda ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. - Myślę, że decyzje jeszcze nie zapadły, więc poczekajmy na to, co się wydarzy w najbliższych dniach - twierdzi Aleksander Miszalski, poseł Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk o tym, że jest zdeterminowany do powrotu, powiedział trzy tygodnie temu w wywiadzie dla "Jeden na jeden" TVN24. - Mam wielką potrzebę spełnienia pewnego celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce - powiedział 4 czerwca Donald Tusk.

Zobacz więcej: Cały wywiad z Donaldem Tuskiem tylko w TVN24 GO

Po tej wypowiedzi natychmiast zaczęły się spekulacje: czy będzie nowym szefem PO, a może "nadszefem", a może w zmienionym statusie partii będzie dla niego jeszcze inna, ale konkretna rola?

Zdaniem posłanki Agnieszki Pomaskiej rola Donalda Tuska w krajowej polityce "powinna być określona wspólnie z przewodniczącym Borysem Budką i Rafałem Trzaskowskim, wiceprzewodniczącym Platformy". Jej zdaniem Rafał Trzaskowski jest najpopularniejszym politykiem w Polsce.

Agnieszka Pomaska to jedna z najbliższych współpracowniczek Rafała Trzaskowskiego, lidera rankingów zaufania, który buduje własny ruch, organizuje Campus Polska Przyszłości i tworzy stowarzyszenie z samorządowcami.

Nie jest żadną tajemnicą, że Trzaskowski powrotu Tuska nie wita z przesadnym entuzjazmem, czego przykładem może być jego wypowiedzieć z ubiegłorocznej kampanii wyborczej. - Era Tuska i era Kaczyńskiego już przeminęła - powiedział w lipcu 2020 roku Trzaskowski.

Młodzi w Platformie Obywatelskiej orientują się raczej na Trzaskowskiego, choć doceniają polityczny kaliber Donalda Tuska. - Liczymy na to, że pan premier określi się wreszcie - mówi Krzysztof Truskolaski, poseł Platformy Obywatelskiej. - Na razie nie widzę możliwości, żeby pan premier Tusk wrócił na fotel przewodniczącego - dodaje.

Niektórzy czekają na Tuska

To, w jakiej roli wróci Donald Tusk do polskiej polityki, rozgrywa się między Borysem Budką, Rafałem Trzaskowskim i samym zainteresowanym.

Po jednym ze spotkań Budki i Tuska można było usłyszeć, że ten pierwszy zgadza się oddać fotel przewodniczącego Tuskowi, ale środowisko Trzaskowskiego miało zniechęcić Budkę do oddania partii walkowerem. Rozmowy zatem trwają nadal.

Tymczasem w Platformie Obywatelskiej jest duża frakcja, która czeka na powrót Donalda Tuska w roli szefa.

- Jego zaangażowanie jest potrzebne. Dzisiaj potrzebujemy nowego początku - powiedział 22 czerwca Grzegorz Schetyna, były szef Platformy Obywatelskiej.

Wielu członków Platformy nie do końca rozumie, jaką rolę chce w partii pełnić Trzaskowski, czy przypadkiem nie buduje dla niej konkurencji.

- Jedyne zagrożenie, jakie widzę, to awantura w Platformie Obywatelskiej w związku z powrotem Donalda Tuska - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Polskiej.

Jednak wszyscy członkowie zgadzają się z tym, że Tusk dla Platformy byłby wartością dodaną. - Na pewno Donald Tusk będzie stanowił wzmocnienie - mówi posłanka Agnieszka Pomaska.

Decyzja 3 lipca?

Wszystko ma rozegrać się 3 lipca na Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej, gdzie Donald Tusk ma przemawiać i dać tracącej w sondażach partii nowy impuls.

- Dawał łupnia PiS-owi wielokrotnie - podkreśla Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Istnieje jednak obawa, że najbardziej z powrotu Tuska może cieszyć się PiS. Nie był obecny w polskiej polityce od siedmiu lat. W tym czasie wyrosło nowe pokolenie wyborców.

- Powinien wesprzeć Rafała Trzaskowskiego, który jest moim zdaniem najważniejszą figurą w obrębie Koalicji Obywatelskiej - ocenia Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Mam nadzieję, że raczej wesprze nas swoim doświadczeniem, będzie chodził z nami i rozdawał ulotki przy kolejnych wyborach, a niekoniecznie chciał rozdawać karty - dodaje.

Donald Tusk, Borys Budka i Rafał Trzaskowski zapewniają, że ułożenie wzajemnych relacji jest dla nich najważniejsze, by nie zaszkodzić Platformie. Żaden z nich nie zgodził się w niedzielę na rozmowę z redakcją "Faktów" TVN.

Czy Donald Tusk powinien wrócić? Sondaż dla "Faktów" TVN

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar w dniach 24-25 czerwca badanych zapytano o to, czy ich zdaniem Donald Tusk powinien wrócić do lokalnej polityki i stanąć na czele Platformy Obywatelskiej.

"Zdecydowanie nie" odpowiedziało 32 procent badanych, a "raczej nie" - 28 procent. W sumie 60 procent respondentów było zdania, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele PO.

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 9 procent ankietowanych, a "raczej tak" - 17 procent. W sumie 26 procent badanych uznało, że Donald Tusk powinien ponownie stanąć na czele PO.

Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 14 procent respondentów.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Pełne wyniki sondażu
Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Pełne wyniki sondażuKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: fil / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN

Będzie nowy przedmiot w szkołach - edukacja zdrowotna. Na zajęciach poruszane będą kwestie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy dojrzewania płciowego. W niedzielę w Warszawie odbył się protest pod hasłem "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Pojawili się na nim między innymi politycy PiS-u, a także kandydat tej partii na prezydenta Karol Nawrocki. W niedzielę opublikowany został także list w obronie nowego przedmiotu, którego sygnatariusze zaznaczyli, że właściwa edukacja chroni dzieci przed krzywdzeniem. 

Protestowali przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach. Wśród nich kandydat PiS na prezydenta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przepisy o wspomaganym umieraniu właśnie zostały przegłosowane przez brytyjską Izbę Gmin. Przed ustawą jeszcze długa droga, ale zwolennicy przepisów mówią o uldze i nadziei, że prawo zostanie zmienione. Wspomagane umieranie to procedura, w której śmiertelnie chory pacjent sam podaje sobie środek powodujący zgon. Medycy tylko uczestniczą w przygotowaniach. 

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS