Sasin "wyobraża sobie" przesunięcie pomnika Poniatowskiego. "Niech przesunie łóżko, bo chyba na jakiejś żyle wodnej śpi"

23.04 | Sasin "wyobraża sobie" przesunięcie pomnika Poniatowskiego. "Niech przesunie łóżko, bo chyba na jakiejś żyle wodnej śpi"
23.04 | Sasin "wyobraża sobie" przesunięcie pomnika Poniatowskiego. "Niech przesunie łóżko, bo chyba na jakiejś żyle wodnej śpi"
Paweł Płuska | Fakty TVN
23.04 | Sasin "wyobraża sobie" przesunięcie pomnika Poniatowskiego. "Niech przesunie łóżko, bo chyba na jakiejś żyle wodnej śpi"Paweł Płuska | Fakty TVN

Pałac Prezydencki i stojącego przed nim dumnie księcia Poniatowskiego mija i podziwia codziennie tysiące ludzi. Jednak, zdaniem posła PiS Jacka Sasina, pomnik mógłby zmienić miejsce. Wyobrazić sobie tego nie może stołeczny konserwator zabytków. Dyskusja toczy się w kontekście pomników smoleńskich, na które ogłoszono konkurs.

Wydawało się, że przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu żadnych nowych pomników nie będzie. Prawie rok temu Jarosław Kaczyński wskazywał inne miejsca dla pomników smoleńskich, a teraz robi to specjalny komitet konkursowy. Nawet jego członkowie pytani o to, czy pomniki powinny stanąć przed pałacem odpowiadają, że nie, że tam nie ma miejsca, choć - i to "choć" wywołało burzę - jednocześnie mówią, że można sobie wyobrazić przeniesienie pomnika księcia Józefa Poniatowskiego.

- Niech przesunie łóżko, bo chyba na jakiejś żyle wodnej śpi i ma dziwne pomysły. Więcej spokoju panu Sasinowi życzę - tak pomysł ocenia Andrzej Halicki z PO.

Dwugłos

Ale uszczypliwości pod adresem Sasina i wypominanie, że poseł PiS chce przesuwać nie tylko pomniki, ale i granice miasta są być może zupełnie potrzebne, bo sam poseł przeczy, że wyobraża sobie przesunięcia pomnika spod pałacu prezydenckiego. - Trudno to sobie w tej chwili wyobrazić - zapewnia teraz Sasin.

W tym samym czasie inny poseł z PiS, Andrzej Melak, przedstawił pomysł postawienia pomnika prezydenta na miejscu pomnika księcia Poniatowskiego. Ten ostatni miałby trafić przed nieistniejący dziś Pałac Saski, gdzie stał przed wojną. I tym samy zwolniłby miejsce przed siedzibą prezydenta na nowy pomnik.

Historycy przypominają jednak, że ponik Poniatowskiego pierwotnie miał stanąć przed Pałacem Prezydenckim. - Jego miejsce zagarnął uzurpator, pomnik Paskiewicza rozwalony w 1917 roku. Teraz znowu kolejny "uzurpator" chce zająć miejsce pomnika księcia. No gratuluję pomysłu - ocenia varsavianista Jarosław Zieliński.

Burzliwa historia

Historia pomnika księcia Poniatowskiego jest równie tragiczna jak dzieje Rzeczpospolitej. Powstał na początku XIX wieku i miał stanąć przy Krakowskim Przedmieściu, ale po upadku powstania listopadowego jego pogromca zabrał pomnik aż do Homla. Do Polski wrócił dopiero po wojnie polsko-bolszewickiej i rzeczywiście stanął przed Pałacem Saskim. Zniszczony przez Niemców po II wojnie światowej został odbudowany przez Duńczyków i podarowany Warszawie. Znowu przez kilka lat się tułał po stolicy. Ostatecznie stanął w miejscu pierwotnie planowanej lokalizacji ale teraz jego los ponownie wydaje się niepewny.

- Tradycja przesuwania pomników w Polsce istnieje, ale ona jest dosyć niechlubna i raczej o tym nikt rozsądny chyba nie myśli - ocenia stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS