Powrót "psiej grypy" w szeregach policji. Przewodniczący policyjnego związku: ktoś podgrzewa atmosferę

19.09.2021 | Powrót "psiej grypy" w szeregach policji. Przewodniczący policyjnego związku: ktoś podgrzewa atmosferę
19.09.2021 | Powrót "psiej grypy" w szeregach policji. Przewodniczący policyjnego związku: ktoś podgrzewa atmosferę
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
19.09.2021 | Powrót "psiej grypy" w szeregach policji. Przewodniczący policyjnego związku: ktoś podgrzewa atmosferęDariusz Prosiecki | Fakty TVN

"Psia grypa" w szeregach policjantów, czyli nowa odsłona protestu mundurowych. Policjanci między innymi odmawiają wystawiania mandatów i zaczynają uciekać na zwolnienia lekarskie. Jak informują dziennikarze tvn24.pl, skala nieobecności funkcjonariuszy w niektórych jednostkach jest już odczuwalna. Słychać też słowa o zdradzie ze strony związkowców.

Na drogach i ulicach polskich miast nadal ich widać - patrolują, kontrolują. Jak każdego dnia w ich pracy sporo się dzieje, ale wewnątrz policyjnej formacji ciszy i spokoju też nie ma.

- Czujemy tę presję. Czujemy presję funkcjonariuszy, bo tak naprawdę zawsze mówiłem, że cały związek podkreśla, że zależy nam na polepszeniu warunków służby - mówi Michał Szczęśniak, pełniący obowiązki przewodniczącego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego.

Policyjni związkowcy mówią o policyjnej, oddolnej presji. Jednak sami funkcjonariusze - w rozmowie z dziennikarzem portalu tvn24.pl - wprost mówią, że to, co dzieje się w policji, to protest. Policjanci między innymi odmawiają wystawiania mandatów i zaczynają uciekać na zwolnienia L4.

- Niektóre jednostki już mają problem z tym, aby choć jeden patrol wystawić nocą - informuje Robert Zieliński, dziennikarz tvn24.pl.

Tyle, że to zupełnie inny protest mundurowych niż ten, który miał miejsce trzy lata temu. Wtedy funkcjonariusze też brali L4, co nazywane było "psią grypą". Wówczas twarzą protestu były policyjne związki.

Podczas obecnego protestu funkcjonariusze zwołują się w internecie. Na policyjnych forach pojawiają się różne wpisy dotyczące na przykład liczby osób przebywających na L4 i co ważne - dziś związek nie rządzi protestem. Policjanci odcinają się od związkowców.

- Na tamtym proteście związek zawodowy i jego przewodniczący zbudował swój autorytet, a dziś bardzo szybko trwoni ten autorytet, biorąc pod uwagę liczbę komentarzy funkcjonariuszy piszących wprost o zdradzie - podkreśla Robert Zieliński.

Podwyżki płac punktem spornym

Funkcjonariuszom chodzi o negocjacje, które szef policyjnego związku zawodowego prowadzi z wiceszefem resortu spraw wewnętrznych. Według funkcjonariuszy szef związku miał się zgodzić na podwyżkę płac w wysokości 271 złotych, choć policjanci przypominają to, co obiecano trzy lata temu i to, na co zgodził się wtedy szef ich związku zawodowego.

- Jest to 650 złotych od stycznia przyszłego roku i kolejne 500 złotych od stycznia 2020 roku - mówił w 2018 roku Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

W kolejnych latach policjanci też mieli dostać nie mniej niż 500 złotych podwyżki.

W przesłanym oświadczeniu do redakcji "Faktów" TVN władze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazały, że rządowa propozycja to wzrost płac o prawie 500 złotych, a także, że w kolejnych latach podwyżki mają być jeszcze większe. Ponadto szef związku zawodowego policjantów dodaje, że nie może być mowy o proteście, bo rozmowy z resortem jeszcze trwają.

- Ja mam pełne przekonanie, a w zasadzie pewność, że ktoś podgrzewa nastroje. Była pełna zgoda co do tego, żeby nie wchodzić w fazę protestu, a dokończyć rozmowy - informuje Rafał Jankowski.

Finał negocjacji związkowców z resortem ma się odbyć w poniedziałek.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS