"Poprzednie fale epidemii były jak bałwanek. Czwarta fala jest jak góra lodowa"


W Rumunii wprowadzono ostre restrykcje - wieczorem mogą wyjść z domów tylko zaszczepieni lub ozdrowieńcy. Tylko oni wejść będą mogli do urzędów czy galerii handlowych. Z kolei Rosjanie dostali przymusowo wolne od pracy. Przykłady tych dwóch krajów pokazują, że mimo dostępnych szczepionek, czwarta fala bywa groźniejsza niż poprzednie.

Zamknięte szkoły, nakaz noszenia maseczek także na ulicach, godzina policyjna - takie restrykcje przez miesiąc obowiązywać mają w Rumunii.

- Wieczorem wyjść mogą tylko zaszczepieni lub ci, którzy niedawno przechorowali COVID, czyli mają odporność. Negatywny test nie wystarczy, bo nie chroni przed zakażeniem - mówi Raed Arafat, wiceminister spraw wewnętrznych Rumunii.

Zielony certyfikat trzeba będzie pokazać, by wejść do centrum handlowego czy urzędu.

- Instytucje, takie jak muzea, biblioteki, księgarnie, również będą musiały przestrzegać obowiązkowej maseczki oraz weryfikacji z kodem QR - dodaje Agnieszka Krawczyk, Polka mieszkająca w Rumunii i autorka książki "Rumunia. Albastru, ciorba i wino".

Rząd zdecydował się działać, bo system ochrony zdrowia nie daje już rady.

- Poprzednie fale epidemii były jak bałwanek. Czwarta fala jest jak góra lodowa. To, co się dzieje, jest nie do opisania - przekonuje Andi Nodit, dyrektor szpitala w Bukareszcie.

Kwestia mentalności

Dramat jest też w Rosji, gdzie zapełniają się cmentarze. Od ponad tygodnia codziennie na COVID-19 umiera tam ponad tysiąc osób. Rosjanie dostaną ponad tydzień przymusowego wolnego od pracy, a w Moskwie od czwartku obowiązywać będzie lockdown.

Niemal wszystko już piąty dzień zamknięte jest na Łotwie. - Już nawet nie jestem zły, chcę tylko zapytać "dlaczego?". Dlaczego nie możemy być jak inne kraje europejskie czy skandynawskie? Chyba jeszcze do tego nie dorośliśmy - mówi Endijs Berzins, właściciel restauracji w Rydze.

Koronawirus najbardziej atakuje tam, gdzie mimo powszechnej dostępności szczepionek, chętnych do szczepień brakuje. Różnica między wschodem a zachodem Europy jest bardzo wyraźna.

- We wschodniej części Niemiec, dokładnie na tym obszarze, na którym była Niemiecka Republika Demokratyczna, tam również wyszczepialność jest porównywalnie niska, jak w krajach byłego bloku sowieckiego, więc to nie jest nawet kwestia nawet narodowościowa, tylko kwestia mentalności ludzi, którzy na tamtych terenach mieszkali - przekonuje doktor Tomasz Sobierajski, socjolog i wakcynolog społeczny.

"Teraz trzeba być szczególnie czujnym"

Restrykcje nie znikają całkowicie nawet w krajach, gdzie chętnych do szczepień nie brakuje - bo wirus wciąż udowadnia swoją siłę.

Nowe ograniczenia pojawiają się w Chinach, choć tam jest tylko nieco ponad 130 zakażeń dziennie. Odwołano planowany na weekend pekiński maraton na 30 tysięcy ludzi. Pojawiają się nawet pytania o los zimowych igrzysk olimpijskich, które mają się odbyć w lutym. Na razie przygotowania idą pełną parą.

- Pandemia obliguje nas wszystkich do ostrożności, podejmowania odpowiednich środków. Będzie zestaw zasad, które obowiązywać będą wszystkich - zapewnia Spyros Capralos, prezes Greckiego Komitetu Olimpijskiego.

Przed kolejną zimą z wirusem szef Światowej Organizacji Zdrowia ostrzega, że wciąż daleko do końca pandemii. - Spokój ducha jest tak samo niebezpieczny jak wirus. Teraz trzeba być szczególnie czujnym, nie opuszczać gardy - apeluje Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Szmydt jest podejrzany o szpiegostwo, grozi mu nawet dożywocie. Były już sędzia jest na Białorusi, gdzie poprosił o azyl. Jego zatrzymanie i przekazanie Polsce wydaje się zatem dość mało prawdopodobne. Dlaczego polski kontrwywiad nie wykrył działalności Szmydta? - Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry i człowieka Piebiaka, czyli element układu politycznego - uważa Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

"Służby nie dotykały Szmydta, ponieważ traktowały go jako człowieka Ziobry"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi i lekarz, który przyjmował kroplówkę w czasie pracy. Jest zwrot w sprawie bulwersującej sytuacji na SOR-ze w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Lekarz złożył wypowiedzenie i nie pracuje już w placówce. Sprawą zajmuje się prokuratura. Były już przeszukania w szpitalu i w mieszkaniu "osoby, która występuje w tej sprawie". Zabezpieczono dokumentację, wzywani są świadkowie. 

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Lekarz ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie, który mógł przyjmować fentanyl, złożył wypowiedzenie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Mur przy granicy z Białorusią ma zostać, ale zakładamy też, że każdy mur bywa nieszczelny - mówiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska o słowach premiera Donalda Tuska, że istnieje "potrzeba wzmocnienia granicy". Michał Kobosko stwierdził, że "bezpieczeństwo granic nie może wykluczać człowieczeństwa".

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

"Podstawą absolutną funkcjonowania każdego państwa jest zapewnienie bezpiecznych granic"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS