Najnowsze

Najnowsze

Spis powszechny 2021. GUS opublikował wyniki

Ślązacy są największą mniejszością etniczną w Polsce. W ostatnim spisie powszechnym śląską identyfikację zadeklarowało blisko 586 tysięcy osób. Dla porównania - druga pod względem liczebności grupa, czyli Kaszubi - liczy sobie 177 tysięcy członków.

Wiceminister zgubił telefon. Z ratunkiem pospieszyło trzech policjantów

Tropem zaginionego w centrum Warszawy telefonu ruszyło trzech policjantów z Komedy Głównej Policji. Z najnowszym sprzętem i z determinacją godną podziwu. Jest sukces. Komórkę namierzyli i odnaleźli. Wróciła do prawowitego właściciela. Tak się akurat składa, że to wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. Jak przekazała komenda, każdy może liczyć na takie same działania policji. Nie każdy dał się przekonać.

Opozycja zamierza spróbować odwołać ministra Czarnka

Jest wniosek o wotum nieufności dla ministra Czarnka, ale nie było ministra Czarnka na posiedzeniu komisji. Jego obrony podjął się wiceminister. Lista zarzutów opozycji jest całkiem spora. Na jej szczycie znajduje się afera willa plus i rozdawanie budżetowych milionów dla swoich. Jest też podwójne weto prezydenta do lex Czarnek. Jest potężne niezadowolenie nauczycieli.

Protest w sprawie CPK. "Nie wiemy, co się będzie działo"

Tylko pierwszy etap budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego ma kosztować niemal 40 miliardów złotych. Choć nigdzie nie wbito jeszcze żadnej łopaty, to same projekty i pensje pochłoną setki milionów złotych. Pytanie - ile domów pochłonie budowa, bo żeby można było dojechać do lotniska, ma powstać ponad półtora tysiąca kilometrów nowych linii kolejowych. Nie wszystkim to sie podoba, co można było zauważyć przed Sejmem.

Miały pomóc w "awansie cywilizacyjnym Polski". Pieniędzy na KPO wciąż brak

To są środki, które będą odgrywały ogromną rolę w awansie cywilizacyjnym Polski. To są środki, które mają pomóc także polskim szpitalom. Może tym, w którym leczy się ktoś z państwa rodziny - tak mówił premier Morawiecki, gdy w Sejmie przekonywał do unijnego Funduszu Odbudowy. Po niemal dokładnie dwóch latach nie ma ani awansu, ani środków.

Burzliwe spotkanie ministra z rolnikami

Rynek rolny jest załatwiony na dwa lata. Pan przyjeżdża na godzinę i mówi, że pan nie ma czasu - tak mówili we wtorek rolnicy na spotkaniu z Robertem Telusem, nowym ministrem rolnictwa. Dopiero teraz resort przyznaje, że z ukraińskim zbożem stało się to, przed czym wiele miesięcy temu przestrzegali rolnicy.

Polscy piloci rozpoczynają szkolenia na F-35

W 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu odbyła się odprawa lotników, którzy zakończyli przygotowania i wezmą udział w szkoleniu na F-35 - wielozadaniowych samolotach piątej generacji. Pierwsze z nich powinny pojawiać się w Polsce za dwa lata. Wcześniej nasi piloci będą sie na nich szkolić w USA.

"Przecież nie napiszę sobie na czole: mam parkinsona"

11 kwietnia to Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Lekarze obawiają się, że teraz przyczyną zachorowania może być też COVID-19, a zaczynają chorować coraz młodsi. Kłopot w tym, że efekty leczenia są tym lepsze, im szybciej postawiona jest właściwa diagnoza, a niestety często chorzy czekają na nią zbyt długo.

TOPR apeluje o rozwagę w Tatrach

Widok Tatr może cieszyć oko, ale TOPR apeluje o rozsądek. Wprawdzie w kalendarzu i za oknem mamy już wiosnę, ale góry - oraz obecny tam śnieg - potrafią być zdradliwe.

Prognoza pogody na środę 12 kwietnia

W środę przeważać będzie zachmurzenie duże z większymi rozpogodzeniami na zachodzie kraju. Na północy i wschodzie kraju okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusza w Małopolsce do 15 stopni Celsjusza na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Wiatr południowy i wschodni, słaby i umiarkowany.

Stan 8-letniego Kamila się stabilizuje

Jego stan wciąż jest ciężki, ale przez święta się ustabilizował. Ośmioletni Kamil z Częstochowy od ponad tygodnia walczy o życie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Chłopiec przeszedł piekło. Ma poważne urazy i poparzenia, ale też obrażenia, które powstały dużo wcześniej. Dużo wcześniej były też sygnały, że w tej rodzinie dzieje się źle. Czy służby odpowiednio te sygnały potraktowały? Zatrzymani matka i ojczym chłopca usłyszeli zarzuty.

Naukowcy ostrzegają, że katastrofa na Odrze może się powtórzyć

W 2022 roku w Odrze umarło nawet 75 procent ryb. Ponad pół roku później - nadal nie wskazano ani nie ukarano winnych. Naukowcy ostrzegają, że katastrofa na Odrze może się powtórzyć. Próby jej zarybiania - jakie teraz mają miejsce - nie sprawią, że ekosystem się odtworzy. Już zaczął się zakwit glonów, co może zwiastować kolejne nieszczęście.

Przeciwnicy budowy CPK protestowali przed Sejmem

W Warszawie przed Sejmem protestowali przeciwnicy budowy CPK. Swój głośny sprzeciw zamanifestowali mieszkańcy miast i miasteczek, na terenach których ma powstać nowe lotnisko lub infrastruktura z nim związana.

Mateusz Morawiecki: system podatkowy wymaga uproszczenia

Premier Mateusz Morawiecki przyjeżdża na forum przedsiębiorców i bije się w piersi. Szef rządu stwierdził, że stabilność, regulacje i przewidywalność tych regulacji to jest coś, co wymaga poprawy, a system podatkowy wymaga daleko idącego uproszczenia. Szef rządu tłumaczy, że w po pandemicznym okresie, z wojną tuż za naszą granicą, biznes potrzebuje stabilnej i przewidywalnej polityki gospodarczej państwa. Problem w tym, że szef rządu o tym, ile jest jeszcze do zrobienia, mówi po prawie ośmiu latach rządów PiS-u.

"Autorski sposób, by w łatwy i szybki sposób finansować wyjazdy kampanijne"

"Dziennik Gazeta Prawna" opisuje mechanizm, który pozwala partii władzy finansować na przykład kampanijne wyjazdy bez narażenia się Komisji Europejskiej. Chodzi o wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zasilany jest on głównie z odsetek od nieprawidłowo wykorzystanych eurofunduszy. Politycy opozycji mówią o patologii.

Mnożą się pytania o finansowe wsparcie dla Pawła Kukiza

Ponad cztery miliony złotych popłynęło z publicznych pieniędzy decyzją premiera dla fundacji związanej z Pawłem Kukizem. Wszytsko na "popularyzowanie" referendów, czyli de facto na popularyzowanie politycznej idei konkretnego ruchu. Mnożą się więc pytania o konkrety tego wsparcia.

Rośnie zdolność kredytowa Polaków

Były wielkie obietnice, miało być 100 tysięcy tanich mieszkań i to już cztery lata temu. Dziś mieszkań jest pięć razy mniej i naprawdę nie jest w nich tanio. Tak wygląda rzeczywistość programu Mieszkanie Plus. Rządzący i opozycja prześcigają się w kolejnych obietnicach związanych z rynkiem nieruchomości. Od lutego Komisja Nadzoru Finansowego lekko zluzowała zasady związane z zaciąganiem kredytów. Zdolność kredytowa przeciętnego Polaka wzrosła o 20 procent. Powoli Polacy znowu ruszają na zakupy mieszkaniowe. Ale nie jest to boom.

Kupujemy mniej, płacimy więcej. Inflacja w Polsce nie odpuszcza

O tym, że jest drogo, nie trzeba nikogo przekonywać. O tym, jak bardzo wszytsko podrożało - przekonują kolejne zestawienia. Rok do roku za zakupy w marcu musimy zapłacić więcej o średnio 24 procent. Pieczywo, nabiał czy chemia gospodarcza jest nawet jeszcze droższa. Najwięcej podrożała karma dla zwierząt.

Minister spotkał się z protestującymi rolnikami

Spotkanie z rolnikami nie zakończyło się po myśli nowego ministra rolnictwa. Minister na spotkanie przyjechał z komunikatem i apelem, że obie strony mogą sobie pomóc. Zapewnił również, że on sam jest do dyspozycji. Robert Telus słuchał problemów i oskarżeń rolników przez około godzinę, po czym wyszedł, by dotrzeć na sztab kryzysowy w kancelarii premiera. Rolnicza Solidarność, która ministra zaprosiła, jest zadowolona z efektów godzinnej wizyty. Inni już nie.

Minęło 13 lat od katastrofy smoleńskiej

Dokładnie o 8:41 10 kwietnia 2010 roku prezydencki tupolew rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i pierwsza dama Maria Kaczyńska. W wielu miejscach w Polsce upamiętniono 13. rocznicę tragedii.

25 lat temu podpisano porozumienie wielkopiątkowe

W tym roku Wielkanoc w Irlandii Północnej mija pod znakiem 25-lecia porozumień pokojowych, które w 1998 roku zakończyły jeden z najbardziej wyniszczających konfliktów we współczesnej Europie, w którym życie straciło ponad 3,5 tysiąca ludzi.