Najnowsze

Najnowsze

Anna Kornecka zdymisjonowana z rządu. Jarosław Gowin: to narusza umowę koalicyjną

Kolejny wstrząs w koalicji Zjednoczonej Prawicy. Tym razem doszło do konfliktu pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a wicepremierem i liderem Porozumieniem Jarosławem Gowinem. Szef rządu w środę zdymisjonował wiceminister rozwoju Annę Kornecką, która jest członkiem Porozumienia. We wtorek Anna Kornecka skrytykowała podnoszenie podatków dla przedsiębiorców, co jest założeniem Polskiego Ładu. Jarosław Gowin stwierdził, że jej dymisja to naruszeń postanowień umowy koalicyjnej. W sobotę ma odbyć się posiedzenie zarządu krajowego Porozumienia, na którym mają zapaść dalsze decyzje co do obecności tej partii w Zjednoczonej Prawicy.

Terlecki o liście amerykańskich senatorów w sprawie lex TVN: czytają różne głupstwa

W środę republikańscy i demokratyczni senatorowie USA wspólnie wystosowali list otwarty, w którym ostrzegają Polskę przed konsekwencjami wprowadzenia w życie lex TVN. "Nie jest to sposób na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych, a na dodatek ograniczy to jeszcze bardziej wolność mediów, o którą Polacy tak długo walczyli" - czytamy. Do sprawy odniósł się wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki, który stwierdził, że Amerykanie "czytają różne głupstwa", w związku z czym nie wiedzą, co się dzieje w Polsce. Słowa Terleckiego wywołały falę komentarzy. Zdaniem opozycji polski rząd nie powinien bagatelizować ostrzeżeń zza oceanu. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji.

Lex TVN. Amerykańscy senatorowie informują, że "monitorują projekt ustawy"

Amerykańscy senatorowie wydali ponadpartyjne oświadczenie zaadresowane do polskich władz. Republikanie i demokraci, i to z różnych komisji, nie tylko spraw zagranicznych, stwierdzili, że rząd polski odchodzi od standardów demokratycznych, "czego najnowszym przykładem są wysiłki zmierzające do ograniczenia niezależności mediów i podważenia jednej z największych amerykańskich inwestycji" w Polsce. Chodzi o lex TVN, które w zaproponowanym brzmieniu uniemożliwiłoby TVN S.A. ubieganie się w Polsce o koncesje na nadawanie telewizji. Senatorowie oświadczyli, że monitorują prace nad projektem tej ustawy.

Tadeusz Dziuba, wiceprezes NIK i były poseł PiS, do dymisji? Zdaniem Mariana Banasia popełnił przestępstwo

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przesłał do Sejmu wniosek o odwołanie swojego zastępcy, wiceprezesa Tadeusza Dziuby, a zarazem byłego posła PiS. Zdaniem prezesa NIK Tadeusz Dziuba próbował sparaliżować działanie Kolegium NIK i całej izby w związku z raportem NIK o Funduszu Sprawiedliwości. Dlatego Marian Banaś wysłał też zawiadomienie do prokuratury.

Prognoza pogody na czwartek 5 sierpnia

W czwartek wraz z postępującym z południa na północ frontem atmosferycznym wzrastało będzie zachmurzenie i występowały będą opady deszczu, miejscami nawet do 20 mm. Na północy Polski bez opadów. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Polski Ład. Samorządowcy protestują przeciwko utracie przychodów z podatków

Polski Ład to cios dla samorządów - protestują samorządowcy. W ciągu najbliższych dziewięciu lat do samorządów trafiłoby około 145 miliardów złotych mniej - jak wyliczyli sami samorządowcy. Rządowa propozycja zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku, co oznacza straty finansowe w budżetach gmin. Jarosław Gowin ma zaproponować rządowi nowe rozwiązanie - większy udział samorządów w podatkach PIT i CIT.

Kryscina Cimanouska wylądowała w Wiedniu, jeszcze w środę ma dotrzeć do Polski

Białoruska biegaczka Kryscina Cimanouska, którą reżim Łukaszenki chciał sprowadzić do Mińska, wylądowała w Wiedniu. Olimpijka jest pod opieką polskich dyplomatów. Miała lecieć z Tokio bezpośrednio do Warszawy, ale plany zmieniono ze względów bezpieczeństwa. Do Warszawy ma przylecieć jeszcze w środę. Otrzymała polską wizę humanitarną. Mija niemal dokładnie rok od sfałszowanych białoruskich wyborów prezydenckich i reżim nie ustaje w represjach. W Kijowie zginął działacz białoruskiej opozycji i mało kto wierzy, że to było samobójstwo.

Jacek Tyszka odmawia sądzenia z nominatami nowej KRS. Jego przełożony uważa, że "zrzekł się urzędu"

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Jacek Tyszka odmówił zasiadania w składzie sędziowskim razem z sędziami powołanymi na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wiceprezes sądu i zarazem wicerzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik oświadczenie sędziego Tyszki uznał za zrzeczenie się urzędu i na piśmie poinformował, że sprawę przekazuje ministrowi sprawiedliwości.

Polski dzień w Tokio. Anita Włodarczyk z trzecim złotem olimpijskim

Polacy na letnich igrzyskach w Tokio mają kolejne powody do radości. We wtorek złoty medal w rzucie młotem zdobyła Anita Włodarczyk. Srebro wywalczyły kajakarki - Karolina Naja i Anna Puławska w finale K2 na 500 metrów. Brązowe medale dla Polski wywalczyli: zapaśnik Tadeusz Michalik i Malwina Kopron w rzucie młotem.

Kolejne ataki antyszczepionkowców. Rząd zapowiada reakcję, opozycja mówi o wcześniejszej bierności

Antyszczepionkowcy znów atakują. W ubiegłym tygodniu weszli do domu dziecka w Aleksandrowie Kujawskim. Nie chcieli rozmawiać, przyszli mnie zastraszyć - relacjonuje dyrektorka placówki. Inna grupa - pod wodzą posła Konfederacji Grzegorza Brauna - wtargnęła do biura prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ponadto policja wciąż szuka podpalacza z Zamościa, który wywołał pożary w pomieszczeniach punktu szczepień oraz budynku sanepidu. Na ataki przeciwników szczepień reaguje rząd i zapowiada, że dla takich zachowań nie będzie "tolerancji".

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do opinii prawnej w sprawie TVN z 2015 roku

W 2015 roku Tomasz Zdzikot, obecny prezes Poczty Polskiej i zaufany człowiek ministra Mariusz Błaszczaka, podpisał ekspertyzę, na podstawie której Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała TVN za podmiot europejski - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Taka opinia ani w 2015 roku, ani obecnie nie budzi wątpliwości prawników. Kwestionują ją teraz politycy partii władzy, a szef KRRiT Witold Kołodziejski taką interpretację przepisów nazywa fikcją.

Izba Dyscyplinarna SN wraca do rozpatrywania spraw. Co z wyrokiem TSUE?

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wznawia rozpatrywanie spraw, choć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 15 lipca orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii. Na informację od polskiego rządu o podjętych krokach zmierzających do dostosowania prawa czeka Komisja Europejska. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel oznajmił, że "być może ten punkt sporny w ramach wdrażania reformy sądownictwa zniknie". Ponadto kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki mówił, że Izba Dyscyplinarna SN "nie spełnia swojego zadania".

Prognoza pogody na środę 4 sierpnia

W środę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, pojawią się opady deszczu, a na południowym wschodzie i wschodzie kraju niewykluczone są burze z opadami. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza na Kaszubach i w centrum kraju do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy, tylko na północy północno-wschodni, słaby i umiarkowany. Okresami stanie się dość silny, w burzach jego prędkość może wynosić nawet 90 kilometrów na godzinę.

Duży wzrost cen w lipcu. Ekonomiści prognozują kolejne podwyżki

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wzrost cen jest najwyższy od 10 lat. Efekt rekordowej inflacji - na poziomie 5 procent w lipcu - widać na każdym kroku, a wraz z jej wzrostem, stać nas na coraz mniej. W górę poszły ceny żywności, paliwa czy nieruchomości. Ekonomiści ostrzegają, że może być jeszcze drożej.

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do opinii prawnej z 2015 roku

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie podjęła decyzji w sprawie przedłużenia koncesji TVN24. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do opinii prawnej, na podstawie której KRRiT w 2015 roku uznała TVN za podmiot europejski. Pod ekspertyzą podpisał się obecny prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikotl. Dziś szef KRRiT Witold Kołodziejski nazywa taką interpretację przepisów fikcją.

Spór o podwyżki dla polityków. Koalicja Obywatelska złożyła swój projekt

Do Sejmu we wtorek trafił projekt Koalicji Obywatelskiej, który ma zablokować podwyżki wynagrodzeń dla posłów, senatorów, samorządowców, członków rządu i prezydenta. W tle sporu o wyższe wynagrodzenia dla polityków pojawiają się pytania o podwyżki dla pracowników budżetówki. W tej sprawie Lewica przygotowała swój projekt ustawy. Nad sprawą wynagrodzeń dla polityków ma również pochylić się senacki zespół ekspertów.