Symboliczna Rada Bezpieczeństwa Narodowego przed wizytą w Waszyngtonie. "W sprawach bezpieczeństwa naszego kraju jesteśmy jednością"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Było o wojnie w Ukrainie, wydatkach na obronność i bezpieczeństwie w regionie - w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zwołał je prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Waszyngtonu. Razem z premierem Donaldem Tuskiem spotkają się w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem w środę, czyli w dniu 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Prezydent otwarcie chwali inicjatywę aktualizacji strategii bezpieczeństwa narodowego i plany dalszej modernizacji armii. - To wielkie dzieło nadal jest realizowane, za co panu premierowi i panu wicepremierowi dziękuję - stwierdził Andrzej Duda. Tak pozytywne oceny pod adresem obecnego rządu z ust prezydenta nie padają często.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk: w sprawie bezpieczeństwa musimy i będziemy działać razem z prezydentem Dudą

Ze strony rządzących słychać poparcie dla pomysłu prezydenta. - To jest właściwy kierunek. Musimy więcej wydawać na bezpieczeństwo, czy nam się podoba, czy nie. Po prostu takie są realia - podkreśla Michał Kobosko z Trzeciej Drogi, Polski 2050. Chodzi o zapowiedź dyplomatycznej inicjatywy prezydenta w celu zwiększenia minimalnego progu wydatków na obronność w krajach NATO z dwóch do trzech procent PKB. - Cała polska scena polityczna, śmiało można tak powiedzieć, spotka się po to, by pokazać, że w sprawach bezpieczeństwa naszego kraju jesteśmy jednością - zaznacza Andrzej Duda.

Duda: Polska jest nierozerwalną częścią wolnego świata, rodziny państw demokratycznych
Duda: Polska jest nierozerwalną częścią wolnego świata, rodziny państw demokratycznychTVN24

Spotkanie ponad podziałami

Również symboliczny wymiar miała zwołana przez Andrzeja Dudę Rada Bezpieczeństwa Narodowego na dzień przed wizytą wspólnej delegacji prezydenta i premiera w Waszyngtonie. - Tutaj potrzebny jest rozsądek. Tutaj jest potrzeba szukania tego, co nas łączy, a nie tego, co dzieli. Bardzo mądra inicjatywa prezydenta Bidena - uważa europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Jeszcze przed spotkaniem w Gabinecie Owalnym z Joe Bidenem polska delegacja ma rozmawiać z przedstawicielami amerykańskiego Kongresu. Zarówno z przedstawicielami Partii Demokratycznej, jak i Partii Republikańskiej. - Tam utkwiła ustawa dotycząca sporego zastrzyku środków i sprzętu dla Ukrainy - przypomina Krzysztof Paszyk, poseł PSL-u.

Wojna Putina w Ukrainie i sytuacja na froncie są bezpośrednio związane z bezpieczeństwem Polski. Zgodny głos polskiej delegacji, złożonej z przedstawicieli dwóch obozów politycznych, może pomóc odblokować niezbędne wsparcie dla Ukrainy. - Ja bym nie był szczególnie zaskoczony, chociaż być może od razu się nie dowiemy, że jeżeli nie będą środki przyznane Ukrainie, a pamiętamy te słowa Donalda Trumpa, to wówczas zwiększone zostaną siły amerykańskie stacjonujące w Polsce - mówi były ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf.

Schnepf o wspólnej wizycie Dudy i Tuska w USA
Schnepf o wspólnej wizycie Dudy i Tuska w USATVN24

Kwestia bezpieczeństwa

Już niemal co dziesiąty żołnierz stacjonujący w Polsce to żołnierz amerykański. Polska delegacja najprawdopodobniej będzie zabiegać o kolejne zwiększenie tej obecności, bo jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosji, zagrożenie z jej strony wzrośnie nieporównywalnie. - Nie ma wątpliwości, że Polska, by mogła liczyć na takie wsparcie, nie tylko ze względu na to, że po prostu jest ten słynny artykuł piąty traktatu stanowiącego NATO, ale że obrona Polski będzie leżała w interesie wszystkich krajów NATO-wskich. Tak jak obrona Ukrainy leży w interesie również naszych wszystkich krajów - podkreśla Janusz Onyszkiewicz, były szef MON.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda w drodze do USA. "Cała wizyta bardzo ściśle związana z bezpieczeństwem"

Bezpieczeństwo wszystkich krajów Sojuszu jest uzależnione od tej jedności. Wobec agresywnej polityki Rosji Putina - Polska staje się być może kluczowym krajem dla zapewnienia stabilności w tej części Europy. - Aby uniknąć wojny, mamy trzy lata na przygotowanie się do konfrontacji. I bardzo istotnie jest rozróżnienie kwestii wojny i konfrontacji - ocenia Jacek Siewiera, szef BBN. - Pojawiają się też takie komentarze i one trochę mrożą jednak kawy na stołach, że coś jest na rzeczy i coś chce niepokojącego przekazać Joe Biden - donosi Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej".

Prezydent Duda przed wylotem do USA: Stany Zjednoczone są naszym najpotężniejszym sojusznikiem
Prezydent Duda przed wylotem do USA: Stany Zjednoczone są naszym najpotężniejszym sojusznikiemTVN24

Dozbrajanie kraju

Ramy prac nad zachowaniem bezpieczeństwa Polski i regionu oraz ewentualne scenariusze rozwoju wydarzeń w Ukrainie mają być najważniejszym tematem rozmów z Joe Bidenem. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapowiada też rozmowy na temat kolejnych zakupów amerykańskiego uzbrojenia. - Mówimy o śmigłowcach Apache, mówimy także o samolotach przewagi powietrznej - wylicza Jacek Siewiera.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wieczorem orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Czego będzie dotyczyć

Kontrakt na wielozadaniowe F-35 podpisał jeszcze poprzedni rząd. Obecny podtrzymuje zapowiedź zakupu blisko stu śmigłowców uderzeniowych Apache. Polska ma rozwijać obronę przeciwlotniczą i związane z nią systemy kontroli pola walki. - Wydaje mi się, że pewne sprawy, jak bezpieczeństwo, polityka zagraniczna, bezpieczeństwo energetyczne, są poza podziałami politycznymi. No chyba to każdy rozumie - mówi Andrzej Szejna, wiceszef MSZ z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Duda o "granicy, poniżej której nie będzie zalecane schodzić"

Z bezpieczeństwem energetycznym są związane plany prezydenta już po rozmowach z Joe Bidenem. Andrzej Duda ma odwiedzić nową elektrownię atomową w stanie Georgia. Zapowiada też wizytę w fabryce czołgów Abrams oraz rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w drodze powrotnej do Polski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS