Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Zapytaliśmy Polaków i członków Platformy

27.06.2021 | Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN
27.06.2021 | Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN27.06.2021 | Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN

Większość Polaków uważa, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele Platformy Obywatelskiej - tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. 60 procent ankietowanych oceniło, że Donald Tusk nie powinien wracać do polskiej polityki i stawać na czele PO. Odmiennego zdania było 26 procent respondentów. W samej Platformie Obywatelskiej działacze nie są zgodni co do tego, czy Donald Tusk powinien być przewodniczącym, ale zgadzają się, że jego powrót byłby mile widziany. Zwłaszcza młodzi działacze lidera upatrują w Rafale Trzaskowskim. Już 3 lipca może zapaść decyzja, czy i w jakiej roli Donald Tusk wróci do krajowej polityki.

W całej Polsce członkowie Platformy Obywatelskiej zbierają podpisy pod projektem likwidacji TVP Info i dyskutują o Donaldzie Tusku.

- Tusk na pewno jest nadzieją i autorytetem - uważa Tobiasz Gajda ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. - Myślę, że decyzje jeszcze nie zapadły, więc poczekajmy na to, co się wydarzy w najbliższych dniach - twierdzi Aleksander Miszalski, poseł Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk o tym, że jest zdeterminowany do powrotu, powiedział trzy tygodnie temu w wywiadzie dla "Jeden na jeden" TVN24. - Mam wielką potrzebę spełnienia pewnego celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce - powiedział 4 czerwca Donald Tusk.

Zobacz więcej: Cały wywiad z Donaldem Tuskiem tylko w TVN24 GO

Po tej wypowiedzi natychmiast zaczęły się spekulacje: czy będzie nowym szefem PO, a może "nadszefem", a może w zmienionym statusie partii będzie dla niego jeszcze inna, ale konkretna rola?

Zdaniem posłanki Agnieszki Pomaskiej rola Donalda Tuska w krajowej polityce "powinna być określona wspólnie z przewodniczącym Borysem Budką i Rafałem Trzaskowskim, wiceprzewodniczącym Platformy". Jej zdaniem Rafał Trzaskowski jest najpopularniejszym politykiem w Polsce.

Agnieszka Pomaska to jedna z najbliższych współpracowniczek Rafała Trzaskowskiego, lidera rankingów zaufania, który buduje własny ruch, organizuje Campus Polska Przyszłości i tworzy stowarzyszenie z samorządowcami.

Nie jest żadną tajemnicą, że Trzaskowski powrotu Tuska nie wita z przesadnym entuzjazmem, czego przykładem może być jego wypowiedzieć z ubiegłorocznej kampanii wyborczej. - Era Tuska i era Kaczyńskiego już przeminęła - powiedział w lipcu 2020 roku Trzaskowski.

Młodzi w Platformie Obywatelskiej orientują się raczej na Trzaskowskiego, choć doceniają polityczny kaliber Donalda Tuska. - Liczymy na to, że pan premier określi się wreszcie - mówi Krzysztof Truskolaski, poseł Platformy Obywatelskiej. - Na razie nie widzę możliwości, żeby pan premier Tusk wrócił na fotel przewodniczącego - dodaje.

Niektórzy czekają na Tuska

To, w jakiej roli wróci Donald Tusk do polskiej polityki, rozgrywa się między Borysem Budką, Rafałem Trzaskowskim i samym zainteresowanym.

Po jednym ze spotkań Budki i Tuska można było usłyszeć, że ten pierwszy zgadza się oddać fotel przewodniczącego Tuskowi, ale środowisko Trzaskowskiego miało zniechęcić Budkę do oddania partii walkowerem. Rozmowy zatem trwają nadal.

Tymczasem w Platformie Obywatelskiej jest duża frakcja, która czeka na powrót Donalda Tuska w roli szefa.

- Jego zaangażowanie jest potrzebne. Dzisiaj potrzebujemy nowego początku - powiedział 22 czerwca Grzegorz Schetyna, były szef Platformy Obywatelskiej.

Wielu członków Platformy nie do końca rozumie, jaką rolę chce w partii pełnić Trzaskowski, czy przypadkiem nie buduje dla niej konkurencji.

- Jedyne zagrożenie, jakie widzę, to awantura w Platformie Obywatelskiej w związku z powrotem Donalda Tuska - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z ramienia Koalicji Polskiej.

Jednak wszyscy członkowie zgadzają się z tym, że Tusk dla Platformy byłby wartością dodaną. - Na pewno Donald Tusk będzie stanowił wzmocnienie - mówi posłanka Agnieszka Pomaska.

Decyzja 3 lipca?

Wszystko ma rozegrać się 3 lipca na Radzie Krajowej Platformy Obywatelskiej, gdzie Donald Tusk ma przemawiać i dać tracącej w sondażach partii nowy impuls.

- Dawał łupnia PiS-owi wielokrotnie - podkreśla Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Istnieje jednak obawa, że najbardziej z powrotu Tuska może cieszyć się PiS. Nie był obecny w polskiej polityce od siedmiu lat. W tym czasie wyrosło nowe pokolenie wyborców.

- Powinien wesprzeć Rafała Trzaskowskiego, który jest moim zdaniem najważniejszą figurą w obrębie Koalicji Obywatelskiej - ocenia Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Mam nadzieję, że raczej wesprze nas swoim doświadczeniem, będzie chodził z nami i rozdawał ulotki przy kolejnych wyborach, a niekoniecznie chciał rozdawać karty - dodaje.

Donald Tusk, Borys Budka i Rafał Trzaskowski zapewniają, że ułożenie wzajemnych relacji jest dla nich najważniejsze, by nie zaszkodzić Platformie. Żaden z nich nie zgodził się w niedzielę na rozmowę z redakcją "Faktów" TVN.

Czy Donald Tusk powinien wrócić? Sondaż dla "Faktów" TVN

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar w dniach 24-25 czerwca badanych zapytano o to, czy ich zdaniem Donald Tusk powinien wrócić do lokalnej polityki i stanąć na czele Platformy Obywatelskiej.

"Zdecydowanie nie" odpowiedziało 32 procent badanych, a "raczej nie" - 28 procent. W sumie 60 procent respondentów było zdania, że Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na czele PO.

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 9 procent ankietowanych, a "raczej tak" - 17 procent. W sumie 26 procent badanych uznało, że Donald Tusk powinien ponownie stanąć na czele PO.

Odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 14 procent respondentów.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca 2021 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1001 osób powyżej 18. roku życia.

Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Pełne wyniki sondażu
Czy Donald Tusk powinien znów stanąć na czele PO? Pełne wyniki sondażuKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: fil / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS