Wstrząsający raport naukowców. "Wszystko bardzo źle wróży przyszłości"


Najnowsze wyniki raportu czasopisma "The Lancet" są wstrząsające. Zdaniem naukowców wysokie temperatury na świecie doprowadziły do zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego - spadły uprawy kukurydzy, pszenicy oraz plony ryżu. Ponadto około pół miliarda ludzi na świecie żyje na obszarach, którym grozi zalanie.

Czasopismo "The Lancet" opublikowało kolejny raport o stanie świata w obliczu katastrofy klimatycznej. Bezpieczeństwo żywnościowe to tylko jeden z punktów raportu. Według naukowców przez skrajnie wysokie temperatury o 6 procent spadły uprawy kukurydzy, o 3 procent pszenicy, a o 5,5 procent plony ryżu.

- Wszystko bardzo źle wróży przyszłości (...), naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu - twierdzi prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głownej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Naukowcy zwracają również uwagę, że przez rekordową liczbę dni z ekstremalnie wysokimi temperaturami w 2020 roku zagrożone było życie rekordowej liczby seniorów i niemowląt.

- Ten raport potwierdza wcześniejsze wyniki badań, które wskazywały, że skutki zmian klimatu są dla zdrowia publicznego prawdopodobnie największym w XXI wieku zagrożeniem - zaznacza prof. Karaczun.

Nad raportem pracowało 120 naukowców z całego świata. W publikacji przekonują, że poza ekstremalną suszą, która dotyka już niemal jednej piątej globu, zagraża nam też woda - ponad pół miliarda ludzi mieszka na terenach zagrożonych zalaniem.

- To, co zrzucamy na dzieci i młodzież, to zupełnie inne doświadczenie życia. Oni dorastają z żalem i strachem o swoją przyszłość - uważa Caroline Hickman, psychoterapeutka z Uniwersytetu w Bath.

"75 procent młodych ludzi jest przerażonych przyszłością"

Niepokój klimatyczny to kolejne zagrożenie dla zdrowia - tym razem psychicznego. Strach, złość i całkowita bezradność - to tylko niektóre emocje, jakie codziennie towarzyszą milionom młodych ludzi na całym świecie.

- W pewnym sensie odczuwam wstyd. Zastanawiam się nad tym, jak w ogóle mogę myśleć o czymś pozytywnym, kiedy świat się kończy, kiedy nie wiem czy będzie to bezpieczne miejsce do życia, gdy będę się starzeć - opowiada Elouise Mayall, studentka.

- Nie wiem, co będzie, jak będzie wyglądała moja przyszłość i bardzo się tym martwię - mówi Janet Navvuga.

Młodzi ludzie robią co mogą, by przekonać światowych przywódców do zmian.

- 75 procent młodych ludzi jest przerażonych przyszłością. Cztery na dziesięć osób z powodu zmian klimatycznych nie chce mieć potomstwa. 56 procent dzieci i młodych ludzi uważa, że ludzkość czeka zagłada - przybliża Caroline Hickman, psychoterapeutka z Uniwersytetu w Bath.

Naukowcy są zgodni, że katastrofa klimatyczna jest już za rogiem, ale - jak podkreślają - cały czas mamy szansę. Warunek jest jeden: natychmiastowe, radykalne zmiany. A za najważniejsze uważają odejście od paliw kopalnych do 2030 roku.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS