"Wystarczy, że głosujesz na dwie ręce dla PiS-u, PiS o tobie nie zapomni"


W poniedziałek rozpoczął się proces Małgorzaty Zwiercan, która pięć lat temu głosowała w Sejmie "na dwie ręce" - za Kornela Morawieckiego. Była posłanka nie dostała się w ostatnich wyborach do Sejmu z list PiS-u. Dostała więc pracę w kancelarii premiera. W niedzielę została też komendantem głównym Ochotniczych Hufców Pracy.

W poniedziałek ruszył proces byłej posłanki Małgorzaty Zwiercan w sprawie głosowania "na dwie ręce". Oskarżonej nie było podczas rozprawy na sali sądowej.

Postępowanie właśnie zostało odroczone, bo byłej posłance nie doręczono skutecznie wezwania. Cała sprawa dotyczy burzliwego głosowania sprzed pięciu lat, gdy posłanka dodatkowo zagłosowała za swojego klubowego kolegę - Kornela Morawieckiego - do czego zresztą się przyznała. Zwiercan tłumaczyła, że jej klubowy kolega źle się poczuł i że o wszystkim rozmawiali.

Pomimo że Kornel Morawiecki przekonywał, że skoro sam kogoś upoważnił do głosowania, to wszystko jest w porządku, to zachowanie posłanki nie było zgodne z polskim prawem. Regulamin Sejmu nie zna i nie przewiduje tego typu delegacji uprawnień, co posłowie powinni wiedzieć.

Posłowie głosują osobiście, a głosowanie na dwie ręce jest po prostu przekroczeniem uprawnień. Takie działanie zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Nagroda za lojalność?

Nieznajomość prawa szkodzi, ale - jak się okazuje - nie wszystkim.

Po tym, jak Małgorzata Zwiercan w ostatnich wyborach - startując z list PiS - nieskutecznie ubiegała się o mandat posła, znalazła pracę w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. - Jest pracownikiem kancelarii już od bardzo dawna i w tej sprawie nic się nie zmieniło. Ja oczywiście nie jestem w stanie podać wszystkich informacji na temat każdego z pracowników kancelarii, bo pracuje w KPRM-ie ponad 1300 osób - komentuje Michał Dworczyk.

Trudno jednak przegapić kogoś, kto sam o sobie pisze, że jest sekretarzem premiera, a od 24 października dodatkowo także komendantem głównym Ochotniczych Hufców Pracy. Redakcja "Faktów" TVN chciała z byłą posłanką porozmawiać o jej najnowszej funkcji, ale to się nie udało.

Politycy opozycji nie mają wątpliwości, że kariera Małgorzaty Zwiercan to nie tylko nagroda za lojalność. To też sygnał do innych. - Wystarczy, że głosujesz na dwie ręce dla PiS-u, PiS o tobie nie zapomni i w zamian dostaniesz fuchę - uważa Piotr Zgorzelski z PSL.

- Przekaz do tych wszystkich posłów, którzy dziś sprzedają się Kaczyńskiemu, żeby tworzyć tę kruchą większość, że "pamiętajcie, Kaczyński będzie o was pamiętał" - dodaje Marcin Kierwiński z PO.

Sądowy proces Małgorzaty Zwiercan został odroczony do stycznia.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS