Najnowsze

Najnowsze

Spór o medyczną marihuanę. Bachański: przynosi znacznie więcej korzyści niż szkody

Specjalista neurologii dziecięcej dr Marek Bachański pracował w Centrum Zdrowia Dziecka. Zanim został zwolniony dyscyplinarnie leczył małych pacjentów z padaczką środkami zawierającymi medyczną marihuanę. Teraz sąd zdecydował, że ma wrócić do pracy. – Stosowałem medyczną marihuanę w ramach importu docelowego – wyjaśniał Bachański, tłumacząc zapisy prawne na mocy których był to możliwe.

„Może się zdarzyć, że Polska znajdzie się w izolacji”

– Może się zdarzyć, że Polska znajdzie się w izolacji – ocenił szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS Jacek Stawiski po wtorkowej debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim. Stawiski wyraził zdziwienie, że rząd PiS wdaje się w spory z instytucjami europejskimi, zamiast wykorzystać w polityce zagranicznej to, że „debata o imigracji przesunęła się w prawo, na stronę Orbana”. – Jeśli najsilniejsze kraje UE pójdą swoją drogą, to Polski nie będzie nikomu żal – skomentował drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Marek Ostrowski z „Polityki”.

„Amerykanie dowiedzieli się przede wszystkim, że Clinton jest po prostu człowiekiem, który nie wyrabia fizycznie”

Problem zasłabnięcia Hillary Clinton oraz stan jej zdrowia nie przestaje być tematem numer jeden w amerykańskiej kampanii wyborczej. Oficjalnym powodem niedyspozycji, który podaje sztab kandydatki, to zapalenie płuc. –Zasłabnięcie może być stanem normalnym przy tej chorobie – tłumaczył pulmonolog dr Tadeusz Zielonka w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS. Dodał także, że jeśli się spojrzy na ów problem historycznie, to oficjalne komunikaty zawsze mówią o infekcji. – Dzieje się tak, ponieważ zapalenie płuc jest ostrą chorobą, ale wyleczalną – mówił dr Zielonka.

Zbigniew Lewicki o stanie zdrowia Hillary Clinton: jej sztab skrywa poważną tajemnicę

– Unikanie przez 9 miesięcy konferencji prasowej? To jest niespotykane. To się nie zdarzyło żadnemu amerykańskiego politykowi – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Skomentował on kampanię wyborczą kandydatki demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton. Zasugerował, że unikała ona konferencji prasowych ze względu na „poważną tajemnicę zdrowotną”. – Coś jest ukrywane ewidentnie – stwierdził. Lekarze Clinton podają, że zachorowała ona na zapalenie płuc. – Być może okaże się, że miała tydzień-dwa tygodnie choroby, z której wyszła – mówił drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Marcin Bosacki, były ambasador Polski w Kanadzie.

Jak wygląda typowy dzień amerykańskiego prezydenta? Wymaga on końskiego zdrowia

Dlaczego zdrowie kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych ma tak fundamentalne znaczenie? Bo to nie tylko ogromnie prestiżowa, ale przede wszystkim bardzo ciężka i fizycznie wyczerpująca praca. Każdy z prezydentów inaczej układa sobie plan dnia, ale zawsze są w nim podstawowe elementy, takie jak tajny briefing i liczne spotkania z doradcami.

Niezwykłe święto kobiet polskiego lotnictwa. Czarownice do Krakowa przyleciały na… Aerosabat

Kraków chyba jeszcze nigdy tak bardzo nie zbliżył się do nieba. Czarownice z całej Polski zleciały się na Aerosabat i oczarowały mieszkańców. Niecodzienny widok, który mogli zaobserwować mieszkańcy Krakowa, to nic innego jak niezwykłe święto kobiet polskiego lotnictwa. Po raz pierwszy odbyło się ono w Krakowie, a lotniczki udowadniały, że w każdym wieku można latać. Wśród czarownic były takie, które swój pierwszy skok ze spadochronem zaliczyły w wieku 80 lat, ale także takie, które na co dzień pilotują wojskowe samoloty transportowe.

Policjanci szukali narkotyków. W mieszkaniu znaleźli ciało niemowlęcia

Szokującego i makabrycznego odkrycia dokonali policjanci, którzy wykonywali – z pozoru zwyczajnej – akcji. Wszystko zaczęło się od zatrzymania w Kamiennej Górze kierowcy skutera, przy którym znaleziono narkotyki. Później przeszukano jedno z mieszkań – tam znaleziono ciało 7-miesięcznego niemowlaka. Dziecko prawdopodobnie nie żyło od kilku dni. Mężczyzna, w mieszkaniu którego dokonano tego makabrycznego odkrycia, był dziadkiem dziecka.

W tym przedszkolu dzieci przychodzą… na drugą zmianę. Efekt reformy dot. sześciolatków

W przedszkolu w Złocieńcu dzieci traktowane są jak dorośli – muszą uczyć się na dwie zmiany. Część maluchów – dzieci pięcio- i sześcioletnie – zajęcia zaczyna o godzinie 13, a kończy po 18. Czemu? Winna temu jest reforma edukacji, którą rząd od kilku miesięcy wprowadza w całym kraju, a która zakłada brak obowiązku pójścia 6-latków do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Gminy stanęły przed obowiązkiem zapewnienia miejsc dla młodszych dzieci, a w przedszkolach zrobiło się ciasno.

Małgorzata Zawadka o 11 września: poczułam się wtedy obywatelem tego miasta

Polscy dziennikarze Małgorzata Zawadka i Filip Niedenthal w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS wspominali swoje przeżycia z 11 września 2001 roku, kiedy w USA doszło do serii zamachów terrorystycznych. – Poczułam się wtedy obywatelem tego miasta (Nowego Jorku – przyp. red.) – mówiła Małgorzata Zawadka, była korespondentka w USA. – Najważniejsze, że to miasto przetrwało – mówił z kolei Filip Niedenthal, redaktor naczelny „Esquire”.

Marek Ostrowski: krytyka naszego rządu jest zasadna. Ubolewam, że to się rozmyje

Parlament Europejski w przyszłym tygodniu podejmie debaty. Tematem rozmów ponownie będzie aktualna sytuacja w Polsce. – Krytyka naszego rządu jest zasadna. Ubolewam, że to się rozmyje – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. Jego zdaniem najpoważniejszym zarzutem wobec Polski jest to, że rząd nie akceptuje wyroków Trybunału Konstytucyjnego. To się nie zdarza, jak określił dziennikarz, „w świecie białego człowieka”.

Smolar: następuje marginalizacja Polski przez UE

Tusk mówi o konsekwencji w kontekście Brexitu, Włosi – o ścisłej integracji państw, które jej rzeczywiście chcą, a premier Węgier – o kontrrewolucji kulturalnej. Sytuację współczesnej Europy komentował w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. Gość Jolanty Pieńkowskiej uważa, że borykamy się z „najpoważniejszym kryzysem i widać, że Europa dzieli się na trzy bloki”. Dostrzega jednak w tym kryzysie jasną stronę. Jest nią pozytywne podejście Polaków do Unii Europejskiej, kojarzonej głównie z możliwościami rozwoju cywilizacyjnego. Zauważa jednak i drugą stronę. – Europie jest bardzo trudno – przyznał. – Już teraz następuje marginalizacja Polski przez Unię Europejską – dodał.

Czy Putin boi się niezależnych sondaży? „Jego partia nie jest tak dobrze postrzegana”

- O ile sam Putin i jego poparcie jest na wysokości niebios (…) tyle jego partia nie jest tak dobrze postrzegana – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Andrzej Zaucha, korespondent „Faktów” w Rosji. – Poparcie dla niej spada – podkreślił. Reporter „Faktów”, powołując się na niezależne źródła, stwierdził, że „Putin, jako przywódca, ma ponad 80 proc. poparcia”, między innymi dlatego, że partia jest postrzegana jako elita karierowiczów. Zdaniem gościa Jolanty Pieńkowskiej takie myślenie Rosjan wynika ze świadomości, że w kraju może być gorzej – tak, jak 25 lat temu gdy na sklepowych półkach niczego nie było. Dlatego, zdaniem reportera „Faktów”, wolą stałość urzędu prezydenta.

Echa spotkania Kaczyńskiego i Orbana w Krynicy. „To bardziej show niż poważna polityka”

„W UE potrzebne są zmiany kulturowe” – to jedna z istotniejszych kwestii, w sprawie której zgodzili się Viktor Orban premier Węgier i lider PiS Jarosław Kaczyński. Tę sytuację komentowali publicyści Adam Szostkiewicz „Polityki” i Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”. Zgodnie ocenili, że spotkanie obecnego premiera Węgier oraz byłego premiera Polski na Forum Ekonomicznym w Krynicy, było „przede wszystkim świetnym show”.

Francja coraz bardziej cierpi z powodu fali imigrantów. Paryż buduje dwa obozy dla uchodźców

Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się prace przy stawianiu betonowej bariery we francuskim Calais. Mur stanie wzdłuż głównej drogi prowadzącej do portu. Konstrukcja ma chronić ciężarówki przed napadami imigrantów, którzy koczują w tzw. Dżungli. Ale z powodu fali imigrantów cierpi cała Francja. Paryż wprowadza tymczasowe rozwiązanie – dwa obozy dla uchodźców: dla kobiet i dla mężczyzn.

Psychotropy zamiast leku kardiologicznego. Skutki pomyłki producenta mogą być groźne dla pacjentów

Zamiast leku na wyrównanie ciśnienia – środek psychotropowy. Niebezpieczna zamiana ze skutkami, które mogą być groźne dla pacjentów. Produkowane przez czeską firmę Zentiva psychotropy o nazwie Neurol znalazły się w opakowaniach leku kardiologicznego Atram. Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega i apeluje do pacjentów, by leki oddali do aptek, a sami zgłosili się do lekarza.

Bez wiedzy i zgody pani Izy zaczęli budować na jej działce pawilon handlowo-usługowy. Pozwolenie wydali urzędnicy

Samowola budowlana przy urzędniczej aprobacie. Bez wiedzy i zgody właścicielki inwestor zaczął budować na jej działce pawilon handlowo usługowy. Pozwolenie wydali urzędnicy. Dlaczego? Ponieważ inwestor oświadczył, że posiada prawo od dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane. Właścicielka nie miała szans na reakcję – na co dzień mieszka zagranicą. Pani Iza od dwóch lat walczy o przywrócenie stanu pierwotnego dla swojego terenu, ale nie jest to proste. Mimo że nadzór budowlany nakazał rozbiórkę tego, co już wybudowano, to inwestor ciągle odwołuje się od tej decyzji.

Marcinkiewicz: misja ministrów "wyjazdem propagandowym". Listy prezydenta mało znaczącym "wyjściem przed szereg"

Po atakach na Polaków w Wielkiej Brytanii do Londynu pojechali z wizytą ministrowie Błaszczak i Waszczykowski oraz Komendant Główny Policji. – Myślę, że to taka propagandowa wizyta – powiedział w „Faktach z Zagranicy” były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W rozmowie z Jolantą Pieńkowską na antenie TVN24 BiS dodał, że „taki wyjazd na pewno coś wnosi (…) dla rządu” i dla wizerunku samych ministrów, którzy w ocenie Marcinkiewicza „mają dużo za uszami”.

Wkrótce premiera płyty z muzyką tylko dla… kotów

Już wkrótce premiera płyty, która nie jest zarezerwowana dla jednego gatunku – i nie chodzi bynajmniej o gatunek muzyczny. Jedna z wytwórni wyda album z muzyką dla… kotów. Ścieżkę skrojoną na potrzeby kocich uszu skomponował wiolonczelista amerykańskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, który ma na koncie współpracę między innymi z Metalliką.

Koniec dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu za granicą. KE chce wprowadzić nowe zasady

Większości z nas trudno się rozstać z telefonem. Jednocześnie korzystanie z niego za granicą dla wielu Polaków jest mało atrakcyjne. Powód oczywisty – wysokie opłaty. Wkrótce może się to jednak zmienić. Komisja Europejska opublikowała projekt przepisów, które poza granicami pozwalają dzwonić za tyle samo, ile płacimy w kraju. Co prawda na razie tylko przez 90 dni w roku, ale to i tak dobra wiadomość.

Miało być przedszkole, ale mieszkańcy pobliskiego osiedla protestują. Nie chcą placówki ze względu na… hałas

Zazwyczaj budowa nowego przedszkola spotyka się radością, bo to zawsze wielce wyczekiwana placówka. Miejsc dla przedszkolaków w całym kraju ciągle brakuje. Nie zamierzają się tym przejmować mieszkańcy pewnego osiedla w Przecławiu niedaleko Szczecina. Wspólnota mieszkaniowa nie chce koło siebie przedszkola i bawiących się na dworze dzieci. Próbują blokować pozwolenia na budowę placówki.

Co jest przyczyną ataków w Harlow? „To nastroje, które kumulowały się w Brytyjczykach od 2004 roku”

W Wielkiej Brytanii ponownie doszło do ataku na Polaków. Nie dość, że miał on miejsce w tym samym miejscu, co poprzedni, to napastnicy zaatakowali niedługo po marszu milczenia i sprzeciwu wobec agresji, zorganizowanym przez mniejszość polską. Czy takie akty przemocy uaktywnił Brexit? – To są nastroje, które kumulowały się w Brytyjczykach od 2004 roku, kiedy premier Tony Blair otworzył rynek pracy dla obywateli Polski i innych nowych krajów członkowskich UE – mówił na antenie TVN24 BiS w programie „Fakty z Zagranicy” Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Rokita: nie zdziwię się, jeśli skutkiem polityki imigracyjnej będą pogromy w Europie

– W Europie narastają tendencje nacjonalistyczne, nie tylko w Wielkiej Brytanii – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były poseł PO Jan Rokita, komentując napaści na Polaków w Harlow w Anglii. Jak ocenił, „lumpen-nacjonalizm w różnych częściach Europy staje się silniejszy” i stosunkowo niezamożne, robotnicze Harlow nie jest tutaj wyjątkiem. – Nie zdziwię się, jeśli efektem imigracji, otwartej europejskiej polityki imigracyjnej w ubiegłym roku, staną się na przykład pogromy w różnych krajach europejskich – dodał.