Najnowsze

Najnowsze

"Po stronie polskiej nie ma żadnych grup koczujących imigrantów"

Po stronie polskiej nie ma żadnych grup koczujących imigrantów - odpowiada Straż Graniczna na pytanie o grupę trzydziestu dwóch osób, między innymi obywateli Afganistanu, którzy od dwunastu dni na polsko-białoruskiej granicy koło Usnarza Górnego starają się o azyl. Ministerstwo Spraw Zagranicznych dodaje, że polska strona nie ponosi za ich los jakiejkolwiek odpowiedzialności, bo to element "działań hybrydowych ze strony Aleksandra Łukaszenki".

Gwiazdy i dziennikarze wystąpią w Sopocie z okazji 20 lat TVN24

Nie tylko gwiazdy estrady, ale także dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN wystąpią o godzinie 20 na antenie TVN i TVN24, na scenie Top of the Top Sopot Festival 2021. To będzie specjalny koncert z okazji 20 lat TVN24. Dziennikarze nie będą śpiewać, ale będą prowadzić imprezę. Festiwal w Sopocie budzi w tym roku wyjątkowe emocje i przyciąga rzesze widzów przed ekrany. W środę Dawid Kwiatkowski ze łzami w oczach odbierał przyznanego mu przez widzów Bursztynowego Słowika.

Afgańscy uchodźcy utknęli na polsko-białoruskiej granicy. Nie mogą udać się w żadną stronę

Z podniesionymi rękami podchodzą do funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej i jasno mówią, że chcą azylu. Mundurowi ignorują te słowa. Tak wygląda sytuacja grupy Afgańczyków, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej - od polskiej strony pilnują ich Polacy, a od białoruskiej Białorusini. W nocy Białorusini pozwolili wrócić na swoje terytorium niewielkiej grupie Irakijczyków. Jedzenie i śpiwory pozostałym na granicy Afgańczykom dostarczył poseł Lewicy Maciej Konieczny. Na granicy polsko-białoruskiej są rozstawiane zasieki.

Przez Polski Ład samorządy stracą 11 miliardów złotych. "Nam nie chodzi o rekompensaty"

Polski Ład zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku, ale nie przewiduje tego, jak samorządom zostaną zrekompensowane zmniejszone z tego powodu przychody. Łącznie samorządy mogą stracić 11 miliardów złotych rocznie. - Nam nie chodzi o to, żeby dostawać rekompensaty, dotacje, żeby starać się o jakieś środki. Chodzi nam o to, żeby mieć stałe swoje dochody - wyjaśnia Aleksander Chęciński, prezydent Sosnowca.

Uchwała anty-LGBT w Małopolsce nie została uchylona. Województwo może stracić pieniądze z UE

Sejmik województwa małopolskiego nie uchylił swojej uchwały, która jest uznawana przez krytyków, ale przede wszystkim przez Komisję Europejską, za "anty-LGBT". Chciała tego opozycja, która alarmuje, że Małopolsce grozi z powodu niewiążącej uchwały utrata 2,5 miliarda euro z funduszy unijnych. Komisja Europejska zapowiedziała bowiem walkę z tzw. uchwałami anty-LGBT. Radnych PiS do nieuchylania uchwały mieli przekonywać Beata Szydło i arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Brakuje sprzętu i personelu. Żadna porodówka w Polsce nie spełnia standardów

Z rządowego dokumentu, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", wynika, że w Polsce nie ma dziś ani jednej placówki, która spełniałaby kryteria przyjętych standardów opieki okołoporodowej. 75 procent porodówek ma braki kadrowe, a w 70 procentach brakuje sprzętu. Dodatkowo w ponad połowie placówek pacjentkom nie gwarantuje się prawa do intymności w czasie porodu i po nim.

Prawie połowa mieszkańców Polski zaszczepiła się przeciw COVID-19

Prawie połowa mieszkańców Polski - ponad 18,3 miliona - to osoby uznawane za w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. Eksperci uważają, że to niewystarczający wynik, aby uzyskać odporność populacyjną przed nadejściem czwartej fali zachorowań na COVID-19 w Polsce. Zaszczepienie się jest proste i szybkie, a w wielu miastach można wręcz przebierać w terminach. Mimo to tempo szczepień znacznie zwolniło.

Migranci na polsko-białoruskiej granicy

Nielegalni imigranci i uciekinierzy między innymi z Afganistanu utknęli w lesie na granicy Białorusi z Polską. Są wśród nich kobiety i dzieci. Reżim Łukaszenki nie zatrzymuje ich, lecz przerzuca na Litwę i do Polski. Ta grupa twierdzi, że była już w Polsce i została wyrzucona.

"Coraz więcej wskazuje na to, że pani marszałek Witek złamała prawo"

Jeśli marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma honor, to powinna ustąpić - uważa profesor Andrzej Zoll, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Zoll zarzuca Witek, że złamała prawo decydując o reasumpcji głosowania i wprowadziła posłów w błąd. Opozycja mówi o kłamstwie i naradza się, jak Elżbietę Witek z funkcji marszałka odwołać.

Miażdżące ekspertyzy w sprawie lex TVN. "To wszystko zostało wrzucone do kosza"

Ustawę anty-TVN trzeba odrzucić w całości - uważa marszałek Senatu. Ale zanim Senat się nią zajmie, poczeka na ekspertyzy prawne. Wicemarszałek Sejmu też je zamówił, ale sejmowa komisja, w której przewagę ma obóz rządowy, nie dała posłom czasu, by się z nimi zapoznali. Teraz, gdy znane są już publicznie, wiadomo, że były bardzo krytyczne.

Sąd apelacyjny wydał wyrok w sprawie wytoczonej autorom "Dalej jest noc"

Historycy Barbara Engelking i Jan Grabowski zostali oskarżeni o pomówienie nieżyjącego już sołtysa wsi Malinowo. Nie muszą przepraszać jego krewnej, bo mają prawo do badań i krytycznej analizy źródeł - orzekł sąd apelacyjny, zmieniając wyrok pierwszej instancji. To głośna sprawa przedstawiana przez prawicę jako obrona dobrego imienia Polaków. Wyrok już został skrytykowany przez Zbigniewa Ziobrę.

Szkoły przygotowują się do szczepienia uczniów

Szkoły przygotowują się do szczepień 12-latków i starszych uczniów, chociaż wciąż brakuje szczegółowych wytycznych. Najgroźniejszy będzie moment powrotu do szkoły, jeśli mało uczniów zaszczepi się na wakacjach.

Prognoza pogody na czwartek 19 sierpnia

W czwartek zachmurzenie będzie kłębiaste, małe i umiarkowane, na północy okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 21 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny.

Czterech byłych polityków Porozumienia pozostanie w rządzie PiS

Byli politycy Porozumienia - Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek i Andrzej Gut-Mostowy pozostają w rządzie PiS-u. Wszyscy są wiceministrami. Do momentu wyjścia Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy byli z Jarosławem Gowinem, ale mimo wcześniejszych deklaracjipostanowili pozostać z PiS-em. Jak mówi Gowin, wyjście Porozumienia z rządu to był czas próby. Jedni zdali ją lepiej, inni gorzej.

Głosowanie w sprawie reasumpcji. "To jest kolejny element destrukcji Sejmu"

To jest korupcja zwykła, to jest karalne i to robi przedstawiciel narodu w Sejmie. W normalnym państwie cywilizowanym jest to naprawdę niemożliwe - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezes TK i były Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll w sprawie reasumpcji głosowania i pozyskiwania większości sejmowej.