"Poprzednie fale epidemii były jak bałwanek. Czwarta fala jest jak góra lodowa"


W Rumunii wprowadzono ostre restrykcje - wieczorem mogą wyjść z domów tylko zaszczepieni lub ozdrowieńcy. Tylko oni wejść będą mogli do urzędów czy galerii handlowych. Z kolei Rosjanie dostali przymusowo wolne od pracy. Przykłady tych dwóch krajów pokazują, że mimo dostępnych szczepionek, czwarta fala bywa groźniejsza niż poprzednie.

Zamknięte szkoły, nakaz noszenia maseczek także na ulicach, godzina policyjna - takie restrykcje przez miesiąc obowiązywać mają w Rumunii.

- Wieczorem wyjść mogą tylko zaszczepieni lub ci, którzy niedawno przechorowali COVID, czyli mają odporność. Negatywny test nie wystarczy, bo nie chroni przed zakażeniem - mówi Raed Arafat, wiceminister spraw wewnętrznych Rumunii.

Zielony certyfikat trzeba będzie pokazać, by wejść do centrum handlowego czy urzędu.

- Instytucje, takie jak muzea, biblioteki, księgarnie, również będą musiały przestrzegać obowiązkowej maseczki oraz weryfikacji z kodem QR - dodaje Agnieszka Krawczyk, Polka mieszkająca w Rumunii i autorka książki "Rumunia. Albastru, ciorba i wino".

Rząd zdecydował się działać, bo system ochrony zdrowia nie daje już rady.

- Poprzednie fale epidemii były jak bałwanek. Czwarta fala jest jak góra lodowa. To, co się dzieje, jest nie do opisania - przekonuje Andi Nodit, dyrektor szpitala w Bukareszcie.

Kwestia mentalności

Dramat jest też w Rosji, gdzie zapełniają się cmentarze. Od ponad tygodnia codziennie na COVID-19 umiera tam ponad tysiąc osób. Rosjanie dostaną ponad tydzień przymusowego wolnego od pracy, a w Moskwie od czwartku obowiązywać będzie lockdown.

Niemal wszystko już piąty dzień zamknięte jest na Łotwie. - Już nawet nie jestem zły, chcę tylko zapytać "dlaczego?". Dlaczego nie możemy być jak inne kraje europejskie czy skandynawskie? Chyba jeszcze do tego nie dorośliśmy - mówi Endijs Berzins, właściciel restauracji w Rydze.

Koronawirus najbardziej atakuje tam, gdzie mimo powszechnej dostępności szczepionek, chętnych do szczepień brakuje. Różnica między wschodem a zachodem Europy jest bardzo wyraźna.

- We wschodniej części Niemiec, dokładnie na tym obszarze, na którym była Niemiecka Republika Demokratyczna, tam również wyszczepialność jest porównywalnie niska, jak w krajach byłego bloku sowieckiego, więc to nie jest nawet kwestia nawet narodowościowa, tylko kwestia mentalności ludzi, którzy na tamtych terenach mieszkali - przekonuje doktor Tomasz Sobierajski, socjolog i wakcynolog społeczny.

"Teraz trzeba być szczególnie czujnym"

Restrykcje nie znikają całkowicie nawet w krajach, gdzie chętnych do szczepień nie brakuje - bo wirus wciąż udowadnia swoją siłę.

Nowe ograniczenia pojawiają się w Chinach, choć tam jest tylko nieco ponad 130 zakażeń dziennie. Odwołano planowany na weekend pekiński maraton na 30 tysięcy ludzi. Pojawiają się nawet pytania o los zimowych igrzysk olimpijskich, które mają się odbyć w lutym. Na razie przygotowania idą pełną parą.

- Pandemia obliguje nas wszystkich do ostrożności, podejmowania odpowiednich środków. Będzie zestaw zasad, które obowiązywać będą wszystkich - zapewnia Spyros Capralos, prezes Greckiego Komitetu Olimpijskiego.

Przed kolejną zimą z wirusem szef Światowej Organizacji Zdrowia ostrzega, że wciąż daleko do końca pandemii. - Spokój ducha jest tak samo niebezpieczny jak wirus. Teraz trzeba być szczególnie czujnym, nie opuszczać gardy - apeluje Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS