Symboliczna Rada Bezpieczeństwa Narodowego przed wizytą w Waszyngtonie. "W sprawach bezpieczeństwa naszego kraju jesteśmy jednością"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Było o wojnie w Ukrainie, wydatkach na obronność i bezpieczeństwie w regionie - w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zwołał je prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Waszyngtonu. Razem z premierem Donaldem Tuskiem spotkają się w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem w środę, czyli w dniu 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Prezydent otwarcie chwali inicjatywę aktualizacji strategii bezpieczeństwa narodowego i plany dalszej modernizacji armii. - To wielkie dzieło nadal jest realizowane, za co panu premierowi i panu wicepremierowi dziękuję - stwierdził Andrzej Duda. Tak pozytywne oceny pod adresem obecnego rządu z ust prezydenta nie padają często.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk: w sprawie bezpieczeństwa musimy i będziemy działać razem z prezydentem Dudą

Ze strony rządzących słychać poparcie dla pomysłu prezydenta. - To jest właściwy kierunek. Musimy więcej wydawać na bezpieczeństwo, czy nam się podoba, czy nie. Po prostu takie są realia - podkreśla Michał Kobosko z Trzeciej Drogi, Polski 2050. Chodzi o zapowiedź dyplomatycznej inicjatywy prezydenta w celu zwiększenia minimalnego progu wydatków na obronność w krajach NATO z dwóch do trzech procent PKB. - Cała polska scena polityczna, śmiało można tak powiedzieć, spotka się po to, by pokazać, że w sprawach bezpieczeństwa naszego kraju jesteśmy jednością - zaznacza Andrzej Duda.

Duda: Polska jest nierozerwalną częścią wolnego świata, rodziny państw demokratycznych
Duda: Polska jest nierozerwalną częścią wolnego świata, rodziny państw demokratycznychTVN24

Spotkanie ponad podziałami

Również symboliczny wymiar miała zwołana przez Andrzeja Dudę Rada Bezpieczeństwa Narodowego na dzień przed wizytą wspólnej delegacji prezydenta i premiera w Waszyngtonie. - Tutaj potrzebny jest rozsądek. Tutaj jest potrzeba szukania tego, co nas łączy, a nie tego, co dzieli. Bardzo mądra inicjatywa prezydenta Bidena - uważa europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Jeszcze przed spotkaniem w Gabinecie Owalnym z Joe Bidenem polska delegacja ma rozmawiać z przedstawicielami amerykańskiego Kongresu. Zarówno z przedstawicielami Partii Demokratycznej, jak i Partii Republikańskiej. - Tam utkwiła ustawa dotycząca sporego zastrzyku środków i sprzętu dla Ukrainy - przypomina Krzysztof Paszyk, poseł PSL-u.

Wojna Putina w Ukrainie i sytuacja na froncie są bezpośrednio związane z bezpieczeństwem Polski. Zgodny głos polskiej delegacji, złożonej z przedstawicieli dwóch obozów politycznych, może pomóc odblokować niezbędne wsparcie dla Ukrainy. - Ja bym nie był szczególnie zaskoczony, chociaż być może od razu się nie dowiemy, że jeżeli nie będą środki przyznane Ukrainie, a pamiętamy te słowa Donalda Trumpa, to wówczas zwiększone zostaną siły amerykańskie stacjonujące w Polsce - mówi były ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf.

Schnepf o wspólnej wizycie Dudy i Tuska w USA
Schnepf o wspólnej wizycie Dudy i Tuska w USATVN24

Kwestia bezpieczeństwa

Już niemal co dziesiąty żołnierz stacjonujący w Polsce to żołnierz amerykański. Polska delegacja najprawdopodobniej będzie zabiegać o kolejne zwiększenie tej obecności, bo jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosji, zagrożenie z jej strony wzrośnie nieporównywalnie. - Nie ma wątpliwości, że Polska, by mogła liczyć na takie wsparcie, nie tylko ze względu na to, że po prostu jest ten słynny artykuł piąty traktatu stanowiącego NATO, ale że obrona Polski będzie leżała w interesie wszystkich krajów NATO-wskich. Tak jak obrona Ukrainy leży w interesie również naszych wszystkich krajów - podkreśla Janusz Onyszkiewicz, były szef MON.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda w drodze do USA. "Cała wizyta bardzo ściśle związana z bezpieczeństwem"

Bezpieczeństwo wszystkich krajów Sojuszu jest uzależnione od tej jedności. Wobec agresywnej polityki Rosji Putina - Polska staje się być może kluczowym krajem dla zapewnienia stabilności w tej części Europy. - Aby uniknąć wojny, mamy trzy lata na przygotowanie się do konfrontacji. I bardzo istotnie jest rozróżnienie kwestii wojny i konfrontacji - ocenia Jacek Siewiera, szef BBN. - Pojawiają się też takie komentarze i one trochę mrożą jednak kawy na stołach, że coś jest na rzeczy i coś chce niepokojącego przekazać Joe Biden - donosi Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej".

Prezydent Duda przed wylotem do USA: Stany Zjednoczone są naszym najpotężniejszym sojusznikiem
Prezydent Duda przed wylotem do USA: Stany Zjednoczone są naszym najpotężniejszym sojusznikiemTVN24

Dozbrajanie kraju

Ramy prac nad zachowaniem bezpieczeństwa Polski i regionu oraz ewentualne scenariusze rozwoju wydarzeń w Ukrainie mają być najważniejszym tematem rozmów z Joe Bidenem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapowiada też rozmowy na temat kolejnych zakupów amerykańskiego uzbrojenia. - Mówimy o śmigłowcach Apache, mówimy także o samolotach przewagi powietrznej - wylicza Jacek Siewiera.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wieczorem orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Czego będzie dotyczyć

Kontrakt na wielozadaniowe F-35 podpisał jeszcze poprzedni rząd. Obecny podtrzymuje zapowiedź zakupu blisko stu śmigłowców uderzeniowych Apache. Polska ma rozwijać obronę przeciwlotniczą i związane z nią systemy kontroli pola walki. - Wydaje mi się, że pewne sprawy, jak bezpieczeństwo, polityka zagraniczna, bezpieczeństwo energetyczne, są poza podziałami politycznymi. No chyba to każdy rozumie - mówi Andrzej Szejna, wiceszef MSZ z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Duda o "granicy, poniżej której nie będzie zalecane schodzić"

Z bezpieczeństwem energetycznym są związane plany prezydenta już po rozmowach z Joe Bidenem. Andrzej Duda ma odwiedzić nową elektrownię atomową w stanie Georgia. Zapowiada też wizytę w fabryce czołgów Abrams oraz rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w drodze powrotnej do Polski.

Autorka/Autor:Tomasz Pupiec

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS