"Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"

25.10.2021 | "Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"
25.10.2021 | "Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
25.10.2021 | "Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Gwałtownie rosnące ceny prądu, gazu, paliwa i żywności spychają poniżej granicy ubóstwa tysiące Polaków. Statystycznie to już ponad dwa miliony osób. Największy problem jest w rodzinach wielodzietnych i wśród rencistów. Potrzebna jest pomoc - fundacji, wolontariuszy i rządu.

Granica ubóstwa w Polsce to cztery złote dziennie. Takie pieniądze muszą wystarczyć na opłaty, ubranie, jedzenie. Na przeżycie.

Poza marginesem jest już ponad dwa miliony Polaków. W ciągu jednego roku granicę skrajnego ubóstwa przekroczyło ponad 370 tysięcy osób, w tym blisko 100 tysięcy dzieci - głównie z rodzin wielodzietnych - i 50 tysięcy seniorów.

- Pozwalamy ludziom spaść w ten lej gdzieś tam, z którego oni się potem nie potrafią wydobyć i w ten sposób tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny - mówi Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście.

Walkę o przetrwanie od pierwszego do pierwszego toczy jedna rodzina na dwadzieścia. - Mówimy tutaj o gospodarstwach domowych, które utrzymują się ze świadczeń socjalnych. To są również renciści. Emeryci wyglądają trochę lepiej w tej sytuacji - przekonuje Karolina Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego.

Obecna sytuacja to wielkie wyzwanie dla wszystkich organizacji, które w walce z ubóstwem stają na pierwszej linii frontu. - Już wiemy, że Paczka będzie potrzebna w tym roku jeszcze bardziej niż w zeszłym roku. My w tym momencie nadal szukamy wolontariuszy, którzy chcieliby zostać opiekunem rodziny - mówi Joanna Sadziki, prezes Stowarzyszenia Wiosna organizującego akcję Szlachetna Paczka.

Wpływ wzrostu cen

Strach przed utratą dachu nad głową zmienił priorytety. Widać to w fundacjach organizujących wsparcie. Prośby o pomoc w zdobyciu ubrań, jedzenia czy leków już nie zawsze są na pierwszym planie.

- Dzisiaj ten strumień finansowy w znacznej mierze musimy przekierować właśnie na rachunki w opłatach stałych, które nieustająco rosną - wyjaśnia Ewa Tietianiec z Fundacji "Happy Kids".

Rosną ceny czynszu, gazu, prądu, żywności, a stawki zasiłków zmieniły się od 2016 roku - odkąd władzę przejął PiS - nieznacznie. 500 plus z przed pięciu lat to też nie to samo co 500 plus dziś.

- Ubóstwo skrajne dzieci oczywiście zmniejszyło się w porównaniu z rokiem 2015 czy 2014, ale nie zmniejszyło się tak, jak to obiecywano, czy tak, jak twierdzono w tych wczesnych latach, że zmniejszy się aż o 94 procent - podkreśla profesor Ryszard Szarfenberg z Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałaniu Ubóstwu.

Czasowo pandemia wyszła wśród przyczyn skrajnego ubóstwa przed szereg, ale główne jego przyczyny to obok bezrobocia i wzrostu cen - brak wykształcenia i niepełnosprawność.

Jaki pomysł na dziś ma rząd? W odpowiedzi na to pytanie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało redakcję "Faktów" TVN, że od stycznia zmienią się kryteria dochodowe uprawniające do pomocy: będzie to 776 złotych dla osoby samotnej i 600 złotych dla osoby w rodzinie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla kościołów. W sprawie likwidacji funduszu koalicja była zgodna, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS