Symboliczna Rada Bezpieczeństwa Narodowego przed wizytą w Waszyngtonie. "W sprawach bezpieczeństwa naszego kraju jesteśmy jednością"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Było o wojnie w Ukrainie, wydatkach na obronność i bezpieczeństwie w regionie - w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zwołał je prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Waszyngtonu. Razem z premierem Donaldem Tuskiem spotkają się w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem w środę, czyli w dniu 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Prezydent otwarcie chwali inicjatywę aktualizacji strategii bezpieczeństwa narodowego i plany dalszej modernizacji armii. - To wielkie dzieło nadal jest realizowane, za co panu premierowi i panu wicepremierowi dziękuję - stwierdził Andrzej Duda. Tak pozytywne oceny pod adresem obecnego rządu z ust prezydenta nie padają często.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk: w sprawie bezpieczeństwa musimy i będziemy działać razem z prezydentem Dudą

Ze strony rządzących słychać poparcie dla pomysłu prezydenta. - To jest właściwy kierunek. Musimy więcej wydawać na bezpieczeństwo, czy nam się podoba, czy nie. Po prostu takie są realia - podkreśla Michał Kobosko z Trzeciej Drogi, Polski 2050. Chodzi o zapowiedź dyplomatycznej inicjatywy prezydenta w celu zwiększenia minimalnego progu wydatków na obronność w krajach NATO z dwóch do trzech procent PKB. - Cała polska scena polityczna, śmiało można tak powiedzieć, spotka się po to, by pokazać, że w sprawach bezpieczeństwa naszego kraju jesteśmy jednością - zaznacza Andrzej Duda.

Duda: Polska jest nierozerwalną częścią wolnego świata, rodziny państw demokratycznych
Duda: Polska jest nierozerwalną częścią wolnego świata, rodziny państw demokratycznychTVN24

Spotkanie ponad podziałami

Również symboliczny wymiar miała zwołana przez Andrzeja Dudę Rada Bezpieczeństwa Narodowego na dzień przed wizytą wspólnej delegacji prezydenta i premiera w Waszyngtonie. - Tutaj potrzebny jest rozsądek. Tutaj jest potrzeba szukania tego, co nas łączy, a nie tego, co dzieli. Bardzo mądra inicjatywa prezydenta Bidena - uważa europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Jeszcze przed spotkaniem w Gabinecie Owalnym z Joe Bidenem polska delegacja ma rozmawiać z przedstawicielami amerykańskiego Kongresu. Zarówno z przedstawicielami Partii Demokratycznej, jak i Partii Republikańskiej. - Tam utkwiła ustawa dotycząca sporego zastrzyku środków i sprzętu dla Ukrainy - przypomina Krzysztof Paszyk, poseł PSL-u.

Wojna Putina w Ukrainie i sytuacja na froncie są bezpośrednio związane z bezpieczeństwem Polski. Zgodny głos polskiej delegacji, złożonej z przedstawicieli dwóch obozów politycznych, może pomóc odblokować niezbędne wsparcie dla Ukrainy. - Ja bym nie był szczególnie zaskoczony, chociaż być może od razu się nie dowiemy, że jeżeli nie będą środki przyznane Ukrainie, a pamiętamy te słowa Donalda Trumpa, to wówczas zwiększone zostaną siły amerykańskie stacjonujące w Polsce - mówi były ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf.

Schnepf o wspólnej wizycie Dudy i Tuska w USA
Schnepf o wspólnej wizycie Dudy i Tuska w USATVN24

Kwestia bezpieczeństwa

Już niemal co dziesiąty żołnierz stacjonujący w Polsce to żołnierz amerykański. Polska delegacja najprawdopodobniej będzie zabiegać o kolejne zwiększenie tej obecności, bo jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosji, zagrożenie z jej strony wzrośnie nieporównywalnie. - Nie ma wątpliwości, że Polska, by mogła liczyć na takie wsparcie, nie tylko ze względu na to, że po prostu jest ten słynny artykuł piąty traktatu stanowiącego NATO, ale że obrona Polski będzie leżała w interesie wszystkich krajów NATO-wskich. Tak jak obrona Ukrainy leży w interesie również naszych wszystkich krajów - podkreśla Janusz Onyszkiewicz, były szef MON.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda w drodze do USA. "Cała wizyta bardzo ściśle związana z bezpieczeństwem"

Bezpieczeństwo wszystkich krajów Sojuszu jest uzależnione od tej jedności. Wobec agresywnej polityki Rosji Putina - Polska staje się być może kluczowym krajem dla zapewnienia stabilności w tej części Europy. - Aby uniknąć wojny, mamy trzy lata na przygotowanie się do konfrontacji. I bardzo istotnie jest rozróżnienie kwestii wojny i konfrontacji - ocenia Jacek Siewiera, szef BBN. - Pojawiają się też takie komentarze i one trochę mrożą jednak kawy na stołach, że coś jest na rzeczy i coś chce niepokojącego przekazać Joe Biden - donosi Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej".

Prezydent Duda przed wylotem do USA: Stany Zjednoczone są naszym najpotężniejszym sojusznikiem
Prezydent Duda przed wylotem do USA: Stany Zjednoczone są naszym najpotężniejszym sojusznikiemTVN24

Dozbrajanie kraju

Ramy prac nad zachowaniem bezpieczeństwa Polski i regionu oraz ewentualne scenariusze rozwoju wydarzeń w Ukrainie mają być najważniejszym tematem rozmów z Joe Bidenem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapowiada też rozmowy na temat kolejnych zakupów amerykańskiego uzbrojenia. - Mówimy o śmigłowcach Apache, mówimy także o samolotach przewagi powietrznej - wylicza Jacek Siewiera.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wieczorem orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Czego będzie dotyczyć

Kontrakt na wielozadaniowe F-35 podpisał jeszcze poprzedni rząd. Obecny podtrzymuje zapowiedź zakupu blisko stu śmigłowców uderzeniowych Apache. Polska ma rozwijać obronę przeciwlotniczą i związane z nią systemy kontroli pola walki. - Wydaje mi się, że pewne sprawy, jak bezpieczeństwo, polityka zagraniczna, bezpieczeństwo energetyczne, są poza podziałami politycznymi. No chyba to każdy rozumie - mówi Andrzej Szejna, wiceszef MSZ z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Duda o "granicy, poniżej której nie będzie zalecane schodzić"

Z bezpieczeństwem energetycznym są związane plany prezydenta już po rozmowach z Joe Bidenem. Andrzej Duda ma odwiedzić nową elektrownię atomową w stanie Georgia. Zapowiada też wizytę w fabryce czołgów Abrams oraz rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w drodze powrotnej do Polski.

Autorka/Autor:Tomasz Pupiec

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS