Najnowsze

Najnowsze

Solidarność województw w pandemii. "Mamy wspólny cel"

Ministerstwo zdrowia poinformowało o 27887 zakażeniach SARS-CoV-2. Resort podał również informację o 954 zgonach - to w Polsce najwięcej od początku pandemii. Jednak nie wszyscy umarli w ciągu jednej doby, bo nadeszły też zaległe raporty z okresu Wielkanocy. Po szczycie zakażeń są regiony Polski, gdzie szpitale są pełne. Pacjenci znajdują ratunek w sąsiednich województwach.

Prognoza pogody na piątek 9 kwietnia

W Polsce zachmurzenie będzie zmienne. Pod wieczór na Nizinie Szczecińskiej wystąpi przelotny deszcz. Temperatura wyniesie od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni. Ciśnienie spada.

Szpital imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie zbada dzieci, które przeszły COVID-19

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie rozpoczął się program badań diagnostycznych dla dzieci, które przeszły COVID-19. Zgłaszać mogą się wszyscy chętni. Badania trwają dzień lub dwa dni, w zależności od objawów pacjenta. Obejmują głównie układ oddechowy oraz układ krążenia, ale są też dostępne konsultacje specjalistów z dziedziny kardiologii, pulmonologii, alergologii, nefrologii, okulistyki, laryngologi i chorób zakaźnych, a także psychiatrów.

"To nie są warunki wiosenne, a zimowe". Wiosna dopiero ma nadejść

Zima postanowiła o sobie przypomnieć w nocy i rano, gdzieniegdzie spadł śnieg, wystąpiły przymrozki. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. TOPR-owcy apelują o rozwagę. Tym bardziej, że sytuacja w górach ma się pogarszać w związku z nadchodzącym ociepleniem. Synoptycy obiecują nadejście wiosny w najbliższych dniach.

"Grozili śmiercią dziecka". Cztery osoby zatrzymane przez policję

Funkcjonariusze CBŚP przy wsparciu policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim rozbili grupę przestępczą, która chciała wymusić pieniądze od mieszkańca województwa lubuskiego. Zdaniem śledczych żądali zwrotu długu, który nigdy nie istniał. Mieli grozić porwaniem dziecka i spaleniem firmy. Zatrzymano cztery osoby. Wśród nich są Polacy i obcokrajowcy. Trzy osoby trafiły do aresztu.

Pacjenci są transportowani do innych województw. To nierzadko skomplikowane przedsięwzięcie

Szczyt trzeciej fali zachorowań przetacza się przez polskie szpitale. Wciąż trudna sytuacja jest na Śląsku. Tam, gdzie miejsc i możliwości leczenia zaczyna brakować, pacjenci transportowani są do innych województw. Na przykład do Żywca przyleciał lekarz, który podłączył ECMO, potem wojskowym helikopterem razem z pacjentką wrócił do szpitala klinicznego w Łodzi. W trakcie całej akcji nie obyło się bez wsparcia z Krakowa, skąd trzeba było pożyczyć specjalny filtr.

Prawie 1000 zgonów osób zakażonych w ciągu doby. Mają powstać nowe punkty szczepień

954 zgony osób zakażonych koronawirusem odnotowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych potwierdzonych zakażeń przekroczyła 27 tysięcy. Premier Mateusz Morawiecki zachęcał do rejestrowania się na szczepienia. Rząd ogłosił kalendarz, zgodnie z którym mają wystartować nowe punkty szczepień: 15 kwietnia mają ruszyć pierwsze punkty drive-thru, 20 kwietnia pierwsze punkty organizowane przez samorządy, od 23 kwietnia ratownicy i pielęgniarki będą mogli samodzielnie szczepić, w maju mają wystartować punkty w aptekach, a na przełomie maja i czerwca - w zakładach pracy.

"Instrumenty wpływu na Rosję ze strony Zachodu słabną z każdym rokiem"

- Mamy do czynienia z ewidentnym zwiększeniem obecności rosyjskiej przy granicach z Ukrainą i z regionami, które też są de facto kontrolowanie przez Rosjan, regionami separatystycznymi, a także na Krymie, i samo przez się jest to sytuacja niebezpieczna i niepokojąca - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Rosji i dyrektor instytutu Strategie 2050. - Instrumenty wpływu na Rosję ze strony Zachodu słabną z każdym rokiem i Rosja prowadzi politykę konfrontacyjną - powiedziała Agnieszka Legucka, analityczka spraw rosyjskich w PISM. - Kwestia Nord Stream 2 jest dzisiaj na finiszu. (...) Dla Rosji to jest trochę takie być albo nie być, bo dla Rosji to jest kwestia jej dywersyfikacji i bezpieczeństwa energetycznego - skomentowała dr Agnieszka Bryc, specjalistka od stosunków międzynarodowych.

Łukaszenka o Polakach: dostaną po mordzie i to bardzo mocno

Alaksandr Łukaszenka na naradzie zażądał od ministrów propozycji w sprawie, jak to nazwał, proaktywnej polityki wobec Polski. W przeszłości przywódca białoruskiego reżimu najpierw straszył Białorusinów, że Warszawa chce zaanektować Grodzieńszczyznę i gromadzi wojska przy granicy. Potem zaczął prześladować polską mniejszość i zapowiedział, że zostanie poruszona kwestia traktowania białoruskiej mniejszości w Polsce w okresie międzywojennym.

Prognoza pogody na czwartek 8 kwietnia

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, a także przelotne opady deszczu ze śniegiem do 3 mm i mokrego śniegu do 1-3 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na wschodzie do 8 stopni Celsjusza na krańcach zachodnich. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h.

Przedterminowe wybory? Kaczyński o skali napięć w Zjednoczonej Prawicy

Będą przyspieszone wybory? - Nie prognozuje, ale nie wykluczam - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" i wyznaje: mamy napięcia w koalicji. Wśród punktów spornych kwestia funduszu odbudowy. Solidarna Polska, której liderem jest Zbigniew nie raz mówiła, że w Sejmie zagłosuje przeciw przepisom. - Nadzieje na rozsądek Solidarnej Polski mogą okazać się płonne - przyznaje Kaczyński i ostrzega: jeśli przegramy głosowanie, to Zjednoczona Prawica nie przetrwa.

Jest decyzja sądu w sprawie respiratorów od byłego handlarza bronią. "To na pewno nie kończy sprawy"

Ministerstwo Zdrowia bliżej odzyskania pieniędzy za respiratory, które kupiło w ubiegłym roku od byłego handlarza bronią. Sąd wydał prawomocny nakaz zapłaty. Chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych. Firma E&K należąca do Andrzeja Izdebskiego umowę zrealizowała częściowo, z 1200 zamówionych respiratorów dostarczyła 200 - bez gwarancji, bez części zamiennych, bez serwisu, a nawet bez przewodów do podłączenia pacjenta.

"Nie ma nic bez lekarza, bez diagnosty, bez farmaceuty". Protest medyków w Warszawie

W środę przed siedzibą resortu zdrowia protestowali przedstawiciele zawodów medycznych. Manifestacja medyków została zorganizowana w szczególnym dniu, bo 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Ochrony Zdrowia oraz Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia. Pielęgniarki i lekarze domagają się poprawy warunków pracy oraz podwyżki płac. Protest był symboliczny, bo - jak mówiła jedna z pielęgniarek - poczucie odpowiedzialności nakazało medykom pozostać w miejscach pracy.

Rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia

Rząd poinformował o przedłużeniu obostrzeń w całym kraju. Do 18 kwietnia zamknięte będą galerie handlowe, siłownie, kina, teatry, zakłady fryzjerskie, przedszkola i szkoły. Minister zdrowia Adam Niedzielski ma nadzieje, że najmłodsi uczniowie wrócą do szkół jeszcze w tym miesiącu, ale wiele zależy od poświątecznych zachorowań - ich pełen obraz ma być znany w przyszłym tygodniu. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w środę 14910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 638 zakażonych osób.

"Pandemia jest egzaminem dla naszej dojrzałości"

Pandemia wywróciła życie większości osób do góry nogami. Jak ten ostatni rok wpłynął na wzorce naszych zachowań? - Te nasze indywidualne wybory idą w zupełnie innym kierunku w zależności od tego, w którym miejscu się znajdujemy: czy jesteśmy przed chorobą, czy po chorobie, czy po śmierci kogoś bliskiego - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Tomasz Sobierajski socjolog, wakcynolog społeczny. Zdaniem dr Heleny Chmielewskiej-Szlajfer, socjolożki z Akademii Leona Koźmińskiego, wynika to z tego, że społeczeństwo otrzymuje sprzeczne informacje. - Ludzie nie traktują restrykcji poważnie, bo dlaczego mieliby je traktować poważnie, jeżeli w galerii handlowej nie wolno przebywać, a w kościele wolno przebywać. To jest po prostu nielogiczne - stwierdziła. Psycholog i socjolog dr Joanna Heidtman zwróciła uwagę, że ludzie zaczynają minimalizować ryzyko i je lekceważyć. - Jako ludzie nie jesteśmy jednostkami racjonalnymi, a racjonalizującymi - podsumowała Heidtman.