Płace w budżetówce zamrożone, politycy mają otrzymać podwyżki. "To jest po prostu obraźliwe"

03.08.2021 | Płace w budżetówce zamrożone, politycy mają otrzymać podwyżki. "To jest po prostu obraźliwe"
03.08.2021 | Płace w budżetówce zamrożone, politycy mają otrzymać podwyżki. "To jest po prostu obraźliwe"
Paweł Płuska | Fakty TVN
03.08.2021 | Płace w budżetówce zamrożone, politycy mają otrzymać podwyżki. "To jest po prostu obraźliwe"Paweł Płuska | Fakty TVN

Nauczyciele, pielęgniarki, lekarze i pracownicy budżetówki od dawna negocjują w sprawie podwyżek. Kiedy trzeba, protestują w pracy lub pikietują na ulicach, by - jak mówią - godnie zarabiać. Rząd jednak albo odmawia, albo proponuje podwyżki symboliczne. Teraz, gdy słyszą, że politycy otrzymają podwyżki, czują się oszukani.

Ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze, ale też pracownicy sądów i administracji w tym samym momencie, gdy usłyszeli, że ich płace kolejny raz mają być zamrożone, usłyszeli też, że będą podwyżki dla polityków.

- To jest po prostu obraźliwe dla nas, bo żadne brawa, żadne pieśni z ust rządzących nie dadzą nam spokoju psychicznego i spokoju naszym rodzinom. My chcemy godnie zarabiać - mówi Ireneusz Szafraniec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Tylko w ostatnich dniach z pracy w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku zrezygnowali prawie wszyscy ratownicy kontraktowi. Jednym z powodów są niskie wynagrodzenia.

Ratownicy kontraktowi, by lepiej zarabiać, muszą pracować czasami po 300 godzin miesięcznie - bez etatów, urlopów i zwolnień lekarskich.

- Częstokroć pacjent wzywający do siebie karetkę jest zdrowszy od ratownika, który do niego przyjeżdża - zwraca uwagę Paweł Zatorski, ratownik medyczny.

Pandemia obnażyła sytuację w służbie zdrowia, ale przy każdej kolejnej fali medycy słyszeli, że muszą się zaangażować, poświęcić, że państwo o nich pamięta.

Lekarze specjaliści dostali 19 złotych brutto podwyżki. Natomiast ci, którzy deklarowali pamięć, dostać mają setki razy więcej.

- Tak nie powinno być. To jest kolejny policzek dla środowiska medycznego wymierzony przez polityków - uważa prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

11 września związki zrzeszające pracowników medycznych zaplanowały wielki protest w Warszawie. - Ja mam w grupie zawodowej pielęgniarek jeszcze osoby, które w tej chwili biorą na rękę 2100 złotych - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Co z podwyżkami dla nauczycieli?

Nauczyciele, których płace jak słyszymy często są na poziomie najniższej krajowej, protestują odchodząc z zawodu. Padają też ostre słowa o podwyżkach przyznanych przez prezydenta i dla prezydenta.

- To jest jakby realizacja starego, niestety urbanowskiego powiedzenia, że rząd sam się wyżywi. Szkoda, że dzieje się to w takim momencie - uważa Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych we wtorek wystosowało list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zwraca uwagę na podwyżki dla polityków oraz niedawne deklaracje premiera o nadwyżce budżetowej.

Związek pyta, dlaczego skoro - rzekomo - jest tak dobrze, to nie ma podwyżek dla całej budżetówki i przypomina, że w maju trzy centrale związkowe zażądały odmrożenia płac w budżetówce i 12-procentowej podwyżki.

Do tych żądań przychyla się również Lewica, która w tej sprawie przygotowała swój projekt ustawy. - Najpierw pracownicy budżetówki, najpierw te setki tysięcy ludzi i ich rodzin, powinni odczuć, że państwo o nich dba. Później samorządowcy, na końcu politycy - mówi o projekcie poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Zamrożenie płac w budżetówce przy inflacji sięgającej pięciu procent oznacza, że realnie o tyle mniej zarabiają pracownicy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS